سنجش خلوص بنزن

تست-های-سنجش-خلوص-مواد-شیمیایی

اگر مواد شیمیایی دارای ناخالصی هایی باشند بر روی نتایج به دست آمده و بازدهی آن می تواند تاثیر مستقیمی بگذارد. تهیه ی مواد شیمیایی از بهترین برند ها با خلوص بیشتر یکی از مواردی است که باید به آن توجه ویژه ای نمود.

بنزن مایعی بدون رنگ و شفاف و دارای بویی مخصوص است که در آب غیر انحلال ولی در الکل ها و اترها قابل انحلال است.بنزن در دمای صفر درجه سانتیگراد بصورت جامد در می آید و ساختارهای مکعبی و اندازه های کریستالی آن در دمای 4 درجه سانتی گراد ذوب می شوند.

وزن مخصوص آن 0.883 و نقطه جوش ان 80.5 درجه سانتیگراد می باشد.

سنجش خالص بودن

تیوفن :

در ابتدا 50 سی سی از این ماده را با 20 سی سی از سولفوریک اسید غلیظ ترکیب کرده و آن را در دستگاه شیکر قرار دهید. در این هنگام اسید سولفوریک باید همچنان بی رنگ باقی بماند. در ادامه مقدار کمی از کریستال های ایزاتین را به آن اضافه کرده و دوباره تکان دهید.ترکیب مورد نظر را برای یک ساعت بدون هیچگونه حرکتی در دمای اتاق قرار دهید.در آخر سولفوریک اسید باید یک رنگ سبز یا آبی خیلی کمرنگ به خود بگیرد.

کربن دی سولفید :

50 سی سی از این محصول را به همراه 50 گرم از محلول پتاسیم هیدروکسید الکل (11 گرم از پتاسیم هیدروکسید را در 90 گرم از الکل خالص حل کنید.) را بطور کامل با یکدیگر مخلوط کرده و به ترکیب این فرصت را بدهید تا چندین ساعت در دمای اتاق و حدود 20 درجه سانتی گراد بماند. در ادامه با حدود 100 سی سی از آب آن را مخلوط کرده و تکان دهید و سپس آن را با مقدار کمی استیک اسید خنثی سازی کنید و حالت قلیایی آن را از بین ببرید. محلول سولفات مس را به آن اضافه کنید. بعد از گذشت لحظاتی هیچگونه رسوبی نباید مشاهده گردد.

بنزن به عنوان جز اصلی از سوخت های موتور استفاده می شود و به عنوان یک حلال برای چربی ها، واکس، رزین، روغن، جوهر، رنگ، پلاستیک و لاستیک؛ در استخراج روغن از دانه ها و آجیل ها و همچنین به عنوان یک واسطه شیمیایی به کار می رود. این ماده در تولید مواد شوینده، مواد منفجره، داروها و رنگرزی استفاده می گردد.

ایمنی :

  • این ماده بسیار قابل اشتعال است و حتی بخارات ان می تواند منبع بسیار خوبی برای آتش باشند.
  • همچنین تماس آن با ارگان های بدن و مجاری تنفسی می تواند باعث تحریک ، ایجاد التهاب و حتی سرطان  شود.
  • لطفا پیش ازتماس با این ماده MSDS مربوط به آن را مطالعه بفرمایید.

منبع :

Merck, Emanuel. Chemical reagents, their purity and tests. Van Nostrand, 1914

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صنایع شیمیایی تهران
ارسال با a WhatsApp