6 کاربرد سدیم هیدروکسید در صنایع مختلف

6 کاربرد سدیم هیدروکسید در صنایع مختلف

این باز بسیار قوی که با نام های سدیم هیدروکسید، سود پرک ، سود مایع، سود سوزآور و کاستیک سودا شناخته می شود در صنایع مختلفی کاربری دارد که در ادامه به کاربرد سدیم هیدروکسید در آنها اشاره خواهیم نمود: 

 1- کاربرد در خمیر کاغذ و تولید کاغذ

خمیر کاغذ با استفاده از روش های سولفات و سولفیت با حذف ترکیبات الیاف سلولزی از لینگنین و تجزیه چوب خالص سازی میشود.افزودن سود باعث افزایش pH می شود که این کار باعث تخمیر الیاف کاغذ و سبب صاف و صیقلی شدن الیاف میشود  که در آسیاب شدن الیاف نقش بسزایی دارد، بعضی از الیاف ها دارای رنگ قهوه ای هستند با افزودن سود میتوان رنگ قهوه ای الیاف ها را از بین برد.

 2- صنایع نساجی:

به منظور فراوری از کتان و رنگرزی الیاف مصنوعی مانند پلی استر ها و نایلون ها استفاده میشود. الیاف ها در کارخانه های تولید الیاف در معرض عوامل خارجی بسیاری قرار میگیرند  و قبل از اینکه برای رنگرزی فرستاده شوند آلوده می شوند.
همچنین یک سری از الیاف ها مانند پشم ها که از بدن حیوانات گرفته میشود دارای چربی میباشد و اگر این عوامل آلوده و اضافی از الیاف ها حذف نشوند مانع رسیدن رنگ به داخل الیاف می شوند. برای از بین بردن این چربی ها و آلودگی ها قبل از فرایند رنگرزی از سود سوزآور یا کاستیک سودا استفاده میشود.

کاربرد سدیم هیدروکسید در نساجی
سود سوز آور بسیار قلیایی میباشد و با حل شدن در آب محلول قلیایی ایجاد میکند (سدیم هیدروکسید مایع) که به علت قلیاییت بالا و توانایی آن برای حذف چربی ها و آلودگی ها، به آن صابون صنعتی میگویند. محلول قلیایی قوی خیلی غلیظ در دمای محیط در مدت زمان خیلی کوتاه اثر تخریبی شدیدی بر روی الیاف پشم نشان نمیدهند بلکه فقط فلس های پشم را از آن جدا میکنند .در قدیم از این روش برای جدا کردن فلس ها از پشم استفاده می شده است.پس از انجام عملیات پاک سازی توسط محلول قلیایی باید الیاف را با اسید استیک خنثی کنیم زیرا قلیا باقی مانده در الیاف منجر به از بین بردن و تخریب الیاف میشود. جالب است بدانید با حذف چربی از پشم ها و استفاده از قلیا ، پشم زبر میشود برای نرم کردن الیاف پشم از مواد نرم کننده کاتیونی استفاده میکنند.

3- سود پرک در شوینده ها

از سود پرک در صابون سازی نیز استفاده میشود به این صورت که در اثر واکنش با چربی ، پیه و روغن های گیاهی به صابون تبدیل می شود.همچنین از سود پرک در تولید سورفکتانت های آنیونی که یک ماده مهم و اساسی در محصولات پاک کننده و شوینده ها  و سفید کننده ها می باشد استفاده می شود.

کاربرد در تولید شوینده ها

4- کاربرد سدیم هیدروکسید در صنایع غذایی:

از کاستیک سودا جامد در صنایع غذایی استفاده های متعددی میشود که عبارتند از:از سود پرک بعنوان یک ماده افزودنی برای کنترل pH استفاده میشود ، همچنین برای شیرین کردن زیتون تلخ و یا ایجاد خاصیت تردی در بعضی از محصولات استفاده می شود .
در صنعت کنسرو سازی برای جدا کردن پوست گوجه و سیب زمینی و سایر میوه ها  و همچنین برای جلوگیری از فساد ، رشد باکتری ها و کپک ها در مواد غذایی استفاده میشود.

5- صنایع آلومینیوم و فولاد:

یکی دیگر از کاربردهای سدیم هیدروکسید در صنایع آلومینویم و فولاد است. سنگ معدن بوکسیت، ماده خام و اولیه برای تولید آلومینیوم است که از سود پرک برای حل کردن این سنگ استفاده می شود.

در صنایع فولاد:

فولاد اصطلاحی است که برای آلیاژ های آهن به کار برده می شود، خواص فولاد بسته به درصد کربن ، درصد عناصر آلیاژی و عملیات حرارتی قابل کنترل، است. حل شدن کاستیک سودا در آب گرماده است و باعث گرم شدن و بالا رفتن دمای آب نزدیک به نقطه جوش ، می شود. در صنعت فولاد کاستیک سودا را همرا با نیترات اسید در آب حل می کنند .سپس قطعات فولاد را وارد این محلول میکنند، فولاد اولیه معمولا قرمز رنگ میباشد و شستن فولاد با نیترات و سود پرک باعث از بین رفتن قرمزی آن میشود.

6- کاربرد در حفاری:

این سود در حفاری نقش مهم و اساسی در تسهیل و صرفه جویی گل حفاری دارد.

گل حفاری چیست؟ گل حفاری در مهندسی ژئوتکنیک ، به مخلوطی از آب و رس اطلاق می شود که برای حمل مواد حفر شده در سیستم های حفاری به سطح زمین فرستاده می شود. کاربردهای گل حفاری عبارتند از : بالا آوردن تراشه های زمین ، خنک و روان کردن مته

فروش سدیم هیدروکسید

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صنایع شیمیایی تهران
ارسال با a WhatsApp