تصفیه فاضلاب و پساب

تصفیه فاضلاب  و پساب صنعتی 

فاضلاب : ناشی از فعالیت های بهداشتی مربوط به انسان (سیستم های بهداشت عمومی و پساب آشپزخانه ها)

پساب صنعتی :فاضلاب بدست آمده از انواع صنایع (داروسازی ،آبکاری ،غذایی و….)

فاضلاب و پساب های صنعتی حاوی مواد شیمیایی  و خطرناک و سمی هستند که میتوانند برای محیط زیست و انسان خطرناک باشند.بنابراین قبل از ورود به محیط زیست و استفاده مجدد باید تصفیه شوند.تصفیه فاضلاب  و پساب  شامل فرایند تبدیل فاضلاب (آبی که برای استفاده  مناسب نیست ) به آب شیرینی که بتوان از آن دوباره استفاده کرد ویا تبدیل به آبی  که بتوان به محیط زیست تخلیه کرد. فاضلاب ناشی از فعالیت هایی مانند شست و شو ، حمام کردن ، فعالیت های صنعتی و….می باشد. آلاینده ها ی موجود در فاضلاب  آلاینده هایی شامل باکتری ها ،مواد شیمیایی و مواد سمی دیگر می باشد. تصفیه فاضلاب درواقع  فرایندی برای کاهش این الاینده ها از آب  است.

 فرایند تصفیه فاضلاب شامل مراحل تصفیه فیزیکی ،شیمیایی و بیولوژیکی برای حذف آلاینده ها است . در مرحله بیولوژیکی از  باکتریها و مواد بیولوژیکی برای تجزیه مواد شیمیایی موجود در فاضلاب استفاده می شود. فاضلاب تحت پنج فرآیند اصلی قرار میگیرد:  مرحله پیش تصفیه ، تصفیه اولیه ،تصفیه ثانویه ، مرحله ضد عفونی ،و در نهایت نصفیه لجن .

تصفیه اولیه و ثانویه حدودا 85% تا 95% از آلاینده ها ی فاضلاب و پساب را قبل از مرحله ضد عفونی کردن وورود به محیط زیست  را از بین می برد.

کنترل بو یکی از مهمترین کارهایی است  که باید  در تصفیه فاضلاب انجام شود.فاضلاب حاوی مواد بسیاری است که که به مرور در طول زمان بوی بد تولید می کند. برای از بین بردن منابع تولید کننده بوی بد در فاضلاب از مواد شیمیایی استفاده می کنند تا عناصر ایجاد کننده بو را خنثی کند.

غربالگری 

فاضلاب ورودی از بین صفحه های غربالگری متشکل از میله های عمودی که به فاصله 1 تا 3 اینچ از هم قرار داده شده اند عبور داده می شود با این کار ذرات درشت زباله از جمله  کاغذ،بطری های نوشابه ، چوب ،اشیای پلاستیکی  حذف می شود. در این مرحله از تجهیزات ویژه ای برای حذف شن وماسه ای که در آب وجود دارد استفاده می شود.

بیشتر بخوانید
حذف فلزات سنگین

تصفیه اولیه 

 بعد از مرحله غربالگری  وعبور از اتاق شن و ماسه ،فاضلاب هنوزهم  حاوی مواد آلی و معدنی به همراه ذرات جامد می باشد.این ذرات جامد اندازه متوسطی دارند که می توانند به طریق ته نشینی از فاضلاب حذف شوند. در این مرحله  مواد جامد آلی یا زباله های انسانی ازفاضلاب جدا می شود.

بعد از مرحله غربالگری فاضلاب و پساب وارد مخزن ته نشینی (رسوب )اولیه به مدت 1 یا 2 ساعت  می شود. این کار با قرار دادن فاضلاب در مخازن بزرگ صورت میگرد به صورتی که به ذرات جامد اجازه داده می شود سنگین شوند ودر در ته مخزن ته نشین شوند و ذرات سبک تر در آب معلق می مانند . لجن یا همان مواد جامدی که در کف مخازن ته نشین شده است توسط دستگاهی که از نیروی سانتریفیوژ استفاده می کند به مخزن دیگری  برای تصفیه های  بعدی برای استفاده به عنوان کود ،یا به عنوان زباله برای دفن  پمپ می شود.آب باقی مانده برای تصفیه ثانویه به مخزن دیگری پمپ می شود.

تصفیه ثانویه

این مرحله که به عنوان لجن فعال شناخته شده است .  در این مرحله حدود 85% مواد آلی در فاضلاب با استفاده از باکتری ها حذف می شود.این مرحله شامل اضافه کردن  هوا و ذرات  لجن است .هوا ابتدا به تانک هوادهی  بزرگی که ذرات لجن اضافه شده  با فاضلاب مخلوط شده است، پمپ می شود.این کار باعث  می شود باکتری های  هوازی موجود از اکسیژن استفاده کنند و به همراه سایر میکروارگانیسم ها ی دیگر رشد کنند .باکتری ها  ومیکروارگانیسم ها مواد آلی موجود در آب را مصرف می کنند و آنها را تجزیه می کنند. این فرایند منجر به تولید ذرات بزرگتری می شود که در کف مخزن ته نشین می شوند .به فاضلاب به مدت 3 الی 6 ساعت استراحت داده می شود تا تمام لجن های تولیدی فرصت ته نشینی داشته باشند.

بیشتر بخوانید
عوامل آلوده کننده آب ها

تصفیه ثالث

این مرحله بسیار شبیه تصفیه آب اشامیدنی  می باشد در این مرحله  99 درصد از ناخالصی های فاضلاب حذف می شوند. پس از این مرحله کیفیت آب پساب نزدیک به کیفیت آب آشامیدنی است. این مرحله نیاز به مواد شیمیایی ،تجهیزات ویژه دارد

ضد عفونی کردن

بعد از اینکه مرحله دوم تصفیه کامل شد ،فاضلاب  به مخزن ضدعفونی وارد می شود .در این مخزن پساب با کلر،هیپوکلریت کلسیم یا سایر مواد ضد عفونی کننده مخلوط می شود.کلر برای از بین بردن باکتری های بیماریزا و کم کردن بوی پساب استفاده می شود.کلر بیش از 99% باکتری های مضر را از پساب  از بین می برد. گاهی لازم است میزان کلر اضافی  قبل از تخلیه پساب به آبهای سطحی از پساب خنثی شود که این فرایند را دکلره کردن می نامند.

 در مواردی به جای ب ضدعفونی  کردن با کلر، از نور ماوراء بنفش یا ازن، استفاده می شود زیرا  کلر  باقی مانده در پساب فاضلاب تصفیه شده ممکن است برای ماهی و دیگر حیوانات آبزی مضر باشد.

گزینه ی دیگر تصفیه

حذف  الاینده هایی نظیر فلزات سنگین ،ترکیبات شیمایی و مواد سمی از فاضلاب و پساب بسار مشکل است . روش های جدید برای حذف آلاینده ها در حال توسعه هستند.

 فن آوری های در حال استفاده و یا در حال توسعه از تصفیه  بیولوژیک قادر به حذف نیتروژن و فسفر به تکنیک های جداسازی فیزیکی و شیمیایی مانند فیلتراسیون، کربن فعال ، تقطیر و اسمز معکوس است.

 

مرکز پژوهش صنایع شیمیایی تهران
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *