فروش سدیم هگزا متا فسفات

سدیم هگزا متا فسفات چیست؟ این ماده که به صورت دانه ای یا پودری خشک سفید رنگ است، نوعی افزودنی غذا می باشد که در محصولات لبنی، شیرهای  کنسرو شده، بسته تخم مرغ های سفید، بستنی، غذا های دریایی و فرآورده های گوشتی به طور وسیع کاربرد دارد. به اختصار SHMP نیز نامیده می شودهمچنین به عنوان یک عامل جداسازی و نرم کننده آب و محصولات شوینده مورد استفاده قرار می گیرد. دارای وزن مولکولی 611.763 گرم بر مول است و هنگامی که به آن حرارت جهت تجزیه داده می شود از خود بخارات سمی فسفراکسید منتشر می کند. علاو بر این مصارف از این ماده در صنعت ساختمان، تصفیه آب و در توسعه صنعت عکاسی نیز کاربرد دارد همچنین می توان از آن به عنوان رقیق کننده در مایعات حفاری نفت استفاده می شود. در ادامه به بررسی بیشتر خواص و کاربرد های سدیم هگزا متا فسفات خواهیم پرداخت.

خواص فیزیکی، شیمیایی و مشخصات ظاهری

1- فرمول شیمیایی هگزا متا فسفات سدیم به صورت Na6O18P6 می باشد.

2- دارای نقطه جوش 1500 و نقطه ذوب 628 درجه سانتی گراد است.

3- در آب انحلال پذیر است اما در حلال های آلی انحلال پذیر نمی باشد.

4-  چگالی آن 2.18 و محدوده PH این ماده بین 5.5 تا 7.7 می باشد.

5- این محصول در شرایط معمولی پایدار است.

6- نقطه فلش این ماده نیز 32 درجه فارنهایت می باشد.

7- این ماده آتش گیر نیست و نقاط فلش، خود سوزی نیز ندارد.

8- جامدی سفید رنگ و  بی بو است و در موادی مانند فولاد کمی خورنده نیز می باشد.

روش تهیه و تولید

جهت تولید این ماده ابتدا به مونو سدیم اورتو فسفات (monosodium orthophosphate) حرارت کافی جهت تولید سدیم اسید پیروفسفات (sodium acid pyrophosphate) داده می شود.

سدیم اسید پیروفسفات مجددا گرما داده می شود که در نهایت طی واکنش زیر، SHMP و آب تولید می گردد. مواد تولید شده باید فورا سرد شوند.

کاربرد هگزا متا فسفات سدیم

در ابتدا در قسمت اول بحث به برخی از کاربرد های این ماده اشاره شد. در این قسمت به کاربرد های دیگر SHMP خواهیم پرداخت. این کاربرد ها را می توان در دو دسته طبقه بندی کرد: مصارف صنعتی و مصارف غیر صنعتی

مصارف صنعتی:

از مصارف صنعتی این ماده شیمیایی می توان به مصارف کشاورزی اشاره کرد. این ترکیب همچنین به عنوان حلال مورد استفاده گسترده در صنعت قرار می گیرد. از دیگر مصارف SHMP می توان به مصارف آن در صنعت فولاد در جهت جلوگیری از خوردگی آن اشاره کرد.

مصارف غیر صنعتی:

از سدیم هگزا متا فسفات در خمیر دندان جهت لکه بری مورد استفاده قرار می گیرد. از این ماده در محصولات بهداشت شخصی و همچنین در تصفیه آب نیز استفاده می شود.

به طور کلی از این ترکیب شیمیایی حدود 60 درصد در صنعت ساختمان و تصفیه آب، 15 درصد در فرآیند های غذایی و 25 درصد در قالب صادرات استفاده قرار می شود.

خطرات سدیم هگزا متا فسفات

تماس این ماده با چشم می تواند منجر به ورم و تخریب قرنیه گردد. به آرامی در پوست نیز نفوذ می کند. آسیب ها می تواند بیشتر نیز باشد پس میزان اثرات سوء ناشی از این ماده بستگی به میزان زمان تماس با آن دارد.

کمک های اولیه هنگام تماس با SHMP

1- اگر این ماده با چشم ها در تماس بود، باید ابتدا ماده را از چشم جدا کرد و سپس فورا با مقدار زیادی آب حداقل 15 دقیقه شستشو داده شود. آب سرد نیز می تواند موثر باشد. حتما به تکات پزشکی در این زمینه نیز توجه گردد.

2- اگر این ماده با پوست تماس داشت، ابتدا باید پوست را با آب و صابون شستشو داد. سطح مورد نظر در پوست را با نرم کننده بپوشانید و اگر پیشرفتی در سوزش یا تحریک پوست شاهد بودید حتما به فوریت های پزشکی مراجعه نمایید.

3- در صورت استنشاق این ترکیب شیمیایی باید سریعا محل آلوده را ترک کنید و خود را در معرض هوای تمیز و پاک قرار دهید. اگر فرد مصدوم نفس نمی کشد باید سریعا به تنفس مصنوعی بدهید. اما اگر به سختی نفس می کشد، به او اکسیژن بدهید و حتما به مرکز فوریت های پزشکی مراجعه نمایید.

4- اگر فردی این ماده را سهوا بلعید، او را وادار به استفراغ نکنید مگر اینکه این کار توسط پرسنل پزشکی انجام شود. هیچ وقت به کسی که هوشیار نیست چیزی نخورانید. یقه یا کمربند او را باز کنید تا بدن او در گیر این وسایل نباشد. اگر چنانچه علایم آن ظاهر شد طبق نکات پزشکی عمل نمایید.

بازار جهانی

طبق پیش بینی ها، بازار جهانی SHMP با رشدی حدود 2.8 درصد تا 5 سال آینده در سال 2023 مواجه شود. همچنین ارزش مبادلاتی این کالا انتظار می رود که از 540 میلیون دلار در سال 2017 به 640 میلیون دلار در سال 2023 برسد.

منابع:

Sodium polymetaphosphate. (n.d.). Retrieved November 19, 2018, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/24968#section=Use-and-Manufacturing

Sodium hexametaphosphate. (2018, November 11). Retrieved November 19, 2018, from https://en.wikipedia.org/wiki/Sodium_hexametaphosphate

Sodium Hexametaphosphate (SHMP) Market Analysis and Forecast by Key Players, Recent Trends, Developments 2018-2025. (n.d.). Retrieved November 19, 2018, from http://www.digitaljournal.com/pr/3877089

(n.d.). Retrieved November 19, 2018, from http://www.chemicalland21.com/industrialchem/inorganic/SODIUM HEXAMETAPHOSPHATE.htm

 

مرکز پژوهش صنایع شیمیایی تهران
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *