سولفات روی چیست و آشنایی با کاربرد های آن

سولفات روی چیست؟ این ماده یک ترکیب معدنی و مکمل غذایی است که از آن در کاربردهای دارویی به منظور جبران کمبود روی و جلوگیری از ابتلا به آن مصرف می شود. فرمول مولکولی آن به صورت ZnSO4 است و تقریبا در تمام اشکال خود به صورت جامدهایی سفید رنگ است.

ترکیب فوق به صورت کریستال های سفید رنگ  و ترکیبی از Zn و گوگرد می باشد در کشاورزی این ماده نوعی علف کش معمول برای کنترل قارچ ها است. رایج ترین فرم هیدراته ی آن هپتا هیدرات است که با نام ویتریول سفید شناخته می شود و از واکنش Zn با محلول سولفوریک اسید به وجود می آید.

Zn + H2SO4 + 7 H2O → ZnSO4∙(H2O)7 + H2

 نوع هپتا هیدرات این محصول برای تهیه ی رنگدانه ی لیتوپون (نوعی رنگدانه ی سفید) کاربرد عمده ای دارد. از کاربرد های دیگر هپتا هیدرات می توان به عامل تثبیت کنندگی رنگ ، نگهدارنده برای پوست و چرم و کاربرد های پزشکی آن اشاره نمود.

نوع مونو هیدراته و بدون آب به عنوان یک خشک کننده در رنگ های روغنی به کار می روند

خواص انواع هیدراته روی سولفات

خواص این محصول بدون آب، مونو و انواع 6 آبه و 7 آبه که نمونه های رایجی از این ماده به صورت هیدراته هستند به صورت زیر می باشد

بدون آب: دارای ساختار کریستالی رومبوهدرال ، به صورت جامد و بدون رنگ و دارای دانسیته ی 3.54 g/cm3 می باشد. این ماده در دمای 600 درجه ی سانتی گراد تجزیه می گردد و در آب متانول و گلیسیرین به راحتی حل می شود

مونو هیدرات: در دمای 25 درجه ی سانتی گراد دارای دانسیته ی 1.005 g/mL است. در دمای 235 در جه ی سانتی گراد تجزیه می شود و در آب انحلال پذیری بالایی دارد

هپتا هیدرات: نوع هپتا هیدرات با فرمول شیمیایی ZnSO4•7H2O کریستال های بی رنگ با ساختار رومبوهدرال می باشد. دانسیته ی آن در دمای 25 درجه ی سانتی گراد 1.957 g/cm3 است و در دمای 100 درجه ی سانتی گراد ذوب می گردد. در دمای 280 درجه ی سانتی گراد شاهد از دست رفتن همه ی مولکول های آب در هپتا هیدرات خواهیم بود. در دمای 500 درجه ی سانتی گراد تجزیه می گردد. انحلال پذیری بالایی در آب دارد به طوری که 96.5 g/100mL از این ماده در دمای 20 درجه ی سانتی گراد در آب حل می شود. همچنین هپتا هیدرات در گلیسیرین نیز انحلال پذیری خوبی دارد اما در الکل ها نامحلول است

هگزاهیدرات: هگزا هیدرات با فرمول شیمیایی ZnSO4•6H2O دارای ساختار کریستالی مونوکلینیک و یا هگزاگونال می باشد. دانسیته ی آن در دمای 15 درجه ی سانتی گراد 2.072 g/cm3 است و در دمای 70 درجه ی سانتی گراد تمام مولکول های آب خود را از دست می دهد

بیشتر بخوانید
پتاس

تولید و واکنش پذیری 

ZnSO4 را تقریبا می توان از طریق واکنش هر ماده حاوی Zn با سولفوریک اسید تولید کرد. واکنش Zn با محلول آبی سولفوریک اسید به صورت زیر است:

Zn + H2SO4 + 7 H2O → ZnSO4∙(H2O)7 + H2

گرید تجاری ZnSO4 را نیز از واکنش اکسید روی خالص با سولفوریک اسید طبق واکنش زیر سنتز می کنند:

ZnO+H2So4—>ZnSo4+H2O

تمامی اشکال ZnSO4 در فرم محلول آبی خود دارای رفتاری یکسان هستند. این محلول های آبی حاوی کمپلکس های فلزی هستند. دقت کنید زمانی که به محلول حرارت داده می شود و تا دمای 680 درجه ی سانتی گراد گرم می شود, ZnSO4 به گاز اکسیدسولفور و اکسید روی تجزیه می شود. در حین کار با این ترکیب باید به این موضوع توجه داشت چرا که هر دو این ترکیبات سمی و خطرناک هستند.

کاربرد ها

در پزشکی از این ترکیب به منظور تولید داروهای بیماری های ریه و دستگاه تنفسی استفاده می کنند.

از این ترکیب به منظور تولید الکترولیت برای آبکاری Zn با جریان الکتریسیته (electroplating) استفاده می کنند. هم چنین گاهی به عنوان یک ماده ی معطر در رنگرزی و یا به عنوان ماده نگه دارنده در فرایند تولید پوست و چرم مورد استفاده قرار می گیرد. از ZnSO4 به طور گسترده در سایر صنایع مانند تولید غذای حیوانات خانگی (به منظور تامین Zn مورد نیاز بدنشان ) , کود شیمیایی, خمیر دندان و اسپری های کشاورزی استفاده می شود. از ZnSO4 می توان به منظور کنترل رشد قارچ بر روی سطوح نیز استفاده کرد. و یا می توان آن را در طی فرایند تخمیر مورد استفاده قرار داد. Zn یک ماده مکمل غذایی ضروری برای رشد موجودات زنده است و می توان از این منبع به منظور تامین Zn مورد نیاز اقدام کرد.

در کشاورزی از کود سولفات روی جهت تامین عناصر ضروری مورد نیاز گیاهان (روی و گوگرد ) در شرایط کمبود استفاده می شود. از آنجا که عنصر روی نقش مهمی در گیاهان دارد. بنابراین کمبود این عنصر باعث ایجاد اختلالات فیزیولوژیکی در گیاهان می شود. و جهت رفع این علائم می توان از کود سولفات روی به روش خاکی، کود آبیاری و محلول پاشی استفاده نمود.

بازار جهانی ترکیبات غیر آلی روی دار

این خانواده از محصولات شیمیایی شامل ترکیبات Zn دار مهمی از جمله : اکسید روی (62% از کل بازار ان خانواده را در اختیار دارد.) , سولفات روی (33%) و کلرید روی (5%) می شود. از اصلی ترین صنایع پایین دست این ترکیبات می توان به صنایع لاستیک سازی, کشاورزی و سرامیک و کاشی اشاره کرد. میزان مصرف این ترکیبات به خصوص در صنایع کودشیمیایی, تولید غذای حیوانات و هم چنین مصارف خوراکی آن برای انسان, می توان اشاره کرد.

بیشتر بخوانید
کلرید پتاسیم و آشنایی با کاربرد های آن در زندگی

در حال حاضر تخمین زده می شود که بیش از 50% از خاک های سراسر جهان دچار فقر Zn هستند که به طور مستقیم بر روی میزان برداشت محسوب به ازای هر متر مربع از زمین تاثیر دارد. از این جهت با درنظر گرفتن دوبرابر شدن جمعیت کره ی زمین و رشد جمعیت از 7 میلیارد کنونی به 9 میلیارد تا سال 2050, این نیاز وجود دارد که میزان خاک حاصل خیز قابل کشت در دسترس به ازای هر نفر, افزایش یابد.

در بسیاری از پروژه ها در برزیل, چین, هند و هم چنین ترکیه, توانسته اند با افزودن Zn به کودهای شیمیایی استاندارد, میزان بازده کشاورزی را افزایش دهند. علاوه بر آن در حال حاضر طیف وسیعی از سازمان ها و کسب و کارها علاقه مند به استفاده از خواص Zn در غذا و مکمل های غذایی هستند. اکسیدهای روی به منظور تولید لاستیک در صنعت خودرو مورد توجه است. بازار استفاده از اکسیدهای روی در این حوزه همچنان رو به افزایش خواهد بود. اما شیب این تغییرات طی سال های آینده ممکن است اندکی کاهش یابد. از سایر حوزه های کاری اکسید روی می توان به تولید کاشی و سرامیک و شیشه اشاره کرد. میزان حجم این بازار مستقیماً با شرایط اقتصاد جهانی مرطبت است و بازتاب آن بر روی این حوزه بسیار تاثیر گذار است.

منبع:

Zinc Chemicals, Inorganic. (n.d.). Retrieved October 8, 2018, from https://ihsmarkit.com/products/inorganic-zinc-chemical-economics-handbook.html

Zinc sulfate. (2018, August 27). Retrieved October 8, 2018, from https://en.wikipedia.org/wiki/Zinc_sulfate

قیمت سولفات روی:

 شما می توانید جهت اطلاع از قیمت این محصول و هم چنین سایر محصولات شیمیایی با مشاوران ما در مرکز پژوهش صنایع شیمیایی تهران در ارتباط باشید.

خرید سولفات روی:

مرکز پژوهش صنایع شیمیایی تهران به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعت بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

فروش سولفات روی:

 

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در مرکز پژوهش صنایع شیمیایی تهران در ارتباط باشید.

 

مرکز پژوهش صنایع شیمیایی تهران

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *