پلاتینیوم کلرید ماده ای شیمیایی با فرمول شیمیایی H2PtCl6 می باشد و به صورت کریستال هایی به رنگ قرمز-قهوه ای موجود باشد. این ماده بسیار هیگروسکوپیک است و در آب،اتانول و اتر حل می شود و محلولی زرد رنگ تشکیل می دهد. محلول این ترکیب اسیدی می باشد و هنگام استفاده از آن باید نکات ایمنی را رعایت نمود.

برای سنجش خلوص این ترکیب تست های شناسایی ناخالصی های زیر را انجام می دهند.

انحلال پذیری در الکل مطلق:

1 گرم پلاتینیم کلراید باید به طور کامل در 10 میلی لیتر الکل مطلق حل شود  و محلولی شفاف به وجود آورد.  محلول به وجود آمده باید زرد رنگ و شفاف باشد و ذرات تیره و یا قهوه ای رنگی در آن مشاهده نگردد تا از خلوص آن اطمینان خاطر حاصل نمود.

انحلال پذیری در نیتریک اسید:

2 گرم از این ترکیب را مشتعل می کنیم و خاکستر باقی مانده را اندازه گیری می نماییم. خاکستر باقی مانده از این ترکیب وزنی در حدود 0.752 خواهد داشت. سپس خاکستر حاصله را در اسید نیتریک رقیق (5 میلی لیتر نیتریک اسید و 20 میلی لیتر آب) و یا گذاشتن محلول در حمام آب به مدت 15 دقیقه  حل می نماییم. سپس محلول را فیلتر می نماییم و ماده ی به دست آمده از فیلتراسیون را  در حمام آب تبخیر می نماییم و مجددا خاکستر باقی مانده از تبخیر را وزن می کنیم. وزن خاکستر به دست آمده از این ماده در صورت خالص بودن ترکیب پلاتینیوم کلرید نباید از 0.005  گرم تجاوز نماید.

سولفات:

1 گرم از پلاتینیوم کلرید را در 20 میلی لیتر آب حل می نماییم. به محلول حاصله باریم کلرید را اضافه می کنیم و آن را 3 ساعت در یک جا بدون حرکت می گذاریم. در صورت خلوص بعد از سپری شدن زمان حاصله نباید شاهد تشکیل رسوب باریم سولفات در محلول باشیم.

نیترات ها:

1 گرم پلاتینیوم کلراید را در 10 میلی لیتر آب حل می کنیم و سپس 2 میلی لیتر از محلول حاصله را جدا می نماییم. به محلول ساخته شده سولفوریک اسید غلیظ  و 2 میلی لیتر محلول آهن سولفات اضافه می کنیم. در محلول دو فازی ساخته شده، در محل تماس دو فاز، نباید هیچگونه رنگ قرمز-قهوه ای مشاهده شود.

نمک باریم:

1 گرم از ترکیب فوق را در 20 میلی لیتر آب حل می نماییم. به محلول ساخته شده چند قطره اسید سولفوریک می افزاییم و آن را برای مدت 3 ساعت در مکانی بدون حرکت قرار می دهیم. بعد از سپری شدن زمان مذکور نباید هیچگونه رسوبی از باریم سولفات در محلول شکل بگیرد.

منبع:

Merck, Emanuel. Chemical reagents, their purity and tests. Van Nostrand, 1914

 

مرکز پژوهش صنایع شیمیایی تهران
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *