کادمیوم و پتاسیم یدید با فرمول شیمیایی CdI3K دارای وزن مولکولی 532.23 g/mol است. ترکیب فوق به صورت پودری سفید رنگ می باشد که به راحتی در آب و الکل حل می گردد. این ماده در صورتی که به مدت طولانی ای نگهداری شود به زرد کم رنگ تغییر حالت خواهد داد. محصول فوق می تواند حاوی ناخالصی هایی از جمله فلزات خارجی، فسفات ها و … باشد. برای آگاهی از خلوص این ماده تست های شناسایی ناخالصی های زیر را انجام می دهند و سنجش خلوص آن را مورد بررسی قرار می دهند:

فلزات خارجی:

برای شناسایی این نوع ناخالصی دو راه وجود دارد که در ادامه به هر دو روش به طور کامل می پردازیم. شما می توانید برای اطمینان هر دو روش را انجام دهید و یا با توجه به امکانات موجود در آزمایشگاه یکی از روش ها را انتخاب نمایید:

  • روش اول:

در روش اول 1 گرم از این ماده را در 20 میلی لیتر آب حل می نماییم. سپس به محلول ساخته شده 2 میلی لیتر محلول پتاسیم هیدروکسید اضافه می کنیم و آن را فیلتر می نماییم.  محلول به دست آمده از فیلتراسیون را با هیدروکلریک اسید ، اسیدی می نماییم در این مرحله هیچگونه رسوبی نباید دیده شود. سپس محلول ساخته شده را با محلول هیدروژن سولفید واکنش می دهیم. بعد از افزودن هیدروژن سولفید نیز رسوبی نباید تشکیل گردد.

  • روش دوم:

در روش دوم 1 گرم از این ماده را در 30 میلی لیتر از آب حل می نماییم و سپس 5 میلی لیتر از محلول آمونیاک را به آن اضافه می کنیم. سپس محلول ساخته شده را به شدت هم میزنیم. در صورتی که کادمیوم و پتاسیم یدید مورد استفاده خالص بوده باشد محلول همچنان شفاف باقی خواهد ماند.

سولفات ها:

محلولی با نسبت 1 به 20 از ماده ی فوق می سازیم (1 گرم پتاسیم کادمیوم یدید را در 20 میلی لیتر آب حل می نماییم) و آن را با کمک هیدروکلریک اسید اسیدی می نماییم. محلول ساخته شده نباید با باریم کلرید وارد واکنش شود و تغییر حالتی دهد.

اسید یدید:

محلولی تازه با نسبت استوکیومتری 1 به 20 از ماده ی فوق می سازیم (آب مورد استفاده برای محلول سازی در این مرحله باید آب جوش باشد).  به محلول ساخته شده 2 الی 3 قطره سولفوریک اسید رقیق می افزاییم و محلول نشاسته را اضافه می کنیم. در صورتی که کادمیوم و پتاسیم یدید مورد استفاده خالص نباشد در صورت افزودن محلول نشاسته، شاهد تغییر رنگ فوری محلول به آبی خواهیم بود.

منبع:

Merck, Emanuel. Chemical reagents, their purity and tests. Van Nostrand, 1914

 برای خرید و فروش مواد شیمیایی با ما در مرکز پژوهش صنایع شیمیایی تهران در ارتباط باشید.

 

مرکز پژوهش صنایع شیمیایی تهران
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *