سولفات پتاسیم چیست؟

سولفات پتاسیم چیست؟ سولفات پتاسیم یا پتاسیم سولفات، یک نمک پتاسیم است که دارای فرمول شیمیایی K2SO4 می باشد. کریستال یا پودری بی رنگ یا سفید رنگ و بی بو است. این ماده مصارف صنعتی و غیر صنعتی زیادی دارد می توان گفت اکثرا به عنوان کود شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرد. نام دیگر سولفات پتاسیم، سولفات پتاش می باشد. به صورت کلی در هر جایی که گیاهان حضور دارند، پتاسیم می تواند مفید واقع شود و معمولا موجب ایجاد بازدهی بالا در چمن، سبزیجات و گل ها می گردد. در ادامه بحث به کاربرد ها و خواص فیزیکی و شیمیایی این ماده مهم خواهیم پرداخت.

خواص فیزیکی، شیمیایی و مشخصات ظاهری

1- وزن مولکولی این ترکیب شیمیایی 174.253 گرم بر مول است و دارای مزه ای ترش می باشد.

2- نقطه جوش آن 1689 و نقطه ذوب آن 1067 درجه سانتی گراد است.

3- پتاسیم سولفات در به مقدار زیاد در آب انحلال پذیر است، اما در اتانول انحلال پذیری کمی دارد. انحلال پذیری آن در آب در حدود 12 گرم در 100 میلی لیتر آب گزارش شده است.

4- چگالی آن 2.66 و PH اش بین 5.5 تا 8.5 ممکن است متغیر باشد.

روش تولید سولفات پتاسیم

قریب به 1.5 میلیون تن از این ماده در سال 1985 تولید شد که به طور معمول از واکنش بین پتاسیم کلرید با اسید سولفوریک به دست آمد. پتاسیم سولفات طبق واکنش زیر به دست می آید:

فرآیند هارگریوس از سولفور دی اکسید، اکسیژن، آب و پتاسیم کلراید به عنوان مواد شروع کننده جهت تولید پتاسیم سولفات استفاده می کند.

بیشتر بخوانید
سولفات آمونیوم

کاربرد ها و مصارف

همانطور که در قبل ذکر شد، مصرف عمده از این ماده در تولید کود صورت می گیرد. پتاسیم سولفات حاوی گاز کلر نیست که می تواند به گیاه آسیب بزند. معمولا ترجیح داده می شود که در گیاهانی مانند سبزیجات، میوه ها و تنباکو از این کود شیمیایی استفاده گردد.

اما به طور کلی می توان مصارف این ماده را به دو دسته مصارف صنعتی و غیر صنعتی طبقه بندی کرد.

مصارف صنعتی:

تولیدات انواع کود های شیمیایی

 استفاده از آن ها در کاتالیست ها

 مواد شیمیایی آزمایشگاهی

مصارف غیر صنعتی:

در محصولات مراقبت از چمن و باغ نیز از این ماده استفاده می شود. گاهی به آتش اضافه می شود و رنگ آن را به صورت بنفش در می آورد. همچنین از آن در تولید برخی از افزدنی های غذایی مورد استفاده قرار می گیرد.

بازار جهانی:

اگر بخواهیم نگاهی به آینده خرید و فروش این ماده بیندازیم، پیش بینی ها حاکی از این است که مصرف و تقاضای این ترکیب شیمیایی روز افزون در حال افزایش است. بازار جهانی سولفات پتاش شاهد رشدی پایدار از سال 2012 بوده است. بر طبق گزارشات انجام گرفته در این زمینه، پیش بینی می شود که این بازار به نرخ رشدی در حدود 4.9 درصد در بازه زمانی 2017 تا 2027 دست پیدا کند. برآورد می شود که در سال 2017 ارزش بازار جهانی این ماده در حدود 3.7 میلیارد دلار در سال 2017 بوده است و برآورد می گردد که تا سال 2027 به ارزشی در حدود 6 میلیارد دلار دست پیدا کند. رشد این بازار در بخش میوه به سرعت در حال رشد است به طوریکه برآورد می گردد ارزش این بخش که در سال 2017 حدود 950 میلیون دلار بوده است تا پایان سال 2027 به رقمی در حدود 1600 میلیون دلار برسد. این در حالی است که تا پایان سال 2027 این بازار در این بخش شاهد رشدی 5.4 درصدی خواهد بود. از انواع پتاسیم سولفات، ســــولــفات پـــتاســـیم گرانــــــول می باشد.

قیمت سولفات پتاسیم:

شما می توانید جهت اطلاع از قیمت این محصول و هم چنین سایر محصولات شیمیایی با مشاوران ما در مرکز پژوهش صنایع شیمیایی تهران در ارتباط باشید.

بیشتر بخوانید
کلرید پتاسیم و آشنایی با کاربرد های آن در زندگی

خرید سولفات پتاسیم:

مرکز پژوهش صنایع شیمیایی تهران به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

فروش سولفات پتاسیم:

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در مرکز پژوهش صنایع شیمیایی تهران در ارتباط باشید.

منابع:

Potassium sulfate. (2018, November 17). Retrieved November 24, 2018, from https://en.wikipedia.org/wiki/Potassium_sulfate

Potassium Sulphate Market Segmentation By Application – Treenuts, Fruits, Vegetables, Tobacco, Others; By Product Form – Granular, Powder, Liquid. (n.d.). Retrieved November 24, 2018, from https://www.futuremarketinsights.com/reports/potassium-sulfate-market

Potassium sulfate. (n.d.). Retrieved November 24, 2018, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/potassium_sulfate#section=Top

 

مرکز پژوهش صنایع شیمیایی تهران
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *