کلرید روی ترکیبی شیمیایی با فرمول شیمیایی ZnCl2 است که 9 فرم کریستالی آن شناخته شده است. این فرم های هیدراته به رنگ سفید و یا بی رنگ هستند. کلرید روی دارای خواص هیگروسکوپیک است، یعنی می تواند مولکول های آب موجود در محیط را جذب نماید.

فرم های آبدار (هیدراته) این ماده دارای فرمول شیمیایی ZnCl2(H2O)n هستند که در آن n یکی از اعداد 1، 1.5، 2.5، 3 و یا 4 است. روی کلرید جامد کریستالی بوده و می تواند در یکی از ساختارهای تتراگونال، مونوکلینیک یا ارتورمبیک کریستاله شود. کاربردهای کلرید روی صنعتی بسیار هستند و در صنایعی مانند نساجی، نفت و گاز، باتری سازی و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه به کاربرهای صنعتی این ماده بیشتر خواهیم پرداخت. 

سنتز محصولات ارگانیک:

این ماده به طور گسترده در سنتز محصولات ارگانیک در آزمایشگاه به خصوص به عنوان یک اسید از نوع لوییس با قدرت متوسط مورد استفاده قرار می گیرد. هم چنین از آن برای تولید محلول فلاکس استفاده می کنند. اصولاً کلرید روی فلاکس تشکیل شده است از کلریدروی ، آب و نشادر می باشد و نسبت وزنی نشادر به کلروروی به ترتیب معمولاً از 1 به 10 و یا 3 به 5 متغیر است .کلرید روی مرک از پرطرفدارترین برندهای این حوزه است.

صنایع نساجی:

64% از کلرید روی محلول در آب در بازارهای جهانی در این حوزه به منظور حل کردن الیاف ها سلولوزی یا ابریشمی به مصرف می رسد. این ماده در صنعت نساجی کاربرد وسیعی دارد.

جهت خرید این محصول کلیک کنید. 

کلرید روی در صنایع شیمیایی:

از این محصول هم چنین در صنایع شیمیایی در برخی از واحدها به منظور تولید اتیل استات و انواع رنگ ها و… استفاده می شود.

ساخت باتری های سلولی خشک:

به منظور ساخت باتری های سلولی خشک از آن به عنوان الکترولیت استفاده می شود.

کاربرد کلرید روی در تولید باتری

استفاده از کلرید روی در صنایع بالادستی نفت و گاز:

از آن در صنعت نفت به دلیل خاصیت شکست امولسیونی قوی آن, به منظور جداسازی نفت از آب مورد استفاده قرار می گیرد.

از دیگر کاربردهای کلریدروی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • به عنوان عامل ضد خوردگی و پوسیدگی
  • ساخت انواع حلال (مخصوصاً پاک کننده ها)
  • تولید انواع رزین
  • تصویه آب
  • صنایع متالوژی
  • و…

کاربرد کلرید روی در نفت و گاز

نحوه تولید کلرید روی در مقیاس صنعتی

این ماده عموما در مقیاس تجاری از واکش هیدروکلریدریک اسید (HCl) و اکسیدهای فلز روی و یا مواد معدنی حاوی روی که به آنها اصطلاحا Roasted ore  می گویند و دارای ترکیبات سولفیدی هستند، هم چنین کلریدروی می تواند در واکنش با روی جامد به صورت خالص واکنش داده و تولید شود که در آن صورت هیدروژن نیز به عنوان یک محصول جانبی ارزشمند تولید می شود.

در انتها نیز به منظور خالص سازی محلول تولیدی, بسته به نوع و درصد ناخالصی های همراه آن, فرایند خالص سازی مناسب را انتخاب می کنند. بر خلاف سایر بسیاری از عناصر, روی منحصراً فقط یک حالت اکسید دارد, 2+, این امر فرایند خالص سازی را بسیار ساده می کند.

نحوه نگهداری و بازار 

کلریدروی اگر در حالت گرانول باشد باید در بشکه های فلزی که در آن محکم بسته شده است در محدوده دمایی 10 تا 24 درجه ی سانتی گراد, در محیطی خشک و دور از نور آفتاب نگه داری شود. چراکه این ترکیب به راحتی رطوبت را جذب می کند. به منظور به حداقل رساندن تاثیرات محیطی بر کلریدروی پیشنهاد می شود حداکثر فاصله ی زمانی بین بسته بندی محصول و مصرف آن 2 تا 3 ماه باشد. لازم به ذکر است که روی, ماهیتاً یک اسید لوییس است.

در حال حاضر پیش بینی می شود که رشد تقاضای زیادی برای این ماده از جانب صنایع شیمیایی در سال های آینده ایجاد خواهد شد که این امر خود رشد بازار این محصول را در پی خواهد داشت. هم چنین رشد و گسترش روز افزون صنعت نساجی از دیگر عواملی است که باعث گسترش حجم بازار این محصول در آینده خواهد شد.

 

TCIRC contact-banner
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *