کاربردهای متیلن کلراید

متیلن کلراید:
متیلن کلراید که به نام دی کلرو متان شناخته میشود که دارای فرمول مولکولی CH2CL میباشد.
متیلن کلراید دارای نام های متعددی میباشد که عبارتند از :
 متیلن بی کلراید ، متیلن دی کلراید ، حلال متیلن ، گاز متیلن ، Methane dichloride ، Dichloro Methtane
ماده ای بی رنگ ، فرار و غیرقابل اشتعال و  با بوی نسبتا شیرین است .
دی کلرو متان حلالی بر پابه کلراید است و بعنوان یک حلال کلریدی قابلیت انحلال بسیار زیاد در بیشتر ترکیبات آلی را دارد و  بعنوان حلالی پرکاربرد در بسیاری از واکنش ها مورد استفاده واقع میشود و عمدتا بعنوان یک حلال صنعتی استفاده میشود همچنین بعنوان تینر رنگ و رقیق کننده رنگ نیز مورد استفاده قرار میگیرد.

جالب است بدانید متیلن کلراید به سرعت تبخیر میشود و در هوا توسط نور خورشید و در واکنش با سایر مواد شیمایی موجود در هوا تجزیه میشود متیلن کلراید ازاد شده در هوا در فاصله زمانی 53الی 127 روز ماندگار است و پس از این تایم از بین میرود.
 دی کلرو متان به راحتی نمیسوزد ، با حرارت دادن و تجزیه متیلن کلراید گاز فسفژن تولید میشود که بسیار سمی میباشد و استنشاق این گاز موجب تحریک بینی ، گلو شده و بر روی سیستم عصبی تاثیر میگذارد.

متیلن کلراید به طور خود به خودی در محیط زیست بوجود نمی آید و عموما از گاز متان یا الکل چوب ساخته میشود.در محیط زیست گاز متیلن کلراید وجود دارد که ناشی از استفاده متیلن کلراید در صنایع مختلف است از جمله سایت های زباله های شیمیایی ، سایت های NPL که حاوی متیلن کلراید میباشند.
متیلن کلراید به طور عمده در هوا پراکنده میشود و به میزان کمتری در آب و خاک رها میشود .
میزان حلالیت کلرید متان در آب بسیار کم است اما میزان حلالیت ان در ترکیبات آلی بسیار بالا میباشد به همین دلیل مقداری کلرید متان در آب اشامیدنی پیدا میشود اما با باکتری های موجود واکنش نشان داده و تجزیه میشود.که برای تجزیه نصف متیلن کلراید حدود 1الی 6روز زمان لازم است.

بیشتر بخوانید
اتیل استات

کاربرد ها :
مصارف خانگی :
کلرید متیلن یک حلال رنگ است که برای حذف لکه های رنگی از انواع سطوح استفاده میشود.
در صنعت :
متیلن کلراید در صنعت بسیار مورد استفاده قرار میگیرد و در تولید رقیق کننده های رنگ ، دارو ها و حلال ها از متیلن کلراید استفاده میشود.


در صنایع غذایی و نوشیدنی ها :

متیلن کلراید بعنوان یک حلال استخراج در صنایع تولید مواد غذایی و نوشیدنی استفاده میشود

 برای مثال :
متیلن کلراید میتواند برای حذف کافئین از دانه های قهوه و برگ چایی و همچنین جداسازی روغن از دانه های روغنی مورد استفاده قرار گیرد.
متیلن کلراید به طور عمده در فرایند های فراوری ادویه جات و افزودنی های مواد غذایی و نوشیدنی ها استفاده میشود همچنین بعنوان ماده ضدعفونی کننده پس از برداشت محصولاتی مانند غلات و توت فرنگی اضافه میشود

صنعت حمل و نقل:

از کلرید متیلن برای تمیز کردن سطوح و قطعات فلزی مانند اجزای هواپیما و ریل های راه آهن و تجهیزات مورد استفاده قرار میگیرد.
محصولات روان کننده در محصولات خودرو مورد استفاده قرار میگیرد بعنوان مثال در فرایند برداشتن واشر و تهیه قطعات فلزی برای واشر جدید میتواند شامل متیلن کلراید باشد.
متخصصین خودرو از بخار متیلن کلراید برای فرایند حذف روغن و گریس از قطعات ترانزیستور خودرو ، موتورهای دیزل و قطعات هواپیما و مجموعه فضا پیما استفاده میشود.
تکنیک های مدرن با بخار متیلن کلراید توانایی حذف چربی ها را از قطعات فلزی در سیستم های حمل و نقل با ایمنی و سرعت بالا تمیز میکنند.

کاربرد دارویی:
در آزمایشگاه ، از متیلن کلراید برای استخراج مواد شیمیایی از گیاهان و یا مواد غذایی برای داروهایی نظیر : استروئید ها ، آنتی بیوتیک ها و ویتامین ها مورد استفاده قرار میگیرد.
وسایل و تجهیزات پزشکی را میتوان با پاک کننده های متیلن کلراید تمیز کرد زیرا کارایی و سرعت این تمیزز کننده بسیار بالا میباشد و باعث خوردگی و یا آسیب به قطعات حساس به حرارت نمیشود.

بیشتر بخوانید
در هنگام تماس سولفوریک اسید با صورت چه باید کرد؟

سایر کاربردهای صنعتی متیلن کلراید:
از متیلن کلراید برای تولید فیلم های عکاسی ، سنتز فیبر ها ، تولید چسب ، جوهر و تخته مدارهای چاپی مورد استفاده قرار میگیرد.

عوارض متیلن کلراید :
سرعت تبخیر متیلن کلراید بسیار بالا میباشد به همین دلیل در جایی که بخارات آلوده در هوا وجود داشته باشند امکان در معرض قرار گرفتن متیلن کلراید نیز بیشتر است
غلظت متیلن کلراید در هوا باید کمتر از 1ppb باشد اما در بعضی از نقاط شهر و در برخی از مواد زائد خطرناک غلظت متوسط ان 11ppbمیرسد.
هنگامی که بدن درمعرض هوای آلوده قرار میگیرد بیش از 70 درصد از الودگی وارد جریان خون میشود وبه سرعت در تمامی بدن پخش میشود و بیشترین ضربه به کبد، کلیه ، مغز ، ریه ها و بافت های چربی منتقل میکند.
افزایش فعالیت بدنی  یا افزایش میزان چربی بدن باعث افزایش مقدار متیلن میشود که در بدن باقی میماند یا تجمع میکند
کلرایدی که وارد خون میشود پس از 40 دقیقه از بین میرود

قیمت متیلن کلراید:

شما می توانید جهت اطلاع از قیمت این محصول و هم چنین سایر محصولات شیمیایی با مشاوران ما در مرکز پژوهش صنایع شیمیایی تهران در ارتباط باشید.

خرید متیلن کلراید:

در حال حاضر مرکز پژوهش صنایع شیمیایی تهران به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور، طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

فروش متیلن کلراید:

جهت اطلاع از نحوه فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در مرکز پژوهش صنایع شیمیایی تهران در ارتباط باشید.

 

 

مرکز پژوهش صنایع شیمیایی تهران
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *