عوامل آلوده کننده آب ها

 آلودگی آب از نظر منشاء

1- آلودگی با منشاء زیست شناختی

الف) باكتری ها: منجر به بیماری وبا، حصبه و اشباه آن، لپتوسپيروزيس و بيماري ناشي از يرسينيا آنتروكوليتيكا و ناراحتي گوارشي ناشي از كمپيلوباكترها.

ب) ويروس ها: هپاتيت‌هاي ويروسي، فلج اطفال، بيماريهاي ناشي از ويروسهاي كوكساكي، اكو و گاستروآنتريت ويروسي.

ج) پروتوزوئرها: آميبيازيس، ژيارديازيس، بالانتيديازيس، نگلريافاولري مولد مننگوآنسفاليت آميبي و اكانتاموباي عامل مننژيت و ناراحتي تنفسي.

د) كرم هاي انگلي: بيماري خارش شناگران، آسكاريازيس، هيداتيدوز، دراكونكولوس، بيماري ناشي از كرم قلابدار و كرم نواري ماهي.

ه) سموم توليدي از سيانوباكتري ها: سمومي كه ايجاد ناراحتي كبدي مي کنند، اين سموم توسط ميكروسيستيس، اسيلاتوريا، آنابنا و نودولاريا كه مسموميت كبدي ناشي از آن‌ها طي 24 ساعت پس از خوردن، فرد را از پاي در می آورد.

در صورتي كه ارگانيسم‌هاي فرصت طلب، با تراكم زيادي در آب باشند موجب عفونت هاي مختلفي در پوست، مخاط، چشم، گوش، بيني و گلوي افراد حساس يا با مقاومت پايين مي گردند. 

2- آلودگي آب با منشاء شيميايي 

منابع آب، اغلب در بردارنده ناخالصيهاي شيميايي هستند. اين ناخالصيها ممكن است ناشي از آلودگي هوا، آلودگي خاك يا مواد آلاينده ناشي از فعاليتهاي انساني باشد كه به صورت فضولات جامد و مايع به محيط تخليه مي گردد. آلاينده هاي شيميايي با اشكال متفاوت كه از زباله هاي صنعتي و فضولات جامد و مايع شهري حاصل مي شوند منابع آب را بيش از پيش تهديد می نمايند. اين آلاينده ها عبارتند از حلالهاي شوينده، سيانيد، فلزات سنگين، اسيدهاي آلي و معدني، مواد ازته، مواد سفيد كننده، رنگها، رنگدانه ها، سولفيدها، آمونياك، مواد سمي و انواع گوناگون تركيبات آلي كشنده موجودات زنده.

آلاينده هاي شيميايي نه تنها مي توانند بطور مستقيم بر سلامت انسان آسيب برسانند؛ بلكه از راه تجمع در آبزيان بطور غيرمستقيم هم مي توانند بر انسان اثر كنند. آلاينده هاي شيميايي موجود در آب ممكن است ايجاد آسيب هاي سمي حاد يا مزمن در انسان نمايند. به هرحال برخي از آلاينده ها حتي در دز پايين ممكن است سلامت انسان را تحت تاثير قرار دهند يا اينكه مواجهه درازمدت انسان با برخي آلاينده ها سبب ضايعات پاتولوژيكي در انسان شود. اقدامات بهداشت محيط متمركز است بر روي موادي كه بالقوه بحال مصرف كننده مضر هستند، محدود گردد و آن دسته در مواردي كه قابليت پذيرش عمومي را تحت تاثير قرار میدهند، كنترل شود. سختی آب نیز نشانه ای از کیفیت ترکیب شیمیایی آب می باشد. 

سختي آب مربوط به املاح خاصي است كه در آب وجود دارد اين املاح شامل كاتيونهاي كلسيم، منيزيم، استرانسيم، آهن، آلومينيوم، منگنز و مس می باشد كه با آنيونهاي بي كربنات، كربنات كلرید، سولفات، سيليكات و نيترات به صورت محلول در آب وجود دارند. 

سختي آب را می توان به صورت “خراب شدن صابون در آب” تعريف كرد. اگر مقدار زيادي آب لازم شود تا صابون كف كند مصرف كننده آب را سخت به شمار می آورد. اغلب سختي آب ناشي از چهار جزء می باشد: بي كربنات كلسيم، بي كربنات منيزيم، سولفات كلسيم و سولفات منيزيم. وجود هر يك از اين تركيب‌ها موجب سختي آب می شود، اگر چه تركيبات ديگر هم هستند اما كمتر از این موارد موجب سختي آب می شوند.

سختي آب به صورت سختي دائم و سختي موقت نامگذاري می شود. مجموع سختي موقت و سختي دائم را سختي كل می نامند. با رويكردي ديگر، سختي را به سختي مربوط به كربناتها و سختي غيركربناتي تقسيم بندي نموده اند. سختي كربناتي موقتي و سختي غيركربناتي، دائمي است. سختي موقت در اثر جوشاندن آب ته نشين می شود. اين پديده به املاح كربنات كلسيم و منيزيم مربوط می شود. جوشاندن آب به مدت چند دقيقه موجب تجزيه شدن بي كربنات كلسيم و منيزيم و خارج شدن دی اکسیدکربن و رسوب كربناتهاي كلسيم و سديم می گردد. اما سختي مربوط به سولفاتها، نيتراتهاي كلسيم، منيزيم … در اثر حرارت رسوب نمی دهند. 

سختي آب معمولا برحسب ميلي اكي والان در ليتر يا ميلي‌گرم در ليتر كربنات كلسيم بيان می شود و آبها را بر اين اساس طبق جدول زير درجه بندي می نمايند.

جدول طبقه بندي سختي آب

 سختی بر اساس میلی اکی والان در لیتر آب  طبقه یا درجه سختی آب 
1(کمتر از 50 میلی گرم در لیتر)سبک 
1-3(50-150 میلی گرم در لیتر)سختی متوسط
3-6(150-300 میلی گرم در لیتر)آب سخت
6(بیش از 300 میلی گرم در لیتر)آب خیلی سخت 

معيار آب آشاميدني از نظر سختي اين است كه آب آشاميدني بايد داراي سختي متوسط باشد. اگر سختي آب بيش از 3 ميلي اكي والان در ليتر باشد، پيشنهاد می شود سبك گردد. سختي آب بيشتر از نظر اقتصادي اهميت دارد اگرچه طبق مطالعات انجام شده امكان رويداد بيماري‌ هاي قلب و عروق در استفاده كنندگان از آب سبك بيشتر است. 

.تخلیه فاضلاب و پساب به آبهای طبیعی که  حاوی مواد شیمیایی ،باکتری ها و ویروس هاو دارای پتانسیل و ظرفیت اکسداسیون هستند.

عامل اصلیآلاینده بودن فاضلاب و پساب ها ،پتانسیل و ظرفیت اکسیداسیون آب است.چراکه وجود مواد آلی آلاینده در آب موجب مصرف اکسیژن محلول می گردد. 

 آلودگی ناشی از مواد شیمیایی :مواد شوینده (Detergents )  سورفکتانت ها ،یک سری مواد شیمیایی هستند که برای تامین بهداشت عمومی جوامع بطور وسیع استفاده شده ودر نهایت به فاضلابها و آبها وارد می شوند سورفکتانت ها یک سری ترکیبات شیمیایی سنتزی خطی هستند که پایه آنها الکیل بنزن سولفانات (ABS) است . همچنین مواد شوینده دارای مقدار زیادی تری پلی فسفات هستند که با کلسیم کمپلکس می دهند و آنها را خنثی می کنند بنابراین مواد شوینده کف می کند. همچنیین بخشی الودگی شیمیایی ناشی از سایر مواد شیمیایی و فلزات سنگین موجود در فاضلاب ها و پساب ها است.

آلودگی های صنعت کشاورزی 

مصرف بی رویه کودهای شیمیایی  از جمله مونو آمونیوم فسفات ،مونوپتاسیم فسفات ،(باعث افزایش یون نیترات و فسفاتت در آبها) و سموم دفع آفات نباتی (حشره کش ها،آفت کش ها و ..)در صنایع کشاورزی و دامپروری 

سایرآلوده کننده های منابع آبی:

-آلودگی صنایع نفت و پتروشیمی 

-آلودگی های صنایع نفت و پتروشیمی 

-آلودگی حرارتی ناشی از تخلیه فاضلاب ها 

-آلودگی منابع آب زیرزمینی 

-جامدات و رسوبات  ناشی از فرسایش و شستشوی خاک 

برای از بین بردن این آلاینده ها در آب یکسری مواد شیمیایی به آب اضافه می شود.در واقع تصفیه شیمیایی افزودن برخی مواد شیمیایی خاص برای حذف مواد و عناصرموجود در آب و فاضلاب ،از جمله این مواد می توان به :

مواد ضدعفونی کننده

مواد منعقد کننده وکمک منعقد کننده ها 

مواد تنظیم کننده PH

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صنایع شیمیایی تهران
ارسال با a WhatsApp