نونیل فنول اتوکسیله چیست و انواع آن کدامند ؟

نونیل فنول اتوکسیلات و کاربردهای آن ها

نونیل فنول اتوکسیله ( صابون مول ) یک سورفکتانت غیریونی می باشد. چون این ماده کشش سطحی را کاهش میدهد به طور گسترده در صنایع شوینده ، در تولید  تمیز کننده ها و صابون های مایع و جامد استفاده می شود .گرید های مختلفی از آن نیز استفاده می شوند که با نام های صابون مول 6، صابون مول 10 ، مول 20 و  مول 30 از آنها یاد می شود. نام گذاری این گرید ها بر اساس تعداد اتیلن اکساید اضافه شده به نونیل فنول می باشد. گرید های پایین این ترکیب در دمای اتاق به شکل مایع با ویسکوزیته بالا بوده در حالیکه گرید های بالاتر  به صورت جامد موم شکل و به رنگ سفید می باشند.فرمول شیمیایی و برخی از مهمترین ویژگی های نونیل فنول اتوکسیله را  جهت خرید این محصول اینجا کلیک کنید. 

مشخصات فیزیکی نونیل فنول اتوکسیله :

نام ماده نونیل فنول اتوکسیلات (NPE)
فرمول شیمیایی C9H19C5H4(OCH2CH2)nOH 
رنگسفید مایل به زرد
pH7
حلالیت در آب6 میلی گرم در هر لیتر

ساختار کلی :

ساختار این ماده مطابق شکل زیر می باشد:

ساختار مولکولی نونیل فنل اتوکسیله

انواع نونیل فنول اتوکسیله :

همانطور که پیشتر اشاره شد نونیل فنول اتوکسیله دارای گرید های مختلفی است که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.شایان ذکر است به دلیل خواص مشابه این مواد، عمدتا کاربرد آنها نیز یکسان می باشد.

NPE6 (صابون مول 6) :

نوعی سورفکتانت غیر یونی میباشد با قدرت مرطوب کنندگی و امولسیفایر کنندگی مناسب که در سیستم های هیدروکربنی بعنوان شوینده کمکی استفاده میشود.این ترکیب در پاک کننده ها و چربی گیرها ، صنایع نساجی و چرم ، تولید مواد شوینده خشک خانگی و صنعتی و همچنین فرمولاسیون سموم کشاورزی استفاده می شود.

NPE9 (صابون مول 9)  :

این ترکیب نیز به دلیل خاصیت پاک کنندگی و ایجاد رطوبت مناسب در تولید شوینده ها به وفور استفاده می شود، کاربرد در صنایع تولید پارچه و کاغذ، تولید سموم دفع آفات کشاورزی و همچنین استفاده به عنوان عامل امولسیون در آبکاری فلزات از دیگر موارد استفاده از این ماده می باشد.

NPE10 (صابون مول 10) :

این گرید از نونیل فنل اتوکسیلات ترکیبی بسیار غلیظ بوده که همین امر باعث افزایش استفاده از آن به عنوان ماده اولیه صابون هایی که روزانه از آنها استفاده می کنیم گردیده است، مانند سایر گرید ها این ماده نیز در تولید شامپو و شوینده ها و همچنین صنایع نساجی بسیار استفاده می شود.

نونیل فنول اتوکسیله در صابون

 

NPE20 (صابون مول 20) :

به دلیل خاصیت مرطوب کنندگی مناسب در شستشوی پشم خام و پاک کردن آلودگی های آن خصوصا گریس، به وفور از این ماده استفاده می شود.در صنایع نساجی نیز در مرحله سفید سازی، برای بهبود عملکرد عامل سفید کننده به کار می رود.خاصیت آنتی استاتیک و روان کنندگی و امولسیفایری آن، میزان استفاده از این ماده را علاوه بر شستشوی اولیه پشم، در صنایع کشاورزی و تولید کود های شیمیایی ، رنگ و رزین و حتی صنعت نفت افزایش داده است.

NPE30 (صابون مول 30)

این ماده به عنوان امولسیفایر محلول در آب و نوعی پایدار کننده در دمای بالا شناخته می شود، در صنایع رنگ و رزین به دلیل ایجاد رطوبت، سبب یکنواخت شدن و کنترل غلظت رنگ و تثبیت آن روی سطوح و در کشاورزی نیز در فرمولاسیون سموم دفع آفات و تولید کود شیمیایی استفاده می شود.

4 دیدگاه برای “نونیل فنول اتوکسیله چیست و انواع آن کدامند ؟

  1. افشار گفته:

    با سلام
    افزایش عدد کناری که در این نوع از سورفکتانتها هست چه تاثیری بر حلالیت و خصلت شویندگی آن دارد و کدامیک از این مواد مایع و از چه عددی جامد میشود و بالاترین و پایین ترین نونیل فنل موجودتان کدام است . ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صنایع شیمیایی تهران
ارسال با a WhatsApp