تاثیر سدیم بی کربنات در ورزش

تاثیر سدیم بیکربنات در ورزش

سدیم بی کربنات یا جوش شیرین یک محصول معروفی است که کاربردهای فراوانی در صنایع مختلف دارد. پرکاربرد ترین مورد مصرف جوش شیرین استفاده در پخت و پز است اما علاوه بر این بسیاری از ورزشکاران و باشگاه ها از جوش شیرین برای تقویت عملکرد در تمرینات دشوار استفاده میکنند. در این مقاله سعی داریم هرچیزی راجب جوش شیرین و عملکرد ورزشی را که باید بدانید بگوییم

برای پاسخ به این سوال ابتدا باید با مفهوم pH آشنا شد  و بدانیم pH چگونه بر روی توانایی و عملکرد ورزشی تاثیر میگذارد.
در شیمی pH معیاری برای اندازه گیری مقدار اسیدی و بازی بودن محلول استفاده میشود که محلولی که دارای PH مساوی 7باشد این محلول از نظر شیمیایی خنثی محسوب میشود و کمتر از 7 اسیدی و بیشتر از 7 بازی محسوب میشود.
pH خون  انسان تقریبا 7.4 و بدن انسان  و سلول ها تقریبا7  است که در مجموع pH بدن اسنسان خنثی میباشد.
بدن انسان به گونه تعبیه شده است که همواره بدن در تلاش است که این حالت خنثی بودن را حفظ کند اما بیماری های خاص یا عوامل بیرونی(رژیم غذایی ، ورزش بی هوازی…) میتواند این تعادل را برهم بزند

در ورزش های بی هوازی بدن به اکسیژن بیشتری نیازمند است ، در نتیجه عضلات بدن نمیتوانند برای تولید انرژی تنها به اکسیژن موجود اکتفا کنند در نتیجه  برای تولید انرژی سراغ اسید لاکتیک میروند در این صورت ، اسید لاکتیک باعث کاهش pH سلول ها و اسیدیته را افزایش میدهد.
این اختلال ، تولید انرژی را محدود و توانایی عضله برای انقباض را کاهش میدهد برآیند هردو عمل باعث خستگی و تضعیف عملکرد ورزشی میشود.

بی کربنات سدیم چطور به حفظ PH کمک می‌کند؟


بیکربنات سدیم و یا جوش شیرین خود pH معادل 8.4 دارد که میتواند pH خون را تا حدودی بالا ببرد و در نتیجه عضلات میتوانند به انقباضات و تولید انرژی ادامه دهند.
محققین بر این باورند که بی کربنات سدیم اینگونه میتواند در حین ورزش کردن به ورزشکاران کمک کند تا طولانی تر و شدید تر ورزش کنند.

در تمریناتی که به صورت متناوب و به صورت جلسه ای برگذار میشود مانند : دویدن ، دوچرخه سواری ، شنا ، وزنه برداری ….در این نوع ورزش ها بی کربنات سدیم به جلوگیری از کاهش در عملکرد و شعف بدنی کمک میکند همچنین میتواند قدرت بدنی را بالا ببرد به طور مثال در وزنه برداران حرفه ای که بیشتر از 60 دقیقه تمرین کردند ، بی کربنات سدیم مصرف کرده بودند و توانستند در 3ست اولیه ، 6اسکوات بیشتر انجام دهند.این آزمایش نشان میدهد که سدیم بی کربنات یمتواند قدرت بدنی را در ابتدای تمرین افزایش دهد

در پژوهش دیگری که بر روی بازیکنان تنیس انجام دادند مشخص شد که سدیم بی کربنات به بازیکنان کمک میکند تا نوسانات حرکتی را درست تر انجام دهند این پژوهش ها بیانگر این است که سدیم بی کربنات میتواند بروی عملکرد مغز نیز تاثیر بگذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صنایع شیمیایی تهران
ارسال با a WhatsApp