ایزوتیازولین چیست ؟ ایزوتیازولین یک ترکیب شیمیایی پایین دستی با فرمول مولکولی C3H3NOS, جرم مولکولی 101.123 گرم بر مول و با نام آیوپاک  1,2-thiazol-3-one است. این ترکیب را که گاهی اوقات با نام ایزوتیازولینون نیز می شناسند در واقع یک ترکیب شیمیایی heterocyclic مرتبط با ایزوتیازول است.این ترکیب در مقایسه با سایر ترکیبات heterocyclic ساده, در سال های نسبتا جدیدتری کشف شده است. این ترکیب برای اولین بار در سال 1960 کشف شده است. این ترکیب به صورت مستقیم کاربردی ندارد هر چند مشتقات آن کاربرد وسیعی در حوزه های بیولوژیکی دارند.

سنتز و تولید:

برای تولید این محصول روش های سنتز متنوعی گزارش شده است, ایزوتیازولین را در صنعت و در مقیاس تجاری از مشتقات sulfanylpropanamide سنتز می کنند. که خود این ترکیبات نیز از اکریلیک اسید و  3-mercaptopropionic acid. تولید می شود.

این واکنش که اصطلاحا با نام Ring-closure شناخته می شود, شامل تبدیل گروه تیول به یک جزء واکنش دهنده تبدیل می شود که توسط نیتروژن مرکزی مورد حمله نوکلئوفیلی قرار می گیرد. و معمولا با کلریناسیون یا اکسیداسیون 3-sulfanylpropanamide انجام می شود. در طی انجام این واکنش, حلفه میانی ایزوتیازولین نیز اکسید می شود و محصولات ارزشمندی را تولید می کند.

کاربرد ایزوتیازولین:

از ایزوتیازولین به عنوان یک عامل آنتی باکتریال و ضد قارچ در کنترل قارچ, باکتری و جلبک در سیستم های سردسازی آب, تانکهای ذخیره سازی سوخت, سیستم های آب و فاضلاب و صنایع کاغذ سازی و هم چنین فرایندهای استخراج نفت و تولید مواد محافظ چوب استفاده می شود. از مشتقات این ترکیب به طور گسترده در تولید مواد آرایشی و بهداشتی مانند انواع شامپوها و سایر مواد مراقبتی مو نیز استفاده می شود.

از ترکیبات استخراجی از ترکیب فوق می توان به مواررد زیر اشاره کرد:

Methylisothiazolinone (MIT, MI)

Chloromethylisothiazolinone (CMIT, CMI, MCI)

Benzisothiazolinone (BIT)

Octylisothiazolinone (OIT, OI)

Dichlorooctylisothiazolinone (DCOIT, DCOI)

Butylbenzisothiazolinone (BBIT)

خطرات بیولوژیکی ایزوتیازولین

به هنگام استفاده از این ترکیب علاوه بر تاثیرات مثبت و دلخواه ما, ممکن است اثرات سوء نیز داشته باشد. استفاده از این ماده دارای تاثیرات منفی و ناخواسته ای نیز هست مانند مسموم کردن آب هنگامی که در آب ریخته می شود, و یا هم چنین در برخی موارد به هنگام تماس با پوست حساسیت های شدیدی ایجاد می کند. خطر ایجاد حساسیت در زمانی که لایه بیرونی پوست دست آسیب دیده باشد بیشتر از سایر مواقع است. در واقع شدت ایجاد این حساسیت به چگونگی این تماس و هم چنین غلظت محلول مورد استفاده بستگی دارد.

حداکثر غلظتی از این ماده که توصیه می شود در هنگام استفاده از آن در محلول استفاده شود, 0.1% وزنی است (و یا ppm15) . در صورت استفاده از غلظت های بالای آن ممکن است موجب ایجاد سوختگی های شیمیایی شدیدی بر روی پوست بدن انسان بشود.

منبع:

Isothiazolinone. (n.d.). Retrieved October 9, 2018, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/3_2H_-Isothiazolone#section=Top

Isothiazolinone. (2018, September 13). Retrieved October 9, 2018, from https://en.wikipedia.org/wiki/Isothiazolinone 

 

مرکز پژوهش صنایع شیمیایی تهران

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *