سنجش خلوص آمونیوم استات

سنجش خلوص آمونیوم استات

سنجش خلوص آمونیوم استات: آمونیوم استات دارای فرمول مولکولی NH4C2H3O2 و وزن مولکولی 77.1g/mol می باشد. این ماده ظاهری سفید رنگ و کریستالی دارد و به راحتی در آب و الکل حل می گردد. دارای دانسیته ی 1.17 g/cm³ است و در دمای 114 درجه ی سانتی گراد ذوب می شود. این ماده در ساخت بافر به طور عمده مورد استفاده قرار می گیرد و در گرید خوراکی E264 به عنوان تنظیم کننده ی pH کاربرد دارد. در این متن با سنجش خلوص این ماده بیشتر آشنا خواهید شد.

آمونیوم استات نیز مانند سایر مواد شیمیایی دیگر ممکن است حاوی ناخالصی هایی باشد. این ناخالصی ها می توانند در نتایج آزمایشگاهی اختلال ایجاد نمایند و خطاهایی را در آزمایش پدید  آورند. در نتیجه انتخاب مواد شیمیایی با کیفیت همیشه یکی از دغدغه های صنعت گران به شمار می رود تا نه تنها این خطاها را به حداقل مقدار خود برسانند بلکه بتوانند محصولی با کیفیت و با بهترین بازده را به مشتریان خود عرضه نمایند. شما می توانید برای خرید مواد شیمیایی و یا فروش مواد شیمیایی با کیفیت با ما در مرکز پژوهش صنایع شیمیایی تهران در ارتباط باشید.

 برای سنجش خلوص این ماده از ناخالصی هایی نظیر مواد غیر فرار، سولفات ها، کلرید ها و فلزات سنگین تست های شناسایی زیر را انجام می دهند:

تست های شناسایی ناخالصی ها:

مواد غیر فرار:

3 گرم از این ماده را روی شعله قرار می دهیم. در صورت خلوص نباید هیچگونه ماده ی قابل وزنی از آن باقی بماند.

کلرید ها:

1 گرم از این ماده را در 20 میلی لیتر آب حل می نماییم. سپس محلول ساخته شده را با افزودن اسید نیتریک اسیدی می کنیم. نقره نیترات را به محلول می افزاییم. در صورتی که آمونیوم استات مورد استفاده خالص باشد نباید هیچگونه تغییری در محلول ساخته شده پس از افزودن نیترات نقره مشاهده شود.

سولفات ها:

در ابتدا 1 گرم آمونیوم استات را در 20  میلی لیتر آب حل می نماییم و به آن 1 میلی لیتر هیدروکلریک اسید می افزاییم.سپس محلول باریم کلرید را به آن اضافه می کنیم و 12 ساعت محلول ساخته شده را در مکانی بدون حرکت قرار می دهیم. بعد از سپری شدن زمان مذکور نباید هیچگونه رسوبی از باریم سولفات در انتهای ظرف دیده شود.

فلزات سنگین:

5 گرم آمونیوم استات را در 100 میلی لیتر آب حل می کنیم. با افزودن هیدروژن سولفید به محلول ساخته شده نباید هیچگونه تغییری در محلول مشاهده شود.  همچنین با افزودن محلول آمونیاک و آمونیوم اگزالات به محلول فوق الذکر ، در صورتی که آمونیوم استات مورد استفاده خالص باشد نباید هیچگونه تغییر رنگی در محلول مشاهده شود.

منبع:

Merck, Emanuel. Chemical reagents, their purity and tests. Van Nostrand, 1914

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صنایع شیمیایی تهران
ارسال با a WhatsApp