اثر سولفات روی روی بدن

سولفات روی چگونه عمل میکند؟

روی برای انجام عملکردهای حیاتی بدن عنصری ضروری و مهم است و بدن خود میتواند روی موجود در بدن را تنظیم کند و مقدار آن را ثابت نگه دارد.

روی بدن از طریق روی سولفات وارد بدن میشود و وارد جریان خون میشود و در سراسر بدن حرکت میکند و به پروتئین ها متصل میود و وارد ارگان های مختلف بدن میشود.روی در استخوان، مغز، قلب، روده، کبد، کلیه، ریه، ماهیچه، پانکراس، پروستات، پوست و معده دیده می شود. روی بیش از حد عمدتا از طریق مدفوع دفع می شود ،همچنین مقداری از آن را می توان از طریق ادرار، عرق و پوست دفع کرد.

روی به پروتئین ها یا اسیدهای آلی موجود در گیاهان متصل می شود. اگر غلظت روی در گیاهان بالا باشد بر روی رشدوقارچ و گیاهان تاثیر میگذارد و باعث آسیب رساندن به سلول ها و موجب زرد شدن گیاهان میشود..سولفات روی همانطور که بر روی گیاهان تاثیر میگذارد و دارای عوارض میباشد در بدن انسان نیز میتواند عوارضی را ایجاد کند بدن ما  برای انجام عملکردهای طبیعی خود به روی نیاز دارد اما خوردن سولفات روی بیش از حد میتواند منجر به:

حالت تهوع، طعم فلزی، درد معده، استفراغ و اسهال خونریزی شود.اگر سولفات روی را استشمام کنیم می تواند دستگاه تنفسی، تهوع، استفراغ، معده درد، سرگیجه، افسردگی و طعم مزه فلز را در دهان تحریک و منجر به مرگ شود.

قرار گرفتن در معرض تماس پوست می تواند به پوستی که دارای زخم است آسیب برساند. سولفات روی می تواند موجب تحریک شدید چشم شود و باعث قرمزی و درد شود.

روی همچنین ماده مغذی ضروری برای حیوانات است. با این حال، مانند انسان، روی بیش از حد می تواند باعث استفراغ، اسهال، عدم اشتها، افسردگی، رنگ زرد پوست، افزایش ضربان قلب، ادرار خونریزی و تغییرات شیمی در خون شود.

علاوه بر این، آگاهی بهداشتی ناکافی، مصرف غذای کم، دسترسی به کمبود زیستی، شرایط غیر بهداشتی، عفونت های مکرر، وضعیت اقتصادی ضعیف اجتماعی، وضعیت سیاسی ناپایدار، تنظیم اولویت نامناسب در دستور کار ملی می تواند عامل مهار کننده در بازار جهانی سولفات روی باشد.

در محیط زیست برای سولفات روی چه اتفاقی می افتد؟

روی به طور طبیعی در محیط زیست موجود میباشد و در حیوانات، گیاهان و خاک موجود میباشد، همچنین روی ممکن است از منابع طبیعی، آفت کش ها یا فعالیت های انسانی مانند کشاورزی، تولید باتری، خوراک دام و فلزات نیز بدست بیاید. روی نیز به عنوان یک افزودنی مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد

سولفات روی یک نمک معدنی است که در آب  حل شده و به یون های روی تجزیه میشود.

شکل گیری یون های روی به pH آب و حضور عواملی که میتوانند روی را تسخیر و جذب کنند.

حلالیت باعث می شود که روی به گیاهان و سایر موجودات در خاک دسترسی پیدا کند. این در دسترس بودن بستگی به PH خاک دارد.

تاثیرات سولفات روی بر زندگی پرندگان ، آبزیان و سایر موجودات؟

نمک های روی برای پرندگان سمیت زیادی ندارند اما برای ماهیان اب های شیرین و بی مهرگان دارای سمیت بالایی میباشد.

در مورد زنبورها و سایر حشرات دیگر اطلاعات زیادی در دسترس نیست اما به نظر میرسد برای این موجودات سمیت زیادی نباید وجود داشته باشد زیرا این موجودات به طور مستقیم از مواد گیاهی استفاده نمیکنند.

قیمت سولفات روی:

 شما می توانید جهت اطلاع از قیمت این محصول و هم چنین سایر محصولات شیمیایی با مشاوران ما در مرکز پژوهش صنایع شیمیایی تهران در ارتباط باشید.

خرید سولفات روی:

در حال حاضر مرکز پژوهش صنایع شیمیایی تهران به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعت بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

فروش سولفات روی:

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش مرکز پژوهش صنایع شیمیایی تهران در ارتباط باشید.

 

تماس با صنایع شیمیایی تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صنایع شیمیایی تهران
ارسال با a WhatsApp