زایلن ها

زایلن ها:

زایلن چیست ؟ مخلوط زایلن ها, دومین محصول آروماتیک مهم مورد مصرف صنایع شیمیایی در سطح جهان است. به لحاظ جایگاه اهمیت پشت سر بنزن و جلوی تولوئن قرار دارد. منظور از اصطاح مخلوط زایلن ها در واقع بیانگر مخلوطی از چهار ایزومر xylene با فرمول شیمیایی یکسان C8H10 است که عبارتند از: پارا زایلن (PX) اورتو زایلن (OX), متازایلن (MX) و اتیل بنزن. مخلوط زایلن ها را می توان به چند روش مختلف تولید کرد اما با اختلاف روشی که بیشترین کاربرد را در حال حاضر دارد, استفاده از نفت خام به منظور تولید آن است. mixed xylenes عموما در طی یک فرایند catalytic reformate پالایشگاهی تولید می شود. هر چند یک بخش بزرگی از زایلن تولیدی در پالایشگاه در خود پالایشگاه به منظور افزایش عدد اکتان بنزین به مصرف می رسد. تقریبا بیش از نیمی از واحدهای استیم ریفرمینگ در سطح جهان به منظور تولید xylene انجام می گیرند. بازار بسیار قوی بنزین و اکتان می تواند پالایشگاه ها را تشویق کند که xylene تولیدی خود را عموما به این منظور مورد استفاده قرار دهند و کمتر تمایل به این داشته باشد که این ترکیب را به صورت جداگانه به فروش برسانند.  همیشه پیش از شروع به کار , زایلن msds را مطالعه کنید. زایلن ساختار را در شکل زیر مشاهده می کنید:

هر کدام از ایزومرهای xylene را می توان به صورت جداگانه به عنوان خوراک سایر واحد ها مورد استفاده قرار داد. ترکیب این مخلوط می تواند متنوع باشد, اما عموما ترکیب تولیدی از متا زایلن غنی است که البته در میان این ایزومرها کمترین ارزش فرایندی را دارد.  به منظور جداسازی ایزومر مورد نظرمان می توانیم از فرایندهایی هم چون تقطیر, کریستالیزیشن و یا جذب سطحی انتخاب پذیر استفاده کنیم.

در طی 15 سال گذشته سرمایه گذاری بسیار زیادی بر روی تولید مخلوط زایلن ها به خصوص پارا زایلن ها انجام شده است. که چین بخش قابل توجهی از این حوزه را  به خود اختصاص داده است. در منطقه ی شمال شرق آسیا, عموما صنایع پلی استر یکی از صنایع هدف پایین دستی پارا زایلن محسوب می شود. در حال حاضر بیش از 70% از ظرفیت جهانی زایلن ها در آسیا واقع شده اند. بازار آسیا به دلیل سرعت بالای رشد جمعیت آن و به طبع افزایش تقاضا در این مناطق برای فیبرهای پلی استری (فیبر, پارچه و پوشش های کف) رزین های پلی استر (  ), آسیا را به مرکز تاثیر گذاری بازار زایلن تبدیل کرده است.

در میان مخلوط زایلن ها, برای PX بیشترین تقاضا وجود دارد. بیشترین کاربرد PX نیز با اختلاف تولید PTA است. که خود PTA نیز به طور گسترده به منظور تولید پلیمر پلی اتیلن ترفتالات (PET) برای تولید فیبرهای پلی استر, PET solid-state resins و یا فیلم PET به کار می رود. از ایزومر زایلن اورتو نیزعموما به منظور تولید phthalic anhydride استفاده می شود که به طور گسترده به منظور تولید موادPVC  , همانند کابل , کف پوش , لوله , کفش و فیلم های بسته بندی مورد استفاده قرار می گیرد. متازایلن نیز از مخلوط جدا می شود و به منظور تولید ایزوفتالیک اسید, که به عنوان کومونومر در فرایند تولید PET به منظور تولید بطری های پلاستیکی مورد استفاده قرار می گیرد.

در طی پنج سال آینده, پیش بینی می شود که ظرفیت تولید مخلوط زایلن ها, . به خصوص در مناطق جنوب شرق آسیا و خاورمیانه, به طور میانگین سالانه چیزی در حدود 4 تا 5 % افزایش یابد. این در حالی است که میزان تقاضا برای برای مخلوط زایلن ها در طی پنج سال آینده, سالانه 3 تا 4 % رشد خواهد کرد.

جهت زایلن خرید و یا زایلن فروش با ما در تماس باشید.

فهرست مطالب

منبع:

(n.d.). Mixed Xylenes. Retrieved September 29, 2018, from https://ihsmarkit.com/products/xylenes-chemical-economics-handbook.html

قیمت زایلن:

 شما می توانید جهت اطلاع از قیمت این محصول و هم چنین سایر محصولات شیمیایی با مشاوران ما در مرکز پژوهش صنایع شیمیایی تهران فعال در زمینه ی تامین مواد شیمیایی در ارتباط باشید.

خرید زایلن:

در حال حاضر مرکز پژوهش صنایع شیمیایی تهران به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

فروش زایلن:

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش مرکز پژوهش صنایع شیمیایی تهران در در ارتباط باشید.

تماس با صنایع شیمیایی تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صنایع شیمیایی تهران
ارسال با a WhatsApp