سنجش خلوص شناساگر ایندیگو

سنجش خلوص شناساگر ایندیگو

سنجش خلوص شناساگر ایندیگو

ایندیگو هم از گیاهان و هم به صورت سنتزی به دست می آید. در ادامه به راه هایی برای سنجش خلوص این شناساگر مهم هم به صورت سنتزی و هم به صورت طبیعی می پردازیم.

سنتزی:این ماده به صورت سنتزی به رنگ آبی پررنگ می باشد و در حدود حداقل 95 درصد حاوی indigo blue است.

شناسایی ناخالصی های ایندیگو سنتزی

خاکستر:

با گرما دادن 1 گرم از ایندیگو در ظرف مخصوص پلاتینی، بخاراتی به رنگ بنفش و قرمز قابل مشاهده خواهد بود. همپنین خاکستر باقی مانده در انتهای ظرف باید کمتر از 0.01 گرم باشد.

رطوبت:

1 گرم از ایندیگو را در دمای 100 درجه ی سانتی گراد خشک می کنیم.وزن این ماده را قبل و بعد از خشک شدن اندازه گیری می نماییم. اختلاف وزن به دست آمده نباید بیشتر از 0.01 گرم باشد

اندازه گیری کمی:

1 گرم از ایندیگو را درون بشر 50 میلی لیتری میریزیم. و آن را در مجاورت 8 میلی لیتر از بخارات سولفوریک اسید قرار می دهیم. این بخارات با قرار دادن 8 الی 10 درصد از سولفوریک بدون آب در حمام شن و ماسه sand bath در دمای 50 الی 60 درجه ی سانتی گراد  با همزدن مداوم به کمک مگنت مغناطیسی به دست می آید. بعد از سپری شدن 1 الی 2 ساعت انتظار می رود ایندیگو حل شود. سپس محلول به دست آمده را به یک ارلن 1 لیتری انتقال می دهیم و آن را با آب به حجم می رسانیم  و هم می زنیم.

100 میلی لیتر از محلول ساخته شده را به ظرفی انتفال می دهیم و 400 میلی لیتر آب و 50 میلی لیتر محلول اسید سولفوریک ( با نسبت 1 به 10) به محلول اضافه می نماییم و آن را فورا با با محلول دسی نرمال پرمنگنات تیتر می کنیم.

در ابتدای فرایند تیتراسیون تغییر رنگ مشهودی به چشم نمی آید و محلول آبی است. با ادامه ی تیتراسون تغییر رنگ از سبز به زرد به وضوح قابل مشاهده خواهد بود. در صورتی که رنگ با هم زدن از بین نرفت و همچنان زرد باقی مانده بود پایان تیتراسیون را اعلام می کنیم.

0.007415gm of indigotin, log87011 =یک میلی لیتر از محلول دسی نرمال KMnO4

طبیعی:

این ماده به صورت آبی تیره است چگالی ای کمتر از آب دارد بنابراین بر روی آب شناور می ماند. ایندیگو طبیعی به طور معمول حاوی حداقل 60 درصد indigo blue می باشد.

شناسایی ناخالصی های ایندیگو طبیعی:

خاکستر: این ماده نباید بیشتر از 0.12 گرم خاکستر تولید نماید

رطوبت: با خشک کردن 1 گرم از این ماده در دمای 100 درجه ی سانتی گراد، وزن از دست رفته ی آن نباید بیشتر از 0.06 گرم شود.

اندازه گیری کمی: اندازه گیری نوع طبیعی این ماده همانند نوع سنتزی آن می باشد

منبع:

Merck, Emanuel. Chemical reagents, their purity and tests. Van Nostrand, 1914

 برای خرید مواد شیمیایی و یا فروش مواد شیمیایی با ما در مرکز پژوهش صنایع شیمیایی تهران در ارتباط باشید.

تماس با صنایع شیمیایی تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صنایع شیمیایی تهران
ارسال با a WhatsApp