فرآیند ضد عفونی کردن 

ضد عفونی کردن از بین بردن عوامل بیماری زا به کمک روش های  فیزیکی و مواد شیمیایی است . روش های گند زدایی شامل استفاده از مواد شیمیایی (کلر و ترکیبات آن ،اوزون) و روش های فیزیکی شامل  (گرما دهی ،نور ،آفتاب و پرتو فرابنفش ) است.

:مواد ضدعفونی کننده میکروارگانیسم های  موجود در آب را از بین می برند .انواع متفاوتی از مواد ضدعفونی کننده ها  موجود می باشد:

• کلر (دوز 2-10 mg/L)

• دی اکسید کلر 

• اوزون

• ترکیبات هیپوکلریت

اثرات دیگر کلر مصرفی علاوه بر گندزدایی کنترل خوردگی ناشی از H2S  و کنترل کننده بو و میزان رشد لجن و همچنین کاهش BOD  و حذف جلبک و خزه ها و تصفیه فاضلاب ها است .

کلر را میتوان به صورت گاز بوسیله دستگاههای کلریناتور به آب و یا پساب جهت گندزدایی اضافه کرد.

• دی اکسید کلر

ClO2 به عنوان یک ضد عفونی کننده اولیه برای آبهای سطحی که مشکل بو و چشایی دارند استفاده می شود.این ماده یک ضدعفونی کننده قوی است که میکروارگانیسم ها را ازبین میبرد و در غلظت های پایین 0.1 ppm و در رنج گسترده ای ازpH استفاده می شود.ClO2 به دیواره سلولی باکتری ها نفوذ پیدا می کند و با آمینو اسیدها در سیتوپلاسم سلول واکنش می دهد محصول جانبی این واکنش یون کلریت (ClO ) می باشد. مکانیزم عمل دی اکسید کلر شبیه کلر است با این تفاوت که  این ماده ضرر کمتری برای انسان دارد. از مزایای دی اکسید کلر خاصیت رنگبری شدید این ماده و عدم تولید بوهای نا مطبوع در حین استفاده در آب می باشد. میزان میکروب کشی آن از گاز کلر بیشتر است.

• هیپوکلریت ها

ترکیبات هیپوکلریت ازجمله هیپوکلریت کلسیم 2(Ca(ClO یا پرکلرین به صورت جامد وهیپوکلریت سدیم ( NaClO) یا اب ژاول به صورت مایع   یکی دیگراز  مواد ضدعفونی کننده است که  با مکانیزمی مشابه  کلر و دی اکسید کلر عمل می کند.قدرت گند زدایی اسید هیپوکلرو (HClO) 100 برابر بیشتر از یون کلریت (OCl – ) می باشد. بنابراین در PH های اسیدی گند زدایی به طور موثرتری صورت می گیرد.

• اوزون

اوزون O3 یک اکسنده قوی  و یک گندزدای موثر در حذف رنگ و بوی آب (قوی تر از اسید هیپوکلرو)است ،این ترکیب از سه اتم اکسیژن تشکیل شده است  گازی با بوی تند و ناپایدار است..وقتی اوزون در تماس با بو،باکتری یا ویروس قرار میگیرد پیوند یکی از اتم های اکسیژن شکسته می شود.وتنها یک مولکول اکسیژن باقی می ماند  این اتم اکسیژن عامل اکسنده است. اوزون چون ناپایدار است باقی مانده ای در آب برجای نمی گذارد. از مزایای استفاده از اوزون عملکرد ان در محدودهوسیعی از PH ،حذف قابل توجه رنگ و کدورت آب ،حذف تری هالومتالها وزدایش آهن و منگنز است معایب استفاده از اوزون می توان به پرهزینه بودن و ناپایدار بودن آن است.

ضد عفونی کردن را می توان به روش های فیزیکی نیز انجام داد که مهمترین آن استفاده از پرتو های فرابنفش می باشد.

 

مرکز پژوهش صنایع شیمیایی تهران
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *