متیلن کلراید و کاربردهای مختلف آن

متیلن کلراید و کاربردهای مختلف آن

متیلن کلراید که به نام دی کلرو متان شناخته میشود که دارای فرمول مولکولی CH2Cl2 میباشد. ماده ای بی رنگ، فرار و غیرقابل اشتعال و با بوی نسبتا شیرین است. دی کلرو متان حلالی بر پایه کلراید است و بعنوان یک حلال کلریدی، قابلیت انحلال بسیار زیاد در بیشتر ترکیبات آلی را دارد و  بعنوان حلالی پرکاربرد در بسیاری از واکنش ها مورد استفاده واقع میشود. همچنین بعنوان تینر رنگ و رقیق کننده رنگ نیز مورد استفاده قرار میگیرد. جالب است بدانید این حلال پرکاربرد به سرعت تبخیر میشود و در هوا توسط نور خورشید و در واکنش با سایر مواد شیمیایی موجود در هوا تجزیه میشود. در ادامه با کاربرذهای متیلن کلراید بیشتر آشنا خواهیم شد

کاربرد های متیلن کلراید :

این حلال در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت : 

مصارف خانگی :

محصول فوق یک حلال رنگ است که برای حذف لکه های رنگی از انواع سطوح میتوان از آن استفاده کرد.

کاربرد در صنعت :

این ماده در صنعت بسیار مورد استفاده قرار میگیرد و در تولید رقیق کننده های رنگ ، دارو ها و حلال ها استفاده میشود.

 

کاربردهای صنعتی متیلن کلراید

در صنایع غذایی و نوشیدنی ها :

متیلن کلراید بعنوان یک حلال استخراج در صنایع تولید مواد غذایی و نوشیدنی استفاده میشود. برای مثال :

 • میتواند برای حذف کافئین از دانه های قهوه و برگ چایی و همچنین جداسازی روغن از دانه های روغنی مورد استفاده قرار گیرد.
 • به طور عمده در فرایند های فراوری ادویه جات و افزودنی های مواد غذایی و نوشیدنی ها استفاده میشود همچنین بعنوان ماده ضدعفونی کننده پس از برداشت محصولاتی مانند غلات و توت فرنگی اضافه میشود

به طور کل کاربرد مواد شیمیایی در صنایع غذایی بسیار گسترده است،محصولاتی از قبیل سدیم متابی سولفیت ، اسید فرمیک، استات سدیم و پتاسیم نیز به عنوان نگهدارنده و طعم دهنده در صنایع مذکور کورد استفاده قرار می گیرند

صنعت حمل و نقل:

 • از این ماده برای تمیز کردن سطوح و قطعات فلزی مانند اجزای هواپیما و ریل های راه آهن و تجهیزات مورد استفاده قرار میگیرد.
 • محصولات روان کننده در محصولات خودرو مورد استفاده قرار میگیرد بعنوان مثال در فرایند برداشتن واشر و تهیه قطعات فلزی برای واشر جدید میتواند استفاده شود.
 • متخصصین خودرو از بخار متیلن کلراید برای فرایند حذف روغن و گریس از قطعات ترانزیستور خودرو ، موتورهای دیزل و قطعات هواپیما و مجموعه فضا پیما استفاده میشود.
 • تکنیک های مدرن با بخار توانایی حذف چربی ها را از قطعات فلزی در سیستم های حمل و نقل با ایمنی و سرعت بالا تمیز میکنند.

کاربرد دارویی:

در آزمایشگاه ، از حلال مذکور برای استخراج مواد شیمیایی از گیاهان و یا مواد غذایی برای داروهایی نظیر : استروئید ها ، آنتی بیوتیک ها و ویتامین ها مورد استفاده قرار میگیرد.
وسایل و تجهیزات پزشکی را میتوان با پاک کننده های حاوی این ماده تمیز کرد زیرا کارایی و سرعت این تمیز کننده بسیار بالا میباشد و باعث خوردگی و یا آسیب به قطعات حساس به حرارت نمیشود.

سایر کاربردهای صنعتی متیلن کلراید :

در نهایت می توان تولید فیلم های عکاسی ، سنتز فیبر ها ، تولید چسب ، جوهر و تخته مدارهای چاپی را از کاربردهای دیگر این ماده دانست.

2 دیدگاه برای “متیلن کلراید و کاربردهای مختلف آن

  • تیم صنایع شیمیایی تهران گفته:

   این ترکیب نقطه جوش پایینی دارد. برای جلوگیری از تبخیر آن، آن را کامل گاززدایی کرده و درب آن را محکم ببندید و سپس از پارافیلم برای دورپیچی آن استفاده کنید.
   برای انجام واکنش چنین ترکیباتی هم باید از اتوکلاو استفاده کنید تا حلال تبخیر نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صنایع شیمیایی تهران
ارسال با a WhatsApp