فرآیند تولید مخلوط زایلن

فرآیند تولید مخلوط زایلن

فرایند تولید مخلوط زایلن :

زایلن چیست ؟ مخلوط زایلن ها, دومین محصول آروماتیک مهم مورد مصرف صنایع شیمیایی در سطح جهان است. به لحاظ جایگاه اهمیت پشت سر بنزن و جلوی تولوئن قرار دارد. منظور از اصطاح مخلوط زایلن ها در واقع بیانگر مخلوطی از چهار ایزومر زایلن با فرمول شیمیایی یکسان C8H10 است که عبارتند از: پارا زایلن (PX) اورتو زایلن (OX), متازایلن (MX) و اتیل بنزن. مخلوط زایلن ها را می توان به چند روش مختلف تولید کرد اما با اختلاف روشی که بیشترین کاربرد را در حال حاضر دارد, استفاده از نفت خام به منظور تولید آن است. مخلوط زایلن ها عموما در طی یک فرایند catalytic reformate پالایشگاهی تولید می شود.

هر چند یک بخش بزرگی از زایلن تولیدی در پالایشگاه در خود پالایشگاه به منظور افزایش عدد اکتان بنزین به مصرف می رسد. تقریبا بیش از نیمی از واحدهای استیم ریفرمینگ در سطح جهان به منظور تولید زایلن انجام می گیرند. بازار بسیار قوی بنزین و اکتان می تواند پالایشگاه ها را تشویق کند که زایلن تولیدی خود را عموما به این منظور مورد استفاده قرار دهند و کمتر تمایل به این داشته باشد که این ترکیب را به صورت جداگانه به فروش برسانند. (کاربرد زایلن) لازم به توضیح است که بیش از شروع به کار با این محصول حتما msds آن مطالعه گردد.

 شرح فرایند:

 با استفاده از فرایندی که با نام totaray شناخته می شود می توان مخلوط زایلن ها و گریدهای پتروشیمیایی بنزن را تولید کرد. منطق اصلی این فرایند بر اساس واکنش disproportionation تولوئن و ترنس آلکیلیشن تولوئن و آروماتیک های  است.

فرایند Tatory  شامل دوبخش اصلی راکتور بستر ثابت و جداسازی محصولات است. خوراک ورودی با جریان غنی از هیدروژن بازیابی ترکیب می شود. سپس با استفاده از مبدل خوراک (1) پیش گرم می شود از آنجا جریان به گرم کن (2) منتقل می شود تا پیش از تزریق آن به راکتور سیال موجود در خط به دمای عملیاتی خود برسد. خوراک داغ وارد راکتور می شود (3). جریان خروجی از راکتور در مبدل دمایی خوراک با جریان خوراک تبادل گرما می کند و خنک می شود و سپس به واحد جداسازی فرستاده می شود. هیدروژن خروجی از جریان بالای ستون جداساز همراه با یک جریان میک آپ هیدروژن بازیابی می شود و به راکتور بازگردانده می شود. جریان مایع خروجی از پایین جداساز نیز به ستون دفع (5) فرستاده می شود. جریان خروجی از بالای برج دفع نیز به عنوان سوخت مورد مصرف قرار می گیرد. هم چنین جریان مایع خروجی بالای ستون نیز ممکن است که به ستون دیبوتانایزر فرستاده شود. محصول پایینی برج دفع نیز بازیابی شده و به بخش BT fractionation واحد آروماتیک ها فرستاده می شود.

به لطف کاتالیست های مدرن, واحدهای امروزی دارای ظرفیت فرآوری خوراک با ترکیب درصد 100%wt تولوئن تا 100% وزنی ترکیبات C9+ را دارا می باشند. اما مقدار بهینه غلظت C9+ در جریان خوراک چیزی در حدود 40 تا 60 درصد وزنی می باشد. فرایندهای امروزی این امکان را ایجاد کرده اند که از تولوئن ویا آروماتیک های سنگین بتوان مقادیر بیشتری مخلوط زایلن تولید کرد.

اقتصاد:

فرایند totaray قابلیت تبدیل بالایی به ازای هربار گذر جریان را دارد. توان تبدیل بالا موجب کاهش اندازه ستون های BT و کل اندازه ی واحد totary خواهد شد. به طبع کوچک شدن اندازهی تجهیزات فرایندی, میزان مصرف یوتیلیتی واحد را کاهش خواهد داد. در جدول زیر تخمینی از میزان هزینه های ISBL یک واحد تولید زاین را با ظرفیت خوراک ورودی 1.92 تن در روز مشاهده می کنید:

منابع:

[1] Petrochemical Processes Handbook, Gulf Publishing Company,2010

[2] M-Xylene. (n.d.). Retrieved October 2, 2018, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/m-xylene

قیمت زایلن:

 شما می توانید جهت اطلاع از قیمت این محصول و هم چنین سایر محصولات شیمیایی با مشاوران ما در مرکز پژوهش صنایع شیمیایی تهران در ارتباط باشید.

خرید زایلن:

در حال حاضر مرکز پژوهش صنایع شیمیایی تهران به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعت بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

فروش زایلن:

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش مرکز پژوهش صنایع شیمیایی تهران در در ارتباط باشید.

تماس با صنایع شیمیایی تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صنایع شیمیایی تهران
ارسال با a WhatsApp