اسید کلریدریک، اسیدی خورنده و بی رنگ است که با حل شدن هیدروژن کلرید گازی در آب حاصل می شود. فرمول مولکولی آن به صورت HCl می باشد و همچنین دارای بویی تند متمایز است. این ماده عمدتا به عنوان پیش نیاز وینیل کلراید جهت حصول PVC تولید می گردد. این ترکیب شیمیایی در رده اسید های بسیار قوی دسته بندی می شود و بدین سبب باید با ملاحظات ایمنی کافی با آن در تماس بود. اسید هیدروکلریک محلولی از گاز هیدروژن کلرید و آب و ذراتی مانند هیدرونیوم و یون های کلراید می باشد. این ماده کاربرد های زیادی در صنعت دارد که می توان به تولید کلراید، کود ها، در صنعت رنگ و رنگدانه ها، نساجی و صنایع لاستیکی اشاره کرد.

 

خواص فیزیکی، شیمیایی و مشخصات ظاهری:

1- این محصول شیمیایی دارای وزن مولکولی 36.458 گرم بر مول می باشد.

2- مایع هیدروژن کلرید سرد، مایعی شفاف و بی رنگ با بویی تند است که بخارش از هوا سنگین تر است.

3- تماس و استنشاق طولانی مدت با غلظت کم این ماده و یا تماس کوتاه مدت با غلظت بالایی از این ترکیب شیمیایی، اثرات نامطلوبی بر سلامتی انسان خواهد داشت.

4- نقطه جوش این اسید قوی در حدود 121- درجه فارنهایت در 760 میلی متر جیوه و نقطه ذوب آن نیز در حدود 174.6- درجه فارنهایت تعیین شده است.

5- اسید هیدروکلریک دارای آزئوتروپی با آب در غلظت 20.22 درصد هیدروژن کلرید در دمای 227 درجه فارنهایت می باشد.

6- حلالیت آن در آب به میزان 82.3 گرم در 100 گرم آب در دمای صفر درجه سانتی گراد، 67.3 گرم در 100 گرم آب در 30 درجه سانتی گراد و 63.3 گرم در 100 گرم آب در دمای 40 درجه سانتی گراد تعیین شده است.

7- چگالی ویژه آن 1.05 در 59 درجه فارنهایت در محلول 10.17 درصد وزنی اندازه گیری شده است.

8- فشار بخار این ماده 32452 میلی متر جیوه در دمای 70 درجه فارنهایت و 760 میلی متر جیوه در 120.6- درجه فارنهایت گزارش شده است.

9- آتش گیر نیست و دارای نقطه خود آتش گیری ندارد. هنگامی که به آن گرمایی معادل تجزیه حرارتی  داده می شود، از خود بخارات سمی یون کلرید منتشر می کند.

10- ویسکوزیته و یا لزجت آن در حدود 0.405 سانتی پویز (مایع در دمای 118.16 کلوین)، 0.0131 سانتی پویز (بخار در دمای 273.06 کلوین) و 0.0253 سانتی پویز (بخار در 523.2 کلوین) اندازه گیری و تعیین شده است.

 تولید اسید کلریدریک

هیدروژن کلرید توسط واکنش مستقیم بین هیدروژن و کلراین تولید می گردد. به طور کلی چهار روش جهت تولید اسید هیدروکلریک وجود دارد:

1- به عنوان محصول جانبی در تولید مواد شیمیایی آلی

2- به وسیله واکنش مستقیم نمک و اسید سولفوریک

3- به وسیله واکنش بین بین نمک، دی اکسید سولفید، اکسیژن و آب

4- با سوزاندن کلراین و گاز هیدروژن

به لحاظ آماری حدود 87 تا 92 درصد HCl تولیدی در سال های اخیر از طریق روش سوم (محصول جانبی)، 3 الی 4 درصد از طریق روش دوم و سوم و حدود 5 الی 10 درصد از طریق سوزاندن (روش چهارم) تولید می شوند.

کاربرد ها و مصارف اسید کلریدریک

این اسید کاربرد و مصارف صنعتی و غیر صنعتی بسیاری دارد که در زیر به آن ها اشاره خواهیم کرد. به طور کلی این اسید، پرکاربرد ترین اسید های موجود می باشد.

همانطور که در بالا ذکر شد، این ماده مصارف بسیاری دارد. یکی از این مصارف، استفاده در تولید مواد آلی مانند دی کلرو اتان و وینیل کلراید جهت تولید PVC می باشد. همچنین در تولید سایر مواد آلی مانند بیس فنول آ (که در مصارف متعدد دارویی مورد استفاده قرار می گیرد) نیز کاربرد فراوان دارد.

بخش دیگر کاربرد این ترکیب شیمیایی، استفاده زیاد از آن در تولید مواد غیر آلی مانند مواد شیمیایی تصفیه آب مانند پلی آلومینیوم کلرید و کلرید آهن (به عنوان عوامل انعقاد و انجماد در تولید آب آشامیدنی استفاده می شود) می باشد.

از موارد مصرف بعدی آن می توان به حذف کردن لکه های فلزی اشاره کرد. با توجه به اینکه این ماده به شدت خورنده است، جهت حذف لکه در فلزات مورد استفاده قرار می گیرد. می تواند فلزاتی مانند آهن، مس، برنج و سایر فلزات را پاک کند. اما این محلول ابتدا باید با آب به نسبت 9 به 1 (9 قسمت آب و 1 قسمت اسید) رقیق گردد و سپس مورد استفاده قرار گیرد.

از دیگر موارد کاربرد آن در تمیز کردن استخر می باشد. با توجه به اینکه استخر ها با عوامل و پاک کنند های معمولی تمیز می شوند، پاک کردن بعضی از لکه ها کار آسانی نیست. در این موارد از اسید کلریدریک کارگشا خواهد بود.

این اسید در معده نیز وجود دارد و به عنوان اسید معده نیز شناخته می شود که به هضم غذا کمک می کند.

همچنین در خالص سازی نمک نیز می توان از این اسید با ارزش استفاده کرد.

گاهی در پاره ای از موارد از این ماده در خنثی سازی و تنظیم PH کمک شایان توجهی می کند. در تنظیم PH محصولات دارویی، غذایی و نوشیدنی کاربرد زیادی دارد. همچنین در خنثی سازی جریان های هدررفت نیز از این اسید کمک گرفته می شود.

از موارد مصرف بعدی آن ها می توان به قابلیت این اسید در احیای مبدل های یونی اشاره کرد. می تواند کاتیون ها را از رزین ها شسته و جدا کند. هیدروکلریک اسید در فرآیند تولید نفت نیز مورد استفاده قرار می گیرد. هنگامی که اسید به سنگ تزریق می شود، ساختاری تخلخلی را به وجود می آورد که تولید نفت را تسهیل می کند.

msds اسید کلریدریک

در طی آزمایشی که روی برخی داوطلب انجام گرفت، مشخص شد که محلول آبی 4 درصد هیدروکلریک اسید کمی برای پوست تحریک کننده و سوزش آور است. در محلول آبی 10 درصد از این اسید می تواند به پوست آسیبی جدی برساند. پس توصیه می گردد که قبل از مصرف حتما msds اسید کلریدریک مطالعه شود.  

کمک های اولیه در صورت تماس:

در صورت تماس این ماده با چشم ها، باید آن ها را با مقدار زیادی آب و در چندین دقیقه شستشو داد. توصیه می گردد که در این حالت فورا به توصیه های پزشکی مراجعه گردد.

در صورت استنشاق این اسید، باید فرد آلوده را در معرض هوای پاک قرار داد. در صورت نیاز باید از تنفس مصنوعی استفاده کرد. در اینجا هم توصیه می گردد که فورا با فوریت های پزشکی تماس حاصل شود.

اگر این اسید با پوست در تماس باشد می تواند بسته به غلظت اسیدی آن، سوزش حاد ایجاد کند. در این صورت توصیه می گردد که حتما از دستکش های محافظتی استفاده شود. در صورت تماس نیز ابتدا باید با مقدار زیادی آب و حداقل 15 دقیقه شستشو داده شود.

هیدروکلریک اسید معمولا تا غلظت های زیر 40 درصد تهیه می گردد. چون این ماده بسیار فرار است در غلظت های بالای 40 درصد نیازمند ملاحظات ایمنی بسیاری است. اسید کلریدریک 37 درصد یکی از موارد رایج این محصول است. قرص اسید کلریدریک نیز از انواع رایج مصارف دارویی این ماده است.

بازار جهانی:

آسیا پاسیفیک بزرگترین بازار تجارت هیدرو کلریک اسید را داراست. این حجم از مبادله این کالا در این ناحیه را می توان ناشی از افزایش کاربرد های صنعتی در چین و هند و اندونزی دانست. بعد از آسیا پاسفیک، بازار آمریکای شمالی دومین بازار بزرگ داد و ستد این ترکیب شیمیایی لقب گرفه است. به طور کلی می توان گفت که طبق پیش بینی ها انتظار می رود این بازار نرخ رشد تقاضای قابل توجهی تا سال 2023 را تجربه خواهد کرد. ارزش این مبادلات تا سال 2023 حدود 1869.559 میلیون دلار تخمین زده شده است. همچنین تخمین زده می شود که رشد تقاضای این ماده تا سال 2023 حدود 5 درصد باشد.

 این مقاله در مورد بازار جهانی، اسید کلریدریک در جدول، مضرات و قیمت روز اسید کلریدریک تهیه و تنظیم شده است.

قیمت اسید کلریدریک:

شما می توانید جهت اطلاع از قیمت این محصول و هم چنین سایر محصولات شیمیایی با مشاوران ما در مرکز پژوهش صنایع شیمیایی تهران در ارتباط باشید.

خرید اسید کلریدریک:

در حال حاضر مرکز پژوهش صنایع شیمیایی تهران به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

فروش اسید کلریدریک:

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش مرکز پژوهش صنایع شیمیایی تهران در در ارتباط باشید.

منابع:

Hydrochloric acid. (n.d.). Retrieved December 1, 2018, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/hydrochloric_acid#section=Top

Hydrochloric Acid Market. (n.d.). Retrieved December 1, 2018, from https://www.marketresearchfuture.com/reports/hydrochloric-acid-market-2813

 

مرکز پژوهش صنایع شیمیایی تهران
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *