سوختن هیدروفلوئوریک اسید

سوختگی با HF غیر عادی، اما در صورت اتفاق شدید و عمقی است ولی باعث مرگ و میر نمی شود و ناشناخته است. HF یکی از قوی ترین اسید های معدنی است. در محیط های صنعتی و خانگی کاربردهای زیادی دارد (مثل) صیقل دادن شیشه که به تازگی از آن به عنوان یک مولفه ی اصلی استفاده می شود.

استفاده های هیدروفلوئوریک اسید:
از بین برنده رنگ در برخی از مواد شوینده، در پلاستیک، کنترل روند تخمیر، تأثیر کاتالیزور، پالایش نفت، در آزمایشگاه بعنوان عامل تجزیه و تحلیل مواد معدنی، ترکیبات فلوراید و تهیه مواد رسانا استفاده میشود.
HF   عامل بسیار خورنده است. باعث  آسیب بافتی توسط دو مکانیزم مجزا می شود:
اولا غلظت یون های هیدروژن سوزش ایجاد می کنند که به علت اسید هیدروکلریک اسید و سولفوریک اسید است که این عمل فورأ اتفاق می افتد.
دوم یون های فلورید که به عمق بافت نفوذ می کنند. نکروز ناشی از یون های فلورید برای ضدعفونی کردن سطح در حال افزایش هستند مگر اینکه توسط کلسیم و منیزیم خنثی بشوند که این امر می تواند توسط کلسیم، منیزیم یا ترکیبات آنها و یا توسط  آنها کنترل شود.
                                                      
مرگ ناشی از سوختن شدید HF مدرکی برای نشان دادن نارسایی شدید چندگانه مستقیم یا غیرمستقیم محلی یا سیستمیک فلوراید است. مرگ ممکن است در اثر اتباط با فلوراید یا مسمومیت با هیپرکالامیا، هیپو کالکامیا و هیپومگنزیا رخ دهد.
مرگ ناگهانی و آریتمی مثل فیبریلاسیون نیز گزارش شده است. شدت سوختن HF به غلظت آن ، سطح منطقه و مدت قرار گرفتن در یک محل تهدید کننده بستگی دارد. به طور گسترده این امر شناخته شده نیست. نتایج قرار گرفتن از 1% سطح بدن از یک محلول 50% HF یا قرار گرفتن 5 درصد بدن به غلظت HF. نمایش سوختن HFاز زمان قرار گرفتن در تغییر پایه ای آن بر اساس غلظت، عوامل مختلفی دارد. غلظت بیشتر از 50درصد همیشه باعث درد در بافت می شود. غلظت 20-50% در نتیجه ی سوختگی در مدت چند ساعت بعد از قرار گرفتن ظاهر می شود. غلظت کمتر از 20% ممکن است 24 ساعت طول بکشد.(برای نشان دادن اثر)

اسید ضعیف (3% HF) مانند آن هایی که در فلز یافت می شوند می توانند ساعت ها طول بکشند که اغلب با درد شدید همراه با شدت خستگی مفرط معمولأ در نوک انگشتان و در زمان آخر شب به بعد است. این گروه نهایی نشان دهنده ی سوزش داشتن HF است . (سوزش در اثر برخورد با سطح بدن)

چگونگی درمان HF؟

خنثی کردن یون های فلوراید با یون های کلسیم و منیزیم است.
روش های زیادی موجود است و بستگی به محل سوختگی دارد.
خطر برای کارکنان مراقبت های بهداشتی که بیماران به آنها مراجعه می کنند زیاد است.
شستشوی معده باید تقریبا 30 دقیقه طول بکشد و کارهای تزریقی انجام شود. وضعیت معمولی در این حال این است که حتی HF با غلظت کم 1-2 درصد باعث سوزش نوک انگشتان می شود. مشکل انتقال یون های کلسیم به ناخن ها با حذف یا تقسیم در گذشته حل شده است. معمولأ در یک ژل می تواند 10% کلسیم گلوکونات به مناطق مختلف برسد. اضافه دی متیل سولفوکسید می تواند نیاز به حذف ناخن را اگرچه هیچ سطحی وجود ناشته باشد کم کند. ترکیب DMSO به عنوان یک حلال برای حمل یون های کلسیم از طریق پوست و جذب بافت ها است. اثربخشی آن مربوط به جذب سریع پوستی است. DMSO با محدود کردن التهاب صدمه را برطرف می کند. مقدار سمی بودن آن به وسیله دستگاه های آزمایشگاه تعیین می شود. نکروز بعد از استخراج از عوامل ضد انعقادی است که به طور معمول برای درمان بی حسی و خواص ضد التهابی در تنش در حیوانات توسط جراحان استفاده می شود.

راه حل های ترکیبی را می توان از طریق زیر آماده کرد:

یکی از دو فرمول

  • کلرید کلسیم بدون آب 10%+ دی متیل سولفوکسید 50%
  • کلسیم گلوکونات 10%+ دی متیل سولفوکسید 50%

هم چنین برای جراحی در مناطقی مانند صورت برای تهیه ژل و افزایش ویسکوزیته می تواند مقدار کمی آب اضافه شود. درمان موضعی مانند تزریق کلسیم داخل مفصل میتواند مانند دیگر تکنیک ها ادامه داشته باشد. همانگونه که سوختگی از طریق HFمعمول نیست کارکنانی دیده می شوند که مدیریت آن ها باعث ایجاد مشکل است. یک سری از الگوریتم های مدیریت این سوختگی ترکیب تکنیک های دیگر مثل دی متیل سولفید و کاربرد موضعی کلسیم، ایسچمیک است.

انواع الگوریتم:

  1. سوختگی
  2. پوستی
  3. سوختگی
  4. انتایی
  5. عفونت چشم

 

مرکز پژوهش صنایع شیمیایی تهران
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *