مقدار پرونئین مورد نیاز برای کودکان

مقدار پروتئین مورد نیاز برای کودکان + مواد غذایی که دارای پروتئین بالایی هستند:

پروتئین، همراه با کربوهیدرات ها و چربی ها، یکی از سه ماده مغذی است که وقتی شکسته میشود (هضم شده) انرژی را به بدن ما در قالب کالری عرضه می کند
همانطور که میدانید آمینو اسیدها واحدهای سازنده پروتئین هستند ، آمینو اسیدها مانند حروف الفبایی هستند و پروتئین ها مانند کلماتی که از حروف الفبا ساخته میشوند.
به طور کلی 20نوع آمینو اسید وجود دارد که 9تای آن ها ضروری هستند و این به این معناست که بدن نمیتواند آن ها را بسازد.
به طور کلی ، پروتئین هایی که از منابع حیوانی مانند گوشت گاو ، مرغ ، ماهی ، تخم مرغ یا محصولات لبنی تهیه میشود دارای تمامی پروتئین های ضروری بدن میباشند در حالی که اکثر منابع پروتئین گیاهی یک الی 2پروتئین ضروری را ندارند .


طبق مطالب گفته شده اکثر شما میدانید پروتئین بعنوان یک ماده اساسی و حیاتی برای داشتن یک تغذیه سالم مفید است .اما آیا از جایگاه واقعی پروتئین در رژیم غذایی کودکان آگاهی دارید؟
همانطور که گفته شدد پروتئین ماده ای است که در بسیاری از غذاها ی حیوانی و گیاهی یافت میشود
پروتئین ها دارای کاربردهای مهمی هستند از جمله :
در ایجاد و ساخت سلول های بدن انسان ، فعالیت های آنزیم های بدن ، نقش حمل کننده هورمون ها را برعهده دارند.
مصرف غذاهای دارای پروتئین انرژی زیادی را برای رشد کودک فراهم میکند عالوه بر این به رشد و حفظ ماهیچه ها، استخوان ها و سلول های بدن کمک میکند.
به طور معمول و متوسط هر فرد عادی روزانه 0.8گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم از وزن مصرف نماید(برای محاسبه میزان پروتئین مصرفی وزن خود را به پوند در عدد 0.37ضرب نمایید) جالب است بدانید میزان نیاز بدن به پروتئین با افزایش سن کاهش میابد و در زنان باردار و مادران شیرده میزان پروتئینی که باید ردیافت کنند باید به 10 الی 20گرم افزایش دهند.
در رژیم غذایی کودکان راه هایی که برای اطمینان از اینکه پروتئین کافی برای رشد و تغذیه دریافت میکنند برای سن ، جنس و سطح فعالیت فیزیکی متفاوت است در زیر اطلاعاتی برای اینکه پروتئین مورد نیاز کودکان چه میزان است آورده شده است:

بیشتر بخوانید
رژيم غذایی مناسب ورزشکاران

کودک 6ماهه:1.9 گرم
7تا 12ماهه: 11گرم
کودکان 2-3 سال : 13گرم
کودکان 4-8 سال :19گرم
کودکان 9-13 سال : 34 گرم
نوجوانان 14-18سال : 52 گرم برای پسران ، 46 گرم برای  دختران

پروتئین را میتوان در غذاهای مختلف پیدا کرد اگر کودک شما به کربوهیدرات ها علاقه ای ندارد میتوان از منابع پروتئین دار مانند  گوشت ، ماهی ، مرغ و تخم مرغ ، لبنیات ، آجیل دانه و حبوبات استفاده کرد.
در رژِم غذایی کودکان باید 3وعده متعادل غذایی و میان وعده سالم در طول روز میتواند پروتئین لازم و کافی را به بدن برساند بدون استفاده از کربوهیدرات ها و چربی هایی که کودک نیاز دارد.


در زیر مقدار پروتئینی که از هر ماده غذایی به دست می آید زکر شده است:
3قسمت از استیک : 19.5 گرم پروتئین
3قسمت از مرغ : 21 گرم پروتئین
3قسمت از ماهی سالمون : 17گرم پروتئین
1عدد تخم مرغ : 7گرم پروتئین
1فنجان شیر : 8گرم پروتئین
1فنجان ماست یونانی غنی نشده : 17گرم پروتئین
1اونس بادام : 6گرم پروتئین
2قاشق غذاخوری کره بادام زمینی : 7گرم پروتئین
2/1 فنجان لوبیا : 7گرم پروتئین

هنگام انتخاب پروتئین به این شعار  توجه داشته باشید ” با پروتئین لاغر شوید و محصولات لبنی کم چرب  انتخاب کنید ” تا میزان کل چربی اشباع شده مصرفی کاهش پیدا کند.
در پایان چند نکته برای اضافه کردن پروتئین به برنامه غذایی روزانه شما وجود دارد:
1- خوردن انواع غذاها از انواع گروه های غذایی پروتئین دار در طول هفته مانند : غذاهای شامل لوبیا ، نخود فرنگی ، اجیل . س.یا و غذاهای دریایی
2- مصرف انواع گوشت و حذف چربی های چسبیده به گوشت و مصرف مرغ (بدون پوست )
3- مصرف دانه های روغنی ، اجیل و میوه های خشک ، آجیل ها و دانه های مغذی دارای منبع مناسب از کالری هستند.

بیشتر بخوانید
معرفی لیپیدها

اثرات مصرف زیاد پروتئین در کودکان:
طبق مقاله ای که در مجله تحقیقات مروبط به غذا و مواد مغذی منتشر شده است ، بیان شده که مصرف زیاد و بیش از حد پروتئین در دوران نوزادی و کودکی خطر چاقی مفرط را به همراه دارد زیرا دریافت بیش از حد کالری و چربی های اشباع در بدن جز عوارض دریافت پروتئین بیش از حد میباشد همچنین ممکن است باعث نقص کلیه و دفع کلسیم نیز بشود.
کسانی که دچار چاقی مفرط میشوند در بزرگسالی دچار بیماری های قلبی ، چربی و فشار خون میشوند.
محققان به این نتیجه رسیده اند که یک کودک تا سن 1سالگی حداکثر 15% از کالری مورد نیاز بدن خود را از طریق پروتئین کسب نماید به همین دلیل توصیه میشود نوزادان تا 1سالگی باید از شیر مادر تغذیه کنند تا پروتئین اضافی از سایر مواد دریافت نکنند زیرا شیر مادر در مقایسه با شیر خشک و شیر گاو دارای پروتئین کمتری میباشد.

سخن آخر:
قرار دادن پروتئین در رژیم غذایی کودکان به روش درست و سالم امری اساسی و حیاتی است هرچند مصرف پروتئین بسیار مفید است اما مصرف بیش از اندازه آن عواقب بدی را به همراه دارد و موجب آسیب رساندن به سلامت فرد میشود
در نتیجه همواره به تغذیه کودکان خود توجه داشته باشید و وی را در داشتن زندگی سالم در آینده کمک نمایید.

 

TCIRC-commercial-banner
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *