نگاهی بر کاربرد سدیم بی کرومات

نگاهی بر کاربرد سدیم بی کرومات

نگاهی برکاربرد سدیم بی کرومات:

بی کرومات سدیم یا سدیم دی کرومات ماده ای غیر آلی است. فرمول شیمیایی سدیم بی کرومات  Na2Cr2O7 می باشد. این ماده یکی از هگزاوالان های کرومیوم (یون کروم با عدد اتمی 24) است. هنگامی که هیدراته می شود فرمول شیمیایی بی کرومات سدیم بهH2O .Na2Cr2O7 تبدیل می شود. ساختار شیمیایی آن به گونه ای است که دو پیوند یونی بین سدیم و مولکول های بار منفی اکسیژن برقرار می کند. کرومیوم می تواند از سدیم دی کرومات استخراج گردد. تولید بی کرومات سدیم حدود میلیون ها کیلو گرم کرومات در سال در سراسر دنیا می باشد که مهمترین تولید کننده این محصول شیمیایی چین و هند می باشند. در ادامه به بررسی بیشتر کاربرد ها و داد و ستد جهانی آن خواهیم پرداخت.

کاربرد بی کرومات سدیم:

جدا از اهمیت تولید دیگر محصولات کرومیومی، از سدیم دی کرومات سدیم در تولید مواد زیادی استفاده می شود که در ادامه مورد بحث قرار خواهد گرفت. ترکیب شیمیایی مذکور دارای کاربرد های فراوانی در صنعت می باشد که در اینجا به طور کلی آن ها را در دو دسته تقسیم بندی می کنیم:

1- مصارف صنعتی

1-1- استفاده در صنعت رنگ

1-2- کاربرد در مواد معدنی و پاک کننده های سطحی

1-3- از این ماده به عنوان رنگدانه در جایی که نیاز به تولید رنگ های روشن پایدار می باشد، مورد استفاده قرار می گیرد.

1-4- در تولید سرامیک و شیشه های رنگی نیز از این ترکیب شیمیایی استفاده می گردد.

1-5-  مورد استفاده در صنعت نساجی

1-6-  بی کرومات سدیم همچنین در تولید کرومیوم سولفات نیز مورد بهره برداری قرار می گیرد.

2- مصارف غیر صنعتی

2-1- مورد استفاده در محصولات فلزی

2-2- مورد کاربرد در رنگ محصولات خانگی و مواد پوششی

2-3- مورد استفاده در محصولات لاستیکی

از این ترکیب در مواردی که لازم است تا ازخوردگی فلز جلوگیری شود مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده ازین ماده در این کار باعث می شود که سطح مد نظر تمیز تر شود و ماده پوششی راحتتر روی آن جذب گردد. همچنین به عنوان اکسید کننده در تولید محصولاتی چون ویتامین K  و وکس مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده چون از اکسنده های فلزی نظیر تیتانیوم یا آهن مقاوم تر و سخت تر است، می توان از آن در شرایط سخت محیطی همچون دمای بالا مورد استفاده قرار داد.

کمک های اولیه در هنگام تماس با سدیم بی کرومات

همانگونه که در مقاله قبل که تحت مضمون مروری بر تولید سدیم بی کرومات و خطرات ناشی (مقاله مروری بر سدیم دی کرومات) از کار با آن اشاره شد، این ماده خورنده است و بالطبع کار با آن و تماس با آن باعث ایجاد حساسیت و سوزش و تحریک در برخی نقاط بدن می گردد. در اینجا قصد داریم تا راه های به حداقل رساندن مخاطرات ناشی از تماس با این ماده شیمیایی را معرفی کنیم.

1- در صورت بلعیدن آن باید یک یا دو لیوان آب یا شیر نوشیده شود.

2- در صورت تماس آن با چشم باید چندین دقیقه چشم ها را با مقداری زیادی آب شستشو داد.

3- در هنگام تماس این ماده با پوست نیز باید حدود 15 دقیقه با آب شستشو داد.

پس بهتر است msds سدیم بی کرومات مطالعه گردد.

بازار جهانی مصرف و تقاضای سدیم دی کرومات

بازار جهانی سدیم دی کرومات متشتمل بر 5 ناحیه آمریکای شمالی، اروپا، آسیا پاسفیک، آمریکای لاتین، خاور میانه و آفریقا می باشد. طبق گزارشات منتشر شده در صنعت نساجی هند، براورد می گردد که مصرف این ماده تا سال 2020 به 230 میلیون دلار برسد. از علل این پیش بینی را نیز می توان استفاده این ماده در صنعت ساختمان سازی همراه با رشد جمعیت دانست. چین نیز یکی از مهم ترین تولید کننده های این ماده محسوب می شود اما نرخ تولید محصولات شیمیایی (کمتر از 50000 تن در هر سال در هر واحد تولیدی) در این کشور در مقایسه با سایر کشور ها نسبتا کم است. قزاقستان با نرخ تولید 100000 در هر سال در هر واحد تولیدی و روسیه، آمریکا و بریتانیا با 50000 الی 100000 نرخ تولید متوسطی را تجربه می کنند. انتظار می رود که رشد تقاضا در سال های آتی در منطقه آسیا پاسفیک که با رشد جمعیت و اقتصاد های نو ظهور مواجه است، بیشتر باشد. در تصویر زیر قیمت میانگین ماهانه از سال 2002 تا سال 2018 این ترکیب شیمیایی را مشاهده می کنید.

 

این مقاله در مورد خرید بی کرومات سدیم، فروش بی کرومات سدیم و قیمت بی کرومات سدیم تهیه و تنظیم شده است.

قیمت سدیم بی کرومات:

شما می توانید جهت اطلاع از قیمت این محصول و هم چنین سایر محصولات شیمیایی با مشاوران ما در مرکز پژوهش صنایع شیمیایی تهران در ارتباط باشید.

خرید سدیم بی کرومات:

در حال حاضر مرکز پژوهش صنایع شیمیایی تهران به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

فروش سدیم بی کرومات:

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش مرکز پژوهش صنایع شیمیایی تهران در ارتباط باشید.

منابع:

CEIC. (n.d.). Retrieved November 5, 2018, from https://www.ceicdata.com/en/china/china-petroleum–chemical-industry-association-petrochemical-price-inorganic-chemical-material/cn-market-price-monthly-avg-inorganic-chemical-material-sodium-dichromate

Sodium Dichromate Market. (n.d.). Retrieved November 5, 2018, from https://www.marketresearchfuture.com/reports/sodium-dichromate-market-5754

Sodium dichromate. (n.d.). Retrieved November 5, 2018, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Sodium_dichromate#section=Top

Rees, A. (2017, March 08). Sodium Dichromate: Properties, Production, Risks and Uses. Retrieved November 5, 2018, from https://en.lifeder.com/sodium-dichromate/

تماس با صنایع شیمیایی تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صنایع شیمیایی تهران
ارسال با a WhatsApp