پروتئین گیاهی

پروتئین گیاهی :

پروتیئن گیاهی ، هنگامی که بخواهیم از پروتئین گیاهی برای کسب تمامی آمینو اسیدهای ضروری استفاده کنیم منبع مناسبی است برای کاهض مصرف چربی و کلسترول اشبتع.
منابعی که حاوی پروتئین بیشتری هستند شامل حبوبات ، آجیل و سویا است علاوه بر این ها سبزیجات نیز دارای پروتئین نیز هستند که در فرم فیبرینی آن ها (TVP) یافت میشود.
TVP از ارد سویا تولید میشود که پروتئین آنرا جدا میکنند و جایگزین مناسبی برای گوشت میباشد.
این منبع کم کالری و کم چربی در پروتئین های گیاهی میباشد

پروتئین گیاهی


از انواع پروتئین های گیاهی در این بخش به پروتئین سویا میپردازیم:

سویا :
سویا بیشترین منبع پروتئین گیاهی است ، سویا را اولین بار در چین کشف کردند و بعنوان گندم ، جو و برنج بعنوان یک عنصر تغذیه در نظر گرفتند.
نسبت مصرف کش.رهایی امریکایی به کش.رهای اسیایی 5گرم در روز است که این میتواند ناشی از تفائت فرهنگ هت و تفاوت رژیم غذایی باشد.
سویا یک پروتئین کامل است و عملکرد انرا بر وری سلامت از جمله کاهش پروفیل های لیپید پلاسما ، افزایش اکسیداسیون LDL  کلسترول و کاهش فشار خون است.
سویا دارای انواع متفاوتی از پروتئین ها میباشد که در زیر آن هار ا ذکر میکنیم:

انواع پروتئین سویا:
سویا را میتوان به 3دسته تقسیم بندی کرد : ارد ، کنسانتره و ایزوله ها
ارد سویا را میتوان به صورت طبیعی یا به صورت حاوی روغن های طبیعی ، روغان نارگیل و فرم های لیستین تقسیم کرد.(Hasler,2002)
از سه دسته مختلف پروتئین سویا ، ارد سویا فرم تصفیه شده ان است .
جدول 3 ترکیب های پروتئین آرد سویا ، کنسانتره و ایزوله ها را نمایش میدهد.

بیشتر بخوانید
مقدار پرونئین مورد نیاز برای کودکان

کنسانتره سویا در اواخر دهه1960 و اوایل 1970 از سویا تولید شد.
اگرچه با حفظ اکثر پروتیئن موجود در لوبیا ، سویا کنسانتره حاوی کربوهیدرات های محلول بعنوان ارد نمیباشد و باعث میشود طعم آن مورد پسندتر باشد.
کنسانتره سوبا دارای قابلیت هضم بالایی میباشد و در مواد مغذی ، غلات و حبوبات و ماست پیدا میشود.

ایزوله سویا :

این نوع پروتئین سویا از پودر پروتئین کنستانتره سویا تولید می­شود . با پروسه های بیشتری که برای حذف بخش عمده از کربوهیدرات و چربی و عاملها نفخ زایی آن انجام می شود، پروتئین سویا کمی نسبت به وی هضم کمتری دارد، ولی از کازئین سریعتر هضم می شود .
این ماده بالاترین منبع غذایی جهت تأمین اسیدهای آمینه بوده و بدلیل طعم ملایم ، آن را می توان بدون واهمه از تغییر مزه و خصوصیات ظاهری به مواد غذایی اضافه نمود . این ماده همچنین منبع تأمین پروتئین در جانشین های شیر است و بدلیل دارا بودن بالاترین درصد پروتئین برای تمامی افراد نیازمند به پروتئین زیاد قابل استفاده است .

مزایای تغذیه سویا:
برای قرن ها سویا بخش عظیمی از رژیم غذایی انسان را تشکیل میدهد. و مشاهدات نشان داده است که مصرف سویا باعث کاهش تلفات ناشی از قلب ، بهبود علائم یائسگی و پوکی استخوان در زینان را به همراه داشته است.(Hasler,2002)/
همچنین انجمن قلب امریکا بیانیه ای در خصوص مصرف سویا ارائه داد که در آن بیان کرد مصرف سویا برای افرادی که میخواهند در رژیم غذاییشان از مواد غذایی کم چرب اشباع و کلسترول برای ارتقا سلامت قلب استفاده کنند مفید است.(Erdman,200)/

مزایای سلامتی مرتبط با پروتئین سویا مربوط به اجزای تشکیل دهنده فیزیولوژیکی فعال است که بخشی از سویا هستند مانند مهارکننده های پروتئاز، فیتواسترول، ساپونین ها و ایزوفلاون ها (Potter، 2000). این مولکول ها نشان دهنده اثرات کاهش چربی خون، افزایش اکسیداسیون LDL-کلسترول و تأثیرات مثبتی بر کاهش فشار خون می باشد.

بیشتر بخوانید
تاثیر سدیم بی کربنات در ورزش

مزایای استفاده از پروتئین گیاهی :
رژیم گیاهی به دلیل دارا بودن پروتئین زیاد دارای مزایای زیادی میباشد  و مطالعات نشان میدهد افرادی که از این رژیم استفاده میکنند نسبت به افراد معمولی دارای وزن کمتر ، کلسترول و فشار خون کمتری میباشند.
همچنین در این افراد احتمال ابتلا به سرطان ، سکته وبیماری های قلبی –عروقی کاهش میابد.

قیمت سویا ایزوله:

شما می توانید جهت اطلاع از قیمت این محصول و هم چنین سایر محصولات شیمیایی با مشاوران ما در مرکز پژوهش صنایع شیمیایی تهران در ارتباط باشید.

خرید سویا ایزوله:

در حال حاضر مرکز پژوهش صنایع شیمیایی تهران به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

فروش سویا ایزوله:

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش مرکز پژوهش صنایع شیمیایی تهران در در ارتباط باشید.

 

مرکز پژوهش صنایع شیمیایی تهران
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *