کاربرد تری اتانول آمین در کرم و محصولات آرایشی

کاربرد تری اتانول آمین در کرم و محصولات آرایشی

مواد شیمیایی متعددی در تولید محصولات آرایشی و بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرند که از جمله آن میتوان به تری اتانول آمین اشاره کرد، در ادامه مقاله با ما همراه باشید. تولید محصولات آرایشی و بهداشتی به دلیل ارتباط نزدیک با سلامتی پوست و موی انسان همواره مورد توجه سازمانهای جهانی سلامت بوده است.بنابراین استفاده از مواد شیمیایی که سلامتی انسان را به مخاطره نیاندازد در تولید این قبیل محصولات اهمیت ویژه ای دارد.

تری اتانول آمین چیست ؟

تری اتانول آمین از دسته آمین ها (مونو اتانول آمین ، دی اتانول آمین و…) بوده و به عنوان یکی از مواد شیمیایی پر استفاده در صنایع مختلف شناخته می شود، یکی از مواردی که این ماده شیمیایی در آن کاربرد دارد صنایع آرایشی و بهداشتی و تولید محصولات مراقبت از پوست  و مو می باشد.

همانطور که گفته شد یکی از مواد شیمیایی که به صورت گسترده به عنوان ماده اولیه تولید کننده محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده می شود تری اتانول آمین می باشد که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت:

کدام محصولات آرایشی و بهداشتی از تری اتانول آمین استفاده می کنند:

تری اتانول آمین اغلب در لوازم آرایشی مانند سایه چشم، ریمل، خط چشم، رایحه، پایه و کانسیلر یافت می شود. گاهی اوقات، به محصولات مراقبت از مو مانند رنگ مو نیز اضافه می شود. استفاده از این ماده شیمیایی  در مرطوب کننده ها ، کرم های اصلاح کننده و ژل ها و همچنین فرمولاسیون کرم های ضد آفتاب رایج است.

تری اتانول آمین در محصولات آرایشی

تاثیر تری اتانول آمین در محصولات آرایشی و بهداشتی

کاربرد اصلی این ماده متعادل کردن میزان pH کلی یک محصول است ، اما به عنوان امولسیفایر(تثبیت امولسیون) نیز عمل می کند و به محصولات کمک می کند ظاهر یکدست تری داشته باشند و کرم ها را به طور یکنواخت تر روی پوست پخش کنند.

توزیع یکدست محصولات آرایشی و بهداشتی به صورت یکنواخت و عدم تشکیل لایه های متعدد روی پوست دقیقا همان ویژگییست که تری اتانول آمین در این محصولات ایجاد می کند، عاملی که در انتخاب و استفاده از این محصولات اهمیت ویژه ای دارد.

دوز توصیه شده برای استفاده:

در حالیکه FDA تری اتانول آمین را به عنوان بی خطر برای استفاده تصویب کرده است با این وجود توصیه شده که غلظت این ماده در محصولات مورد استفاده نباید بیش از 5 درصد باشد.

موارد ایمنی:

مواردی که در استفاده از تری اتانول آمین  لازم است بدانید:

در بیشتر موارد، محصولاتی که حاوی تری اتانول آمین هستند نباید به مدت طولانی با پوست در تماس باشند  و باید روزانه آنها را شستشو دهید بنابراین به خاطر داشته باشید که اگر قصد کمپینگ یا مسافرت را دارید و شستشوی پوست برای مدت طولانی ممکن نیست از محصولات حاوی این ماده شیمیایی استفاده نکنید و در صورت استفاده به صورت روزانه پوست را با آب گرم و صابون شستشو دهید.

استفاده طولانی مدت ، تری اتانول آمین برای پوست خطرناک است. علاوه بر اثرات مضر بر روی پوست انسان ، بر سیستم ایمنی نیز اثرگذار بوده و به عنوان یک ماده سمی تنفسی طبقه بندی شده می شود. آزمایشات بالینی نشان می دهد که دوز بالای تری اتانول آمین باعث ایجاد سرطان کبد ، مثانه و بیضه در حیوانات آزمایشگاهی شده است بنابراین همواره باید از قرار گرفتن در معرض آن برای مدت طولانی خودداری نمود.به طور کلی استفاده بیشتر از 24 ساعت از مواد آرایشی به روی پوست توصیه نمی شود

اثرات جانبی استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی:

اثرات جانبی را به طور عمده میتوان شامل ایجادخارش چشم ، خشک و شکننده شدن موها و خارش پوست دانست.پوسته پوسته شدن و ایجاد تاول، تورم و قرمزی نیز از اثرات جانبی استفاده از این محصولات برشمرده می شود که بسیار رایج است و می تواند به دلیل غلظت بالای تری اتانول آمین در محصول مورد نظر باشد. بنابراین همواره لازم است پیش از انتخاب محصولات آرایشی و بهداشتی با پزشک متخصص مشورت نمایید.

بیشتر بخوانید: اسانس چیست و چگونه تهیه می شود؟

منبع:

https://thedermreview.com/triethanolamine/

TCIRC contact-banner

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صنایع شیمیایی تهران
ارسال با a WhatsApp