پارابن چیست و چه مضراتی دارد ؟

پارابن چیست و چه مضراتی دارد؟

بیشتر افراد خصوصا خانم ها در طول روز حداقل از یک نوع کرم استفاده می کنند. روش کار معمولا به این شیوه است که کرم در یک قوطی است و ما از دست برای برداشتن کرم از داخل قوطی استفاده می کنیم. میکروب هایی که بر روی دست وجود دارند با این روش به داخل قوطی راه پیدا نموده و می توانند باعث فساد کامل کرم شوند. پارابن از جمله رایج ترین نگهدارنده هایی است که در محصولات آرایشی و بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد. با این حال انتقادهای فراوانی در خصوص استفاده از این ماده در محصولات آرایشی وجود دارد. گزارش های زیادی مبنی بر اثرات استروژنیک پارابن ها وجود دارد که می تواند بر روی ناباروری در مردان و رشد سرطان سینه در زنان اثر بگذارد.

ساختار ، خواص و اثرات پارابن ها

در شکل زیر برخی از خواص و ساختار شیمیایی پارابن ها را می توان مشاهده نمود. سه ترکیب مهم این خانواده عبارتند از متیل ، اتیل و پروپیل پارابن.

خواص و ساختار پارابن ها

خواص آنتی میکروبی پارابن ها برای اولین بار در 1920 توسط تئودور سابالیستچکا بیان شد. پارابن ها ترکیباتی سفید ، بدون بو و کریستالی هستند که در غلظت های بالاتر از 0.08% بویی قوی دارند. از این رو استفاده در غلظت های بالاتر از 0.08% در مواد غذایی ممنوع شده است.

چه خواصی باعث شده اند این نگهدارنده در محصولات آرایشی استفاده شود ؟

  • قیمت پایین
  • عدم تاثیر بر روی رنگ محصولات
  • عملکرد مناسب در محدوده pH ، 4.5 تا 7.5
  • مقاوم در برابر هیدرولیز
  • حفظ پایداری در دماهای مورد نیاز برای تولید محصولات آرایشی بهداشتی
  • پایداری مناسب در برابر شرایط محیطی و خارجی

موارد بالا عواملی هستند که باعث می شوند از این ترکیبات در تولید محصولاتی مانند کرم ، شامپو وغیره به عنوان نگهدارنده استفاده شود. عموما ترکیبی از 2 و یا 3 پارابن برای نگهداری استفاده می شود. رشد میکروبی تنها در فازهای آبی انجام می شود، بنابراین حلالیت ماده نگهدارنده و توزیع آن در امولسیون های آب/روغن امری حیاتی است.

استفاده از پارابن ها در محصولات بهداشتی

نحوه عملکرد پارابن ها در کشتن میکروارگانیسم ها

این ترکیبات باعث ایجاد اختلال در متابولیسم میکروارگانیسم ها می شوند. هر چند مکانیزم دقیق این عملکرد مشخص نشده است اما مطالعات مختلفی نشان داده اند که این ترکیبات از غشای سلولی عبور نموده و باعث تداخل در سنتز پروتئین در سلول ها می شوند.   

 

مضرات پارابن ها

بیشتر افراد در دنیای امروزی می توانند روزانه در معرض این نگهدارنده قرار بگیرند. بر اساس مطالعه ای که در سال 2006 در ایالات متحده صورت گرفته بود ، در ادرار تمامی افراد بزرگسال فارغ از تفاوت های قومی ، نژادی و جغرافیایی این ماده مشاهده شده بود.

  • این مواد بارها و بارها به عنوان مواد آلرژی زا معرفی شده اند اما هنوز هم در میزان قدرت آلرژی زایی آنها اختلاف وجود دارد. برخی میزان آلرژی زایی آن را کم (بین 0 تا 4.2%) و برخی دیگر ادعا کرده اند پوست سالم هیچگونه حساسیتی به این ماده ندارد و حساسیت تنها در صورتی اتفاق می افتد که پوست از قبل خراشیدگی و زخم داشته باشد.
  • علاوه بر این در سال های اخیر پیرامون اثر این ترکیبات بر روی غدد درون ریز نیز بحث هایی صورت گرفته است. فعالیت های ضعیف استروژنیکی پارابن ها می تواند بر روی باروری مردان تاثیر گذاشته و این امر را مختل سازد.
  • همچنین در تومورهای سرطان سینه زنان پارابن مشاهده شده است. از این رو گفته شد که این ترکیبات به دلیل تشابهی که با استروژن دارند باعث رشد سرطان می شوند.

با این که هنوز این اثرات به طور کامل بر بدن انسان تایید نشده اند اما عدم مصرف محصولات دارای این نگهدارنده امری منطقی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صنایع شیمیایی تهران
ارسال با a WhatsApp