ید به صورت خاکستری تیره می باشد و انحلال پذیری بالایی در الکل، اتر و کلروفرم دارد. این ماده در 5000 پارت از آب حل می شود و در پتاسیم یدید نیز به راحتی حل می گردد. کریستال های ید معمولا شامل 99.98 تا 100 درصد ید می باشند و از خلوص بالایی برخوردارند. برای سنجش خلوص این ترکیب و شناسایی ناخالصی های موجود در آن تست های شناسایی زیر را انجام می دهند:

تست های شناسایی ناخالصی ها

مواد غیر فرار:

 مقدار 1 گرم از ید را در شیشه ساعت می ریزیم و به آن حرارت می دهیم. در صوت خالص بودن ید ، نباید هیچ ماده ی قابل وزنی از این ترکیب باقی بماند

سیانوژن، برم، کلر:

0.5 گرم پودر ید را با 20 میلی لیتر آب مخلوط می کنیم و به شدت هم میزنیم. در نهایت مخلوط ساخته شده را فیلتر می نماییم. به 10 میلی لیتر از محلول فیلتر شده قطره قطره محلول دسی نرمال سدیم تیوسولفات را تا بی رنگ شدن محلول به آن اضافه می کنیم. سپس آهن سولفات گرانوله، 1 قطره آهن کلرید و 2 میلی لیتر محلول سدیم هیدروکسید را به آن می افزاییم .مخلوط ساخته شده را حرارت می دهیم تا به دمای 60 درجه ی سانتی گراد برسد و به آن 10 میلی لیتر هیدروکلریک اسید اضافه می کنیم. در این مرحله نباید رنگ محلول به آبی تغییر پیدا کند.

محلول ساخته شده را با کمک کاغذ صافی ، فیلتر می کنیم . به 10 میلی لیتر از محلول صاف شده 1 میلی لیتر محلول آمونیاک و 5 قطره محلول نقره نیترات می افزاییم و دوباره عملیات فیلتراسیون را تکرار می نماییم. سپس در مرحله ی آخر به محلول فیلتر شده 2 میلی لیتر نیتریک اسید اضافه می کنیم. در صورتی که ید مورد استفاده خالص باشد، با افزودن نیتریک اسید نباید هیچگونه رسوبی در انتهای ظرف دیده شود و یا محلول کدر و تیره رنگ گردد.

اندازه گیری کمی:

0.2 گرم ید را با 1 گرم پتاسیم یدید مخلوط می کنیم و به آن 50 میلی لیتر آب اضافه می کنیم. سپس محلول ساخته شده را با سدیم تیوسولفات دسی نرمال تیتر می نماییم.

1cc of decinormal Na2S2O3=0.012697 gm. Of I, log 10369

محلول ید

محلول اشباع شده ی ید شامل 0.2 گرم I در هر 1000 میلی لیتر آب است

اندازه گیری کمی: 100 میلی لیتر از محلول ید را با محلول دسی نرمال سدیم تیوسولفات تیتر می کنیم.

1cc of decinormal Na2S2O3=0.012697 gm. Of I, log 10369

منبع:

Merck, Emanuel. Chemical reagents, their purity and tests. Van Nostrand, 1914

 

مرکز پژوهش صنایع شیمیایی تهران
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *