فرایند تولید متانول:

فرایند تولید متانول چیست ؟ فرایند تولید متانول (متانول الکل) با استفاده از تکنولوژی Johnson Matthey در واقع یک فرایند فشار پایین است. خوراک این فرایند می تواند گاز طبیعی, گازهای جمع آوری شده حاصل فرایندهای پالایشگاهی و یا گازسنتز تولید شده در طی فرایند گسیفیکیشن زغال سنگ , کک و یا حتی بایومس باشد. مرحله ی ریفرمینگ می تواند هر شکلی از آن باشد, مثلا استیم ریفرمینگ (SMR), ریفرمینگ فشرده, اتوترمال ریفرمینگ (ATR) ریفرمینگ ترکیبی (SMR+ATR) و یا gas-heated ریفرمینگ (GHR+ATR) . پس از انجام مرحله ی ریفرمینگ, در ادامه ی فرایند, سایر مراحل عبارتند از: فشرده سازی, سنتز متانول و تقطیر ( بسته به نوع طراحی یک یا دو و یا سه ستون). تا ظرفیت تولید 7000 تن در روز می توان این لایسنس را با استفاده از یک جریان عملیاتی کرد. هم چنین در این حالت این مزیت نیز برای این لایسنس وجود دارد که می توان آن را بر روی مخازن FPSO فراساحل پیاده سازی کرد. در ادامه به بررسی این فرایند با استفاده از استیم ربفرمینگ (SMR), خواهیم پرداخت.

گاز خوراک ابتدا فشرده می شود (البته اگر نیاز باشد), سولفور زدایی می شود (1) و سپس به اشباع کننده آپشنال (2) , جایی که بیشترین بخار فرایند تولید می شود, فرستاده خواهد شد. عموما از اشباع کننده زمانی استفاده می شود که بیشینه کردن بازیابی آب مهم باشد. این کار هم چنین این مزیت را دارد که می توان در طی آن برخی از محصولات جانبی را نیز باطیابی کرد. در این قسمت استیم به جریان ما ضافه می شود و مخلوط حاصله به یک پیش گرم کننده آپشنال فرستاده می شود (3). استفاده از فرایند catalyc-Rich-Gas (CRG) . مخلوط پیش گرم شده به ریفرمر (4) فرستاده می شود. در ریفرمر مقدار زیادی بخار فشار بالا بازیابی می شود. (5) , خوراک آب ورودی به بویلر نیز پیش گرم شده و به منظور انجام فرایند تقطیر به سیستم تزریق می شود. بخار فشار بالا به منظور راه اندازی کمپرسور اصلی واحد مورد استفاده قرار می گیرد. بعد از مرحله نهایی خنک سازی, گاز سنتز فشرده می شود و به چرخه سنتز تزریق می شود. (7) این چرخه می تواند در فشاری بین 50 تا 100 بار کار کند. اما کار در فشار پایین کل انرژی مورد نیاز فرایند را کاهش می دهد. چرخه  سنتز هم چنین شامل یک سیرکولیتور است (8) و کانورتر نیز بسته به نوع آن, در دمایی در حدود 200 تا 270 درجه ی سانتی گراد کار می کند. گرمای واکنش از چرخه بازیابی می شود و به منظور تولید بخار و آب اشباع مورد استفاده قرار می گیرد. و این جریان به عنوان بخار مستقیم واحد ریفرمر مورد استفاده قرار می گیرد. یک مرحله ی پالایش نیز به منظور حذف گازهای اینرت (نیتروژن و متان) و هم چنین حذف هیدروژن مازاد و تنظیم نسبت اتوکیومتری مواد موجود در جریان, انجام می گردد. این جریان خروجی از این واحد (جریانی که حاوی هیدروژن مازاد و متان است) گاهی اوقات به عنوان سوخت واحد مورد استفاده قرار می گیرد.

متانول خام در واحد جداسازی از آب , اتانول و سایر ترکیبات جدا می شود. این ناخالصی ها در سیستمی که شامل دو ستون تقطیر است جدا می شوند. در ستون اول ناخالصی های سبک مانند اترها, استرها, استن و هم چنین گازهای غیر قابل انحلال حذف می شوند و در ستون دوم نیز آب و الکل های سنگین تر و مواد ارگانیک سنگین مشابه از جریان حذف خواهند شد.

اقتصاد: به غیر ازچین , در سال های اخیر واحدهای تولید متانول زیادی در مناطقی از جهان که از گاز طبیعی ارزان قیمت به عنوان خوراک استفاده می کنند, ساخته شده است (مانند شمال آفریقا و خلیج فارس به خصوص ایران). در این مناطق کلیت اقتصاد تمایل به ساخت واحدهایی دارد که سرمایه گذاری اولیه کمتری نیاز داشته باشد و میزان بهره وری انرژی واحدها چندان در اولویت قرار ندارند. به لطف تکنولوژی های جدید بازده انرژی واحدهای جدید به 7.2 تا Gcal/ton 7.8 رسیده است. از نظر اقتصادی,این که انتخاب هرکدام از تکنولوژی های gas generation و گاز سنتز به منظور تولید متانول می تواند بهتر باشد, مورد به مورد متفاوت است. در چین به دلیل وجود منابع عظیم زغال سنگ, ساخت واحدهایی بر اساس تکنیک گسیفیکیشن در اولویت قرار دارد. اما خوب عموما زمانی که از گاز طبیعی به عنوان خوراک استفاده می کنیم, به دلیل قیمت بالاتر آن تمایل داریم که واحد دارای بازده انرژی بهتری باشد. هم چنین در سطح جهان این تمایل وجود دارد که واحدهای فراساحل به دلیل دسترسی به مخازن ارزان قیمت تر گاز, استفاده از تاسیسات استخراج نفت و هم چنین جلوگیری از فلرینگ کاهش یابد.

از عمده تولید کننده های متانول در کشور می توان به : متانول کاوه , متانول مرجان , متانول سبلان , متانول دنا , متانول کیمیا پارس خاورمیانه , متانول سیراف , متانول زاگرس و متانول اصفهان گزارش کرد.

منابع:

[1] Petrochemical Processes Handbook, Gulf Publishing Company,2010

قیمت متانول:

 شما می توانید جهت اطلاع از قیمت این محصول و هم چنین سایر محصولات شیمیایی با مشاوران ما در مرکز پژوهش صنایع شیمیایی تهران در ارتباط باشید.

خرید متانول:

در حال حاضر مرکز پژوهش صنایع شیمیایی تهران به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعت بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

فروش متانول:

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش مرکز پژوهش صنایع شیمیایی تهران در در ارتباط باشید.

 

مرکز پژوهش صنایع شیمیایی تهران
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *