سیانور چیست ؟ سدیم سیانور چیست ؟ سیانور سدیم پودری دانه ای یا کریستالی سفید رنگی است که دارای فرمول شیمیایی NaCN می باشد. این ماده اگر در معرض تماس با هوا قرار گیرد می تواند مقادیر بسیار زیادی رطوبت آن را جذب کند و تشکیل مایع بدهد. محلول این ماده شفاف، بی رنگ و بسیار سمی است. این ترکیب می تواند گاز هیدروژن سیانور را آزاد کند که بسیار خطرناک است و اگر در بدن جذب شود اکسیژن بدن را به سرعت جذب می کند. بر همه ارگان های بدن مخصوصا آن قسمت هایی که به مقادیر کم اکسیژن بسیار حساسند مانند سیستم عصبی مرکزی، سیستم قلب و عروق شامل رگ های خونی تاثیر می گذارد. کاربرد تجاری این ماده سمی می تواند در استخراج طلا و نقره، آبکاری و تولیدات شیمیایی دیگر باشد.

پس از پاسخ به این که سیانور سدیم چیست، حال باید با خواص این ماده و موارد کاربرد آن نیز آشنا شویم. در ادامه بحث به تفصیل درباره این موارد توضیح خواهیم داد.

خواص فیزیکی، شیمیایی و مشخصات ظاهری

1- دارای وزن مولکولی 49.008 گرم بر مول می باشد.

2- در حالت جامد به شکل کریستال های سفید مکعبی و در حالت محلول کاملا شفاف و بی رنگ است.

3- دارای نقطه جوش 2725 درجه فارنهایت در فشار 760 میلی متر جیوه است.

4- نقطه ذوب آن 1047 درجه فارنهایت و غیر قابل احتراق است.

5- حلالیت آن در آب 48 گرم در 100 میلی لیترآب اندازه گیری شده است.

6- چگالی این ماده سمی حدود 1.6 در 77 درجه فارنهایت تعیین گردیده است.

7- این ماده همچنین دارای فشار بخار 0.1 کیلو پاسکال در 800 درجه سانتی گراد و ویسکوزیته 4 سانتی پویز در 30 درجه سانتی گراد می باشد.

کاربرد سدیم سیانور

کاربرد NaCN به طور کلی به دو بخش صنعتی و غیر صنعتی تقسیم بندی می شود.

بخش صنعتی:

1- از این ماده در مواد معدنی مورد استفاده قرار می گیرد.

2- جدا کننده جامدات از جمله کاربرد های دیگر این ترکیب در صنعت است.

3- در معادن طلا و نقره جهت استخراج این مواد مورد استفاده قرار می گیرد.

بخش غیر صنعتی:

1- قابل استفاده در صنعت فلز

2- به علت سمی بودن می توان از آنها در از بین برده حشره ها در غالب حشره کش ها بهره برد.

3- استفاده در مصارف پزشکی و دارویی در غلظت های پایین

روش تولید

تولید این ماده در صنعت توسط واکنش بین گاز هیدروژن سیانور و سدیم هیدروکسید اتفاق می افتد که منجر تولید به آب و سدیم سیانور خواهد شد.

مخاطرات

این ماده می تواند هنگامی که نفس می کشید وارد بدن شما شود و یا هنگامی که به آن دست میزنید از طریق پوست، جذب بدن گردد. استنشاق این ماده سمی می تواند موجب ایجاد تحریک و سوزش در بینی، گلو و ریه گردد که تنگی نفس و سرفه را به همراه خواهد داشت.

استنشاق آن (اگر غلظتش زیاد باشد) می تواند موجب ایجاد سردرد، گیجی و حتی از دست دادن هوشیاری و نهایتا مرگ گردد. حتی قرار گرفتن در معرض این ماده می تواند در تعداد سلول های خونی نیز تاثیر بگذارد.

کمک های اولیه: 

تماس با چشم ها:

فورا باقی منبع سیانید سدیم را از فرد مصدوم دور کنید. حداقل به مدت 15 دقیقه چشمان او را با مقادیر زیادی ا آب شستشو دهید. بلافاصله با فوریت های پزشکی تماس گرفته و مراحل درمانی آغازین را شروع کنید.

استنشاق:

فورا فرد مصدوم را در معرض هوای تازه قرار دهید و ضمن تماس با فوریت های پزشکی، مراحل آغازی درمان را شروع کنید.

بلعیدن:

1- فرد را وادار به استفراغ نکنید. 2- حتما منبع آلوده را از او دور کنید و او را در معرض هوای تازه قرار دهید. 3- راه های تنفسی وی را چک کنید.4- فورا با فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

تماس با پوست:

منبع آلوده را از اون جدا کنید و فورا مراحل اقدامات اولیه پزشکی را در ضمن تماس با فوریت های درمانی، شروع کنید.

بازار جهانی:

منطقه آسیا پاسفیک بازار جهانی سدیم سیانور را در سال 2017 در دست داشت. تقاضای این ماده در چین  سرعت بیشتری نسبت به سایر مناطق دارد. به طور مشابه در اروپا نیز کلید مصرف این ماده در دست آلمان است. بزرگترین اقتصاد اروپا در سال 2017 شاهد رشدی 5.59 درصدی در نرخ ناخالص ملی بود. با توجه به رشد صنعت مواد شیمیایی و تقاضا و کاربرد سدیم سیانور در این صنعت، شاهد رشد نرخ مصرف  این ماده در سال های آتی خواهیم بود.

این مقاله در مورد مصارف و کاربرد ها و همچنین، قیمت سیانور سدیم، خرید سیانور سدیم و فروش سیانور سدیم تهیه و تنظیم شده است. 

قیمت سدیم سیانور:

شما می توانید جهت اطلاع از قیمت این محصول و هم چنین سایر محصولات شیمیایی با مشاوران ما در مرکز پژوهش صنایع شیمیایی تهران در ارتباط باشید.

خرید سدیم سیانور:

در حال حاضر مرکز پژوهش صنایع شیمیایی تهران به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

فروش سدیم سیانور:

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش مرکز پژوهش صنایع شیمیایی تهران در ارتباط باشید.

منابع:

Sodium cyanide. (n.d.). Retrieved November 5, 2018, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/sodium_cyanide#section=Top

CDC – The Emergency Response Safety and Health Database: Systemic Agent: SODIUM CYANIDE – NIOSH. (n.d.). Retrieved November 5, 2018, from https://www.cdc.gov/niosh/ershdb/emergencyresponsecard_29750036.html

 

مرکز پژوهش صنایع شیمیایی تهران
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *