سیانور پتاسیم چیست و چه کاربردی دارد ؟

سیانور پتاسیم چیست

سیانور پتاسیم جامد کریستالی سفید رنگی است با بوی ملایم بادام تلخ که به شدت سمی می باشد. فرمول شیمیایی پتاسیم سیانور KCN و جاذب بسیار خوب هوا است و در صورت ترکیب با آب تشکیل مخلوطی بسیار خورنده و سمی می هد. عمده کاربرد این ماده در صنعت معدن و در جهت استخراج طلا و نقره می باشد. از کاربرد های دیگر آن می توان به استفاده در آبکاری فلزات، جواهرات تقلبی، تخته های مدار چاپی، ساعت، مواد دارویی و غیره اشاره کرد. در ادامه به بررسی بیشتر این ترکیب شیمیایی سمی خواهیم پرداخت.

کاربرد های سیانور پتاسیم

این ماده به طور وسیع در سنتز آلی جهت تهیه کربوکسیلیک اسید و نیتریل ها خصوصا در واکنش وان ریچتر مورد استفاده قرار می گیرد. KCN در فرآیند ثابت سازی فوتوگرافیک نیز کاربرد دارد. پتاسیم سیانید که نام دیگر این ماده می باشد همچنین می تواند نقره را در خود حل کند که این کار موجب می شود که تصویر ثبات بیشتری داشته باشد و دیگر به نور حساس نباشد.

در صنعت استخراج طلا، سیانور پتاسیم یک نمک آبی پتاسیم سیانید طلا و پتاسیم هیدروکسید از فلز طلا در حضور اکسیژن و آب تشکیل می دهد.

واکنش سیانور پتاسیم با طلا

که در آن KCN ، فرمول شیمیایی سیانور پتاسیم، AU طلا و[K[AU(CN)2 نمک آبی پتاسیم سیانور طلا می باشند. همانگونه که در مقاله قبل گفته شد، کار با پتاسیم سیانید و در معرض این ماده قرار گرفتن می تواند منشا اثرات مخربی روی بدن انسان و سایر جانداران باشد. طبق گزارشات منتشر شده این ترکیب دارای تاثیرات مخربی روی چشم ها، پوست بدن دارد. در ادامه درباره چگونگی مواجهه با این ماده سمی بیشتر توضیح خواهیم داد.

سیانور پتاسیم

 کمک های اولیه در صورت تماس با سیانور پتاسیم

اصولا تمام ترکیبات شیمیایی حاوی یون سیانید به صورت بالقوه سمی هستند و باید از برخورد مستقیم با انها پرهیز نمود. اما از آنجایی که این ترکیب در صنایعی مانند استخراج طلا کاربرد فراوانی دارد ، نداشتن برخورد با ان عملا ناممکن است. در ادامه به اقداماتی که باید در مواقع ضروری انجام دهیم خواهیم پرداخت : 

تماس با چشم:

1- در صورت تماس با چشم ها، فورا منبع سمی را فرد مصدوم جدا و دور کنید.

2- چشم ها را به مدت حداقل 15 دقیقه با آب شستشو دهید.

3- علائم احتمالی را روی بدن مصدوم چک کنید.

4- اگر علايم مسمومیت روی تمام بدن مصدوم مشاهده شد، حتما توصیه های درمانی استنشاق این ماده را مطالعه کنید.

5- حتما با مرکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

 بلعیدن :

1- سریعا ماده آلوده را از فرد مصدوم دور کنید.

2- مطمئن شوید که راه های تنفسی فرد مصدوم کاملا باز باشد و مانعی پیش روی آن نباشد.

3- او را وادار به استفراغ نکنید.

4- تشنج احتمالی را با بنزودازپین کنترل کنید.

5- حتما با مرکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

تماس با پوست:

1- سریعا ماده آلوده کننده را از پوست فرد مصدوم جدا و دور نمایید.

2- مراحل ضدعفونی کردن را به دقت انجام دهید.

3- به دنبال علائم احتمالی روی کل بدن مصدوم باشید.

4- حتما موضوع را با نزدیک ترین خدمات درمانی در میان بگذارید.

تجارت جهانی 

بر اساس پیش بینی های انجام گرفته پیش بینی می گردد که تجارت پتاسیم سیانید تا سال 2022 شاهد رشدی 2.2 درصدی باشد. اکثر مصرف کنندگان این ماده را کشور های آمریکای شمالی، اروپا، آسیا پاسفیک و آمریکای جنوبی تشکیل می دهند.

این مقاله در مورد کاربردها و چگونگی برخورد با عوارض ناشی از این ماده شیمیایی، قیمت سیانور پتاسیم، خرید سیانور پتاسیم و فروش سیانور پتاسیم تهیه و تنظیم شده است.

منابع:

Global Potassium Cyanide Market Outlook 2017-2022. (2018). Retrieved from https://www.fiormarkets.com/report-detail/206609#description

CDC – The Emergency Response Safety and Health Database: Systemic Agent: POTASSIUM CYANIDE – NIOSH. (2018). Retrieved from https://www.cdc.gov/niosh/ershdb/emergencyresponsecard_29750037.html

Potassium cyanide Formula – Uses, Properties, Structure and Formula. (n.d.). Retrieved November 6, 2018, from http://www.softschools.com/formulas/chemistry/potassium_cyanide_uses_properties_structure_formula/274/

تماس با صنایع شیمیایی تهران

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صنایع شیمیایی تهران
ارسال با a WhatsApp