سنجش خلوص پتاسیم بی سولفات

سنجش خلوص پتاسیم بی سولفات

سنجش خلوص پتاسیم بی سولفات

  • فرمول شیمیایی : KHSO4
  • جرم مولی : 136.21

خواص : کریستال های بدون رنگ که در دو قسمت آب قابل حل است و محلول آبی آن نسبت به کاغد لیتموس خاصیت اسیدی از خود نشان می دهد .

این ماده عموما از حرارت دادن پتاسیم سولفات با سولفوریک اسید تولید می شود . اسید ، هیدروژن مورد نیاز جهت تبدیل K2SO4 به KHSO4 را فراهم می کند .

از کاربرد های پتاسیم بی سولفات (potassium bisulfate) می توان به استفاده به عنوان افزودنی در مواد غذایی اشاره کرد و بر اساس گزارش سازمان هایی مانند غذا و داروی ایلات متحده به عنوان ماده ای امن برای انسان شناخته می شود . کارکرد آن در غذا نگهدارندگی است زیرا می تواند از رشد باکتری ها و قارچ ها که موجب فساد غذا می شوند ، جلوگیری کند . از کاربردهای دیگر آن می توان به استفاده در تولید کود ، متیل و اتیل استات اشاره کرد .

تست های سنجش خلوص

آزمایش های تعیین خلوص برای سنجص خلوص و آگاهی از وجود یا عدم وجود ناخالصی ها در نمونه موجود صورت می گیرد . آزمایش ها به گونه ای هستند که در صورت وجود ناخالصی ، نتیجه آزمایش با حالتی که در آن ناخالصی وجود ندارد کاملا متفاوت است و می توان وجود یک دسته خاص از مواد را با یک آزمایش تشخیص داد . ابتدا آزمایش های مورد نیاز شرح داده شده اند و سپس در انتها اطلاعات مربوط به تیتراسیون و روش آن شرح داده شده است .

فلزات سنگین

محلول 1 گرم از ترکیب فوق در 20 سی سی آب ، نباید توسط محلول هیدروژن سولفید –آب تحت تاثیر قرار بگیرد . همچنین محلول 1 گرم از این ماده که در 20 سی سی آب حل شده است نباید توسط محلول آمونیوم سولفید که توسط آب آمونیاک به صورت جزئی بازی شده است ، تحت تاثیر قرار گیرد ، در غیر این صورت نمونه دارای فلزات سنگین است .

کلرایدها

20 سی سی از محلول آبی 1:20 نباید پس از افزودن نیترات نقره به آن کدر شود .

آرسنیک

مخلوطی از 1 گرم پتاسیم بی سولفات پودری با 3 سی سی از محلول قلع کلراید ، نباید پس از یک ساعت به رنگ تیره در بیاید .

تعیین مقدار کمی

1 گرم از ترکیب فوق را در 50 سی سی آب حل کرده و آن را توسط پتاسیم هیدروکسید نرمال تیتر کنید . از متیل اورنج به عنوان شناساگر استفاده کنید .

1 سی سی از پتاسیم هیدروکسید نرمال برابر است با 0.13621 گرم از پتاسیم بی سولفات .

منبع

Merck, Emanuel. Chemical reagents, their purity and tests. Van Nostrand, 1914

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صنایع شیمیایی تهران
ارسال با a WhatsApp