خواص پروتئین و نحوه ارزیابی کیفیت پروتئین موجود درمواد غذایی

خواص پروتئین ها :
همانطور که میدانید ارزش و خصوصیات پروتئین های مختلف بستگی به نحوه اتصال ، تعداد و …آمینو اسیدهای مختلف دارد ، آمینو اسیدهایی ضروری که برای رشد کودکان مورد نیاز است لوسین ، ایزولیزین ، لیزین ، میتونین ، فنیل الانین ، تریوئنین، تریپتوفان و والین بعلاوه هیستیدین که در گوشت وجود دارد و برای رشد کودکان موثر میباشد.
پروتئین دارای ارزش غذایی مفیدی است و برای اهداف خاص حیاتی بدن مانند رشد ، جایگزین کم کردن متابولیسم بدن و بافت های آسیب دیده ، تولید مثل و سلامت عمومی بدن مفید و کاربردی هستند.
تعیین کیفیت پروتئین با ارزیابی ترکیب اسید آمینه در اثر هضم و قابلیت های زیستی آن ها (FAO,WHO,1990) تعیین شد.
روش های متعددی برای تعیین کیفیت پروتئین استفاده میشود که این روش ها بعنوان بازده پروتئین ، ارزش بیولوژِیکی ، استفاده از پروتئین خالص و نمک های اصلاح شده آمنیو اسید شناخته میشوند.

نسبت کارایی پروتئین :
نسبت کارایی پروتئین یکی از فاکتور های اندازی گیری کیفیت پروتئین میباشد که به اختصار ( PER) مینامند این نسبت کارایی را از طریق اندازه گیری رشد حیوانات تعیین میکنند
این روش بر روی موش ها انجام میشود به این صورت که افزایش وزن موش ها به گرم در هر گرم پروتئین مصرفی محاسبه میشود.سپس مقدار محاسبه شده را به مقدار استاندارد 2.7 که ارزش استاندارد پروتئین کازئین است مقایسه میشود.اگر مقدار مقایسه شده بیشتر از 2.7 باشد یعنی آن منبع پروتئینی عالی است

ارزش بیولوژیکی :
ارزش بیولوژیکی کیفیت پروتئین را با محاسبه نیتروژن مورد استفاده برای تولید بافت تقسیم بر نیتروژن جذب شده از مواد غذایی اندازه گیری میکنند.
ارزش بیولوژِیکی اندازه گیری میکند که چگونه بدن انسان از پروتئین مصرف شده در رژِم بهره میگیرد و ارزش غذایی به چه میزان به اسید های آمینه ضروری مرتبط است.
منابع حیوانی معمولا دارای ارزش بیولوژیکی بالایی نسبت به منابع گیاهی هستند
ارزش بیولوژیکی چند فاکتور کلیدی را که هضم پروتئین و تعامل با سایر مواد غذایی قبل از جذب را تحت تاثیر قرار می دهد، مورد توجه قرار نمی دهد. ارزش بیولوژیکی نیز کیفیت بالقوه پروتئین بالقوه را تعیین می کند و نه برآورد آن در سطوح مورد نیاز.

بیشتر بخوانید
اندازه گیری کلسترول خون

استفاده از پروتئین خالص
استفاده از پروتئین خالص شباهت زیادی به ارزش بیولوژیکی دارد، به جز اینکه اندازه گیری مستقیمی از ذخیره نیتروژن جذب شده است. استفاده از پروتئین خالص و ارزش زیستی هر دو پارامتر مشابهی را برای ذخیره نیتروژن اندازه گیری می کند، اما تفاوت این است که ارزش بیولوژیکی از جذب نیتروژن محاسبه می شود، در حالی که مصرف پروتئین خالص از خوردن و هضم نیتروژن است.

چرا پروتئین برای ورزشکاران مهم است؟
پروتئین مورد نیاز برای افراد عادی و ورزشکاران بسیار متفاوت است و یکی از بحث های روز دنیا میباشد.
ورزشکاران به دلیل نیاز به داشتن قدرت بدنی بالا و استقامت زیاد نیازمند این هستند که پروتئین بیشتری را نسبت به افراد عادی مصرف کنند و در رژیم غذایی ورزشکاران از مواد غذایی استفاده میشود که دارای پروتئین بالایی هستند
پروتئین ها به دلیل دارا بودن نیتروژن در ساختار خود بعنوان جز اصلی ساختار عضله و سایر بافت های بدن بکار میورد.
همچنین از این مواد میتوان بعنوان عوامل انرژی زا استفاده کرد اما بعنوان یک عامل اصلی نمیتوان از آن ها استفاده کرد.
اصلی ترین نقش پروتئین در رژِم غذایی برای فرایند های آنابولیک بدن انسان است که بسیاری از ورزشکاران و مربیان معتدند که تمرینات شدید و سنگین نیازمند دریافت پروتئین بیشتری است.
برای ورزشکارانی که نیاز به عضله سازی دارند مقدار پروتئین مصرفی بین 1.2 تا 1.4 گرم در روز میباشد .پروتئین در ترکیب های مختلفی موجود میباشد و منحصر به فرد نمیباشد که پروتئین ها میتوانند بر عملکرد فیزیولوژِ بدن انسان تاثیر بگذارند.

TCIRC-commercial-banner
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *