ستو استئاریل الکل چیست؟

(Cetostearyl Alcohol)

این ترکیب، یک ماده جامد ورقه ای، سفید و مومی شکل است که شامل ستیل (cetyl) و استئاریل الکل (stearyl alcohol) می باشد و در دسته الکل های چرب طبقه بندی شده است. همچنین، با نام ستاریل الکل (cetearyl alcohol) نیز شناخته شده است.

الکل های چرب به آن دسته از ترکیبات اطلاق می شود که حاوی اتم های کربن مشابه و گروهی الکل انتهایی است. و همچنین دارای فرمول شیمیایی CH3(CH2)nCH2OH   (n=14-16)، نقطه ذوب 48 تا 56 و نقطه جوش 249 درجه سانتی گراد، محلول در روغن و نامحلول در آب می باشد.

منبع این ترکیب، محصولات طبیعی مانند سبزیجات و ترکیبات شیمیایی سنتزی است. در طبیعت به صورت اسیدهای چرب و الکل های چرب یافت می شوند.

خواص ستواستئاریل الکل:

این ترکیب در صنایع آرایشی و دارویی،  به عنوان پایدار کننده امولسیون، تغلیظ کننده، عامل کدر شدن، سورفاکتانت کف کننده و عامل افزایش دهنده ویسکوزیته آبی و غیر آبی استفاده می شود. به علاوه، این ماده حس نرم کنندگی به پوست می بخشد و به عنوان امولسیون روغن در آب و آب در روغن نیز استفاده می شود.

خاصیت امولسیون کنندگی آن در ترکیب با الکل های دیگر مانند تری اتانول آمین و استئاریک اسید افزایش می یابد. سیستم امولسیون کنندگی بخش مهمی از ترکیب مواد آرایشی است، اگر تشکیل امولسیون به خوبی انجام نشود، آب و روغن از یکدیگر جدا و بافت کرم جذب پوست نمی شود.

کاربرد ستواستئاریل الکل:

این ترکیبات، در محصولات آرایشی مانند کرم های صورت و بدن، لوسیون ها و محصولات مراقبت مو مثل تقویت کننده ها،  کاربرد دارد.

ایمنی:

این ترکیب اگر به صورت خالص با پوست در تماس باشد سبب خارش می شود. اما در صورت ترکیب با مواد دیگر باید نکات زیر رعایت شود:

  • پوشیدن دستکش و عینک
  • استفاده از آن زیر هود
  • استفاده از وسایل پزشکی در صورت استنشاق
  • شستن چشم ها با آب گرم در صورت تماس مستقیم

منابع:

[1] Cetostearyl alcohol. (2018, September 08). Retrieved from https://en.wikipedia.org/wiki/Cetostearyl_alcohol

[2]  Cetostearyl Alcohol (Inactive Ingredient). (n.d.). Retrieved from https://www.drugs.com/inactive/cetostearyl-alcohol-17.html

[3] W. (2017, June 28). Cetearyl Alcohol. Retrieved from https://uk.lush.com/ingredients/cetearyl-alcohol

 

مرکز پژوهش صنایع شیمیایی تهران
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *