متانول وکاربردهای آن

متانول چیست ؟ متانول یا الکل چوب یک مایع قابل اشتعال، فرار، بی رنگ است. دارای فرمول شیمیایی CH3OH است. جزو ساده ترین الکل ها است و دارای بوی مشخصی است که تا حدودی ملایم تر و شیرین تر از اتانول است. این ماده در تولید فرمالدئید و اسید آسیک، در سنتز شیمیایی، ضد یخ و به عنوان یک حلال استفاده می شود. استنشاق الکل چوب سمی است و ممکن است باعث نابینایی شود.

همچنین باعث مسمومیتهای تصادفی و خودکشی است و همچنین منجر به مرگ یا عوارض دائمی میشود. سمی بودن این ماده به علت محصولات متابولیک و آلدئید دهیدروژناز است.

متانول، مایع قطبی در دمای اتاق است. آن را به عنوان ضد یخ، حلال، سوخت، و به عنوان یک افزودنی دنتوران برای اتانول استفاده می شود. این مواد شیمیایی نیز برای تولید بیودیزل از طریق واکنش ترانس اکسیداسیون استفاده می شود .از آنجا که دارای خواص سمی است، برای اهداف صنعتی به طور مکرر استفاده می شود. متانول اغلب به عنوان الکل چوب نامیده می شود زیرا به عنوان یک محصول جانبی از تقطیر مخرب چوب ساخته شده است. امروزه برای تولید گاز سنتز از مولکول متان در گاز طبیعی معمولا سه روش استفاده می شود. این روش ها عبارتند از بخار متان، که به صورت اندرتمیک، اکسیداسیون جزئی با اکسیژن مولکولی است که از نظر شیمیایی، و ترکیبی از این دو، که به اصطلاح اتوترمال نامیده می شود.

روش های تولید متانول:

این محصول را می توان از طیف گسترده ای از مواد اولیه ساخت و آن را یکی از انعطاف پذیرترین کالاهای شیمیایی و منابع انرژی موجود در امروز می داند. از برند های معروف در ایران می توان به متانول کاوه، متانول زاگرس و همچنین متانول آرمان اشاره کرد.

این ماده از تقطیر مخرب چوب ساخته شده است و عمدتا از منوکسید کربن و هیدروژن تولید می شود. استفاده اصلی آن در سنتز آلی است. در مقیاس صنعتی، الکل چوب به طور عمده از گاز طبیعی به وسیله اصلاح گاز با بخار، تولید می شود. الکل چوب خالص، یک ماده شفاف، مایع، شیمیایی آلی است که محلول در آب و به راحتی قابل تجزیه می باشد. برای ساخت این ترکیب شیمیایی پر کاربرد، ابتدا باید سنتز گاز را انجام داد که مخلوطی از کربونیل، دی اکسید کربن و گاز هیدروژن است. توصیه می شودقبل از استعمال، msds  متانول مطالعه گردد.

کاربرد های متانول:

منابع اولیه:

تا حد زیادی، بیشترین استفاده از الکل چوب در تولید مواد شیمیایی دیگر است. تقریبا 40 درصد متانول به فرمالدئید تبدیل می شود. سپس از آن برای تولید محصولات دیگری مانند پلاستیک، تخته سه لا، رنگ، مواد منفجره و پارچه های دائمی استفاده می شود.

 سوخت برای وسایل نقلیه:

الکل برای سوخت موتورهای احتراق داخلی به طور محدود استفاده می شود، در درجه اول به دلیل اینکه تقریبا به عنوان بنزین قابل اشتعال نیست. الکل چوب سنگین تر از بنزین است و تنها یک هشتم از حرارت را تولید می کند. راننده ها، الکل چوب را با بنزین و اکسید نیتروژن مخلوط می کنند تا قدرت بیشتری نسبت به بنزین و اکسید نیتروژن به تنهایی تولید کنند.

متانول در فرآيند بنزين براي توليد بنزين بکار می رود و همچنین مقدار زیادی از الکل چوب برای تولید متیل تربت بوتیل که افزودنی بنزین است، بکار می رود. علاوه بر استفاده مستقيم به عنوان سوخت، متانول جزء در ترانس اكسيد شدن تري گليسريد ها است كه يك فرم بيو ديزل را توليد مي كند. یکی از معایب متانول به عنوان سوخت، ایجاد خوردگی در برخی از فلزات، از جمله آلومینیوم است.

دیگر مشتقات شیمیایی متانول شامل دی متیل اتر است که جایگزین کلروفلوئوروکربن ها به عنوان یک اسپلینت اسپری و اسید استیک است.

متانول آلی (بیوآلو) به عنوان جایگزین تجدید پذیر برای هیدروکربن های نفتی استفاده می شود. سطح پایین از متانول را می توان در وسایل نقلیه موجود با استفاده از مخلوط کننده های مناسب و مهار کننده های خوردگی به کار برد. در شکل زیر تصویری از ژل سوختی متانول را مشاهده می کنید.

متانول

قیمت متانول:

شما می توانید جهت اطلاع از قیمت این محصول و هم چنین سایر محصولات شیمیایی با مشاوران ما در مرکز پژوهش صنایع شیمیایی تهران در ارتباط باشید.

خرید متانول:

در حال حاضر مرکز پژوهش صنایع شیمیایی تهران به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

فروش متانول:

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش مرکز پژوهش صنایع شیمیایی تهران در ارتباط باشید.

 

مرکز پژوهش صنایع شیمیایی تهران
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *