نگهدارنده ها

نگهدارنده ها:

نگهدارنده یک ماده یا یک ترکیب شیمیایی است که به مواد غذایی مانند نوشیدنی ها، داروها، رنگ ها، نمونه های بیولوژیکی، لوازم آرایشی، چوب و بسیاری از محصولات دیگر اضافه می شود تا از تجزیه یا رشد میکروب ها و یا تغییرات شیمیایی نامطلوب جلوگیری شود. به طور کلی، حفاظت در دو حالت، شیمیایی و فیزیکی اجرا می شود.

حفاظت شیمیایی مستلزم افزودن ترکیبات شیمیایی به محصول است.
حفظ فیزیکی شامل فرآیندهای مانند تبرید یا خشک شدن می باشد. افزودنی های شیمیایی خطر ابتلا به عفونت های غذایی را کاهش می دهند و باعث کاهش آسیب های میکروبی و حفظ  تازگی و کیفیت غذا می شوند.

برخی از روش های فیزیکی برای حفظ  آنها عبارتند از:
کم آبی، اشعه ماوراء بنفش، خشک شدن ،فریز کردن، و… تکنیک های حفاظت شیمیایی و حفاظت فیزیکی گاهی اوقات بایکدیگر ترکیب می شوند.

این ها  ضد میکروبی اند و از تخریب باکتری جلوگیری می کنند. این روش سنتی ترین و قدیمی ترین روش های حفاظت باستانی مانند ترشی و افزودن عسل است که باعث جلوگیری از رشد میکروارگانیسم ها می شود.

بیشترین آنتی بیوتیک مورد استفاده اسید لاکتیک است. نگهدارنده های ضد میکروبی رایجی مانند نیترات و نیتریت نیز ضد میکروبی اند، وجود دارند. مکانیزم دقیق این ترکیبات شیمیایی از مهار رشد باکتری ها تا مهار آنزیم های خاص محسوب می شود.

فرایند اکسیداسیون در بیشتر غذاها، به ویژه آنهایی که دارای محتوای چربی بالایی هستند، خراب می شوند. هنگامی که در معرض اکسیژن قرار می گیرند، چربی ها به سرعت خاصیت بیماری زایی پیدا می کنند. آنتی اکسیدان ها فرآیند اکسیداسیون را جلوگیری یا مهار می کنند. شایع ترین مواد افزودنی آنتی اکسیدان اسید اسکوربیک و آسکوربات است. بنابراین، آنتی اکسیدان ها معمولا به روغن، پنیر و چیپس اضافه می شوند. دیگر آنتی اکسیدان ها عبارتند از مشتقات فنل و پروپیل گالات. این عوامل باعث تشکیل هیدروپراکسید می شوند. سایر مواد نگهدارنده شامل اتانول و متیل کلرویزوتیازولینون است.

اسید سیتریک و اسکوربیک آنزیم هایی را هدف قرار می دهند که سبزیجات و میوه ها را تخریب می کنند، مانند مونو / پلی فنول اکسیداز که سطوح سیب زمینی را به سیب زمینی قهوه ای تبدیل می کند. اسید اسکوربیک و توکوفرول، که ویتامین هستند، نگهدارنده های معمولی هستند. نگهدارنده های غذایی مانند فنل های مختلف آنتی اکسیدان هستند. نوع طبیعی عبارتند از عصاره رزماری و الیاف، هویج، نمک، شکر، سرکه، الکل، خاکستر دیاتومیت و روغن کرچک.

نوع سنتی، مانند بنزوات سدیم، باعث نگرانی های بهداشتی در گذشته شده اند. بنزوات در یک مطالعه نشان داده شده است که باعث ایجاد حساسیت در برخی افراد مبتلا به آسم می شود. این سبب بازبینی مواد نگهدارنده طبیعی در سبزیجات شده است.

اینها از زمان ماقبل تاریخ استفاده شده اند. به عنوان مثال، گوشت دودی دارای فنل و سایر مواد شیمیایی است که باعث خراب شدن آنها می شود. حفاظت از غذاها تا قرن ها تا حد زیادی پیشرفت کرده است و در افزایش امنیت غذایی نقش مهمی ایفا کرده است. استفاده از نگهدارنده های غیر از روغن های سنتی، نمک ها، رنگ ها و غیره در مواد غذایی در اواخر قرن نوزدهم آغاز شد اما تا قرن بیستم گسترده نبود.

استفاده از آنها به میزان قابل توجهی بسته به کشور متفاوت است. بسیاری از کشورهای در حال توسعه که از دولت های قوی برای تنظیم مکمل های غذایی استفاده نمی کنند، با سطوح مضر مواد نگهدارنده در مواد غذایی و یا اجتناب کامل از غذاهایی که غیر طبیعی یا غیرعادی هستند، مواجه می شوند. این کشورها نیز در مورد مطالعات موردی نگهدارنده های شیمیایی، که همانا اخیرا معرفی شده اند، مفید است. در محله های فقیرنشین شهرها بسیار پرجمعیت، علیرغم مصرف این غذاهای وارداتی، اطلاعات مربوط به مواد غذا بسیار کم است.

آگاهی عمومی از مواد نگهدارنده مواد غذایی ناهموار است. آمریکایی ها ادعا می کنند که بیماری های ناشی از غذا در کشورهای دیگر بیشتر اتفاق می افتد. این ممکن است درست باشد اما وقوع بیماری ها، بستری شدن، و مرگ و میر همچنان زیاد است. این مرکز توسط مرکز کنترل بیماری تخمین زده شده است که هر سال 76 میلیون بیماری، 325000 بیمارستان بستری و 5000 مرگ و میر ناشی از بیماری های ناشی از غذا وجود دارد.

تقاضای روزافزون برای محصولات غذایی تازه آماده برای غذا به چالش هایی برای توزیع کنندگان مواد غذایی در مورد ایمنی و کیفیت غذاهای آنها منجر شده است. نگهدارنده های مصنوعی برخی از این چالش ها را با حفظ طراوت برای دوره های طولانی تر مواجه می کنند، اما این نگهدارنده ها می توانند منجر به اثرات جانبی منفی نیز شوند. نیتریت سدیم نگهدارنده ای است که برای جلوگیری از بوتولیسم در گوشت ناهار، گوشت خوک، سوسیس، هات داگ و بیکن استفاده می شود.

تماس با صنایع شیمیایی تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صنایع شیمیایی تهران
ارسال با a WhatsApp