سنجش خلوص اسید تارتاریک

سنجش خلوص تارتاریک اسید

اسید تارتاریک با فرمول مولکولی ( C4H6O6 ) و جرم مولکولی ( 150.086 g/mol ) دارای کریستال هایی چند وجهی بی رنگ و یا به شکل پوسته ای است که بصورت نسبی در آب و الکل قابل انحلال می باشد. تارتاریک اسید در انگورها و تمر هندی یافت می شود و همچنین یک آلفا دی هیدروکسی کربوکسیلیک اسید است.

این ماده در مقادیر بالای مصرف مانند یک سم عضلانی عمل می کند و  با مهار تولید مالیک اسید در بدن می تواند باعث فلجی و مرگ شود.

سنجش خلوص

خالص بودن ماده ی مورد استفاده یکی از اولویت های مهم می باشد. هر ماده ای ممکن است ناخالصی هایی داشته باشد که در صورت شناسایی باید جداسازی و حذف گردد. اسید تارتاریک نیز می تواند دارای ناخالصی هایی مانند وجود اسیدها، سرب و مواد معدنی باشد.
برای یافتن این ناخالصی ها تست های شناسایی زیر را انجام می دهند.

سولفوریک و اگزالیک اسید و کلسیم:

20 سی سی از محلول را با نسبت 1 به 10 جدا می کنیم. محلول حاوی اسید نباید با حضور محلول های باریم کلراید و آمونیوم اکسالات  هیچ تغییری داشته باشد. هنگامی که اسیدیته محلول بوسیله اضافه کردن محلول آمونیاک کاهش یافته و رقیق شده است با اضافه کردن محلول کلسیم سولفات نباید هیچ رسوبی مشاهده شود. این سنجش شما را از وجود این عناصر در این اسید آگاه می سازد.

وجود سرب یا دیگر فلزات :

الف )محلول حاوی 5 گرم از تارتاریک اسید را که در 20 سی سی از آب حل شده است را به همراه 12 سی سی از محلول آمونیاک که به این ترکیب اضافه کرده ایم به خوبی مخلوط و همسان سازی می کنیم. در ادامه، این مخلوط با اضافه کردن محلول هیدروژن سولفید نباید به رنگ قهوه ای در بیاید.

ب) 20 سی سی از محلول آبی با نسبت وزنی 1 به 10 با اضافه کردن محلول هیدروژن سولفید هیچگونه تغییری در رنگ و حالت ماده نباید داشته باشد.

وجود مواد معدنی :

وقتی 1 گرم از تارتاریک اسید وقتی در معرض شعله قرار می گیرد و شروع به مشتعل شدن می کند نباید هیچگونه باقی مانده ای  از اسید در ظرف آزمایش وجود داشته باشد.

تعیین کمی :

1 گرم از تارتاریک اسید در 50 سی سی از آب حل می شود و با محلول 1 نرمال سدیم هیدروکسید تیتراسیون شده و برای ارزیابی اسیدیته یا بازی بودن آن از شناساگر فنل فتالین استفاده می گردد.

 1cc of normal NaOH = 0.07502 gm.  of C4H6O6 log. 87518

این اسید در صنایع غذایی و بعنوان افزودنی در صنایع نفت و گاز ، روان کننده ها ، تولید جوهر و …کاربرد دارد.

خرید و فروش مواد شیمیایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صنایع شیمیایی تهران
ارسال با a WhatsApp