پتاس چیست ؟ پتاسیم (K) , عنصری است که هم بر روی پوسته و هم در گوشته ی کره ی زمین وجود دارد, اما پتاسیم هیدروکسید چیست ؟ پتاس در واقه سومین کود شیمیایی پرمصرف بعد از نیتروژن و فسفر است. این واژه به یک طیف وسیعی از ترکیبات معدنی و شیمیایی اطلاق می شود که حاوی پتاسیم هستند. عنصر K برای اولین بار در سال 1087 در طی فرایند الکترولیز potassium hydroxide)) Caustic potash کشف شد. در حال حاضر پتاسیم کلرید (KCl) متداول ترین و گران ترین نوع پتاس است. حدود 90% از potash مصرفی در سراسر جهان دارای کاربری کود شیمیایی است و 10% مابقی نیز در طیف وسیعی از صنایع مورد استفاده قرار می گیرد. کشورهایی که بیشترین میزان مصرف پتاسیم را دارند, دارای زیرساخت های کشاورزی گسترده ای هستند و به منظور تامین نیاز پتاس خود اقدام به واردات حجم زیادی پتاس می کنند.

این مقاله در مورد کاربرد پتاس, فرمول پتاس, فواید کود پتاس, کود پتاس چیست و هم چنین زمان مصرف کود پتاس می باشد.

تاریخچه

در طی سه دهه گذشته واحدهای تولید این محصول به شدت متمرکز شده اند. عمده potash تولیدی در سراسر جهان تنها به 12 کشور محدود می شود. در سال 2017 روسیه, بلاروس و کانادا به تنهایی بیش از 60% کل ظرفیت تولید پتاس در سراسر جهان را به خود اختصاص داده اند. اصلی ترین کمپانی های تولید کننده ی این ماده نیز Nutrien و  Mosaic Company هستند که هر دو در کشور کانادا واقع شده اند. در این حوزه حدود 90 تا 95% از این محصول صرف تولید پتاسیم کلرید می شود و مابقی نیز به منظور تولید پتاسیم سولفات مورد استفاده قرار می گیرد. ظرفیت جهانی تولید این ماده درحال حاضر چیزی در حدود 90 میلیون تن در سال است.

بازار جهانی

تقاضا برای کود های شیمیایی همراه با رشد جمعیت و افزایش نیاز به منابع غذایی و هم چنین تغییر رژیم های غذایی در سراسر جهان , افزایش یافته است. واضح است که میزان تقاضا برای منابع غذایی به طور مستقیم بر روی میزان تقاضا برای کودهای پتاس تاثیر خواهد گذاشت. تا سال 2022 پیش بینی می شود که میزان رشد جمعیت سالانه حدود کمتر از 1% در سال باشد. هم چنین افزایش میزان مصرف گوشت در رژیم های غذایی جدید موجب شده است تا محصولاتی مانند ذرت که به عنوان خوراک دام به مصرف می رسد, افزایش یابد که به نوبه ی خود میزان مصرف این کود شیمیایی را افزایش خواهد داد. این تقاضا هم چنین می تواند با افزایش میزان مصرف اتانول و بایودیزل ها نیز افزایش یابد. چرا که این مواد از محصولات کشاورزی مانند ذرت و نیشکر بدست می آیند. در حال حاضر میزان افزایش نرخ مصرف کودپتاس , بستگی زیادی به میزان مصرف در چین و هند و آمریکای لاتین دارد. بزرگترین مصرف کننده ی محصول فوق چین و پس از آن آمریکای لاتین و ایالات متحده هستتند. تخمین زده می شود پنج کشور عمده مصرف کننده کودپتاس, بیش از سه چهارم از میزان مصرف جهانی آن را در سال 2017 به خود اختصاص داده اند. به دلیل وجود تعداد کم کشورهای تولید کننده ی کود پتاس, اکثر کشورهای جهان به منظور تامین تقاضای خود نیازمند واردات این محصول هستند. از این جهت میزان تجارت جهانی آن قابل ملاحظه است. تخمین زده می شود کشورهای تولید کننده 70% از میزان این ماده تولیدی خود را در طی پنج سال گذشته صادر کرده اند.

هم چنین در طی پنج سال آینده هم چنان کشورهای کانادا, چین و روسیه و بلاروس بزرگترین کشورهای تولید کنند پتاس باقی می مانند و نکته ی مهم تر این که با افزایش رقابت میان تولید کنندگان این محصول در طی پنج سال آینده پیش بینی می شود که میزان عرضه نسبت به میزان تقاضای موجود, اندکی افزایش یابد که این موضوع تعادل فعلی بازار را به هم خواهد زد و موجب ایجاد مازاد عرضه در بازار آن خواهد شد.

منبع:

Potash. (n.d.). Retrieved October 9, 2018, from https://ihsmarkit.com/products/potash-chemical-economics-handbook.html

قیمت پتاسیم هیدروکسید:

 شما می توانید جهت اطلاع از قیمت این محصول و هم چنین سایر محصولات شیمیایی با مشاوران ما درمرکز پژوهش صنایع شیمیایی تهران در ارتباط باشید.

فروش پتاسیم هیدروکسید :

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش مرکز پژوهش صنایع شیمیایی تهران در ارتباط باشید.

 

مرکز پژوهش صنایع شیمیایی تهران
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *