کلرید کلسیم چیست؟ این ترکیب، ماده ای یونی است متشکل از یون های کلسیم و کلراین که به صورت مایع نیز می باشد. این نمک در دمای اتاق جامد است و رفتار آن مانند هالید های یونی معمولی می باشد. این ماده، یک نمک مهم کلسیم است که در بسیاری از مصارف صنعتی و خانگی کاربرد دارد. کلسیم کلرید می تواند به صورت مستقیم از سنگ آهک تولید شود اما در مقادیر زیاد می تواند به عنوان محصول جانبی از فرایند های Solavy تولید گردد.

خواص فیزیکی، شیمیایی و مشخصات ظاهری

1- فرمول شیمیایی آن CaCl2 است و دارای وزن مولکولی 110.978 گرم بر مول نیز می باشد.

2- دارای نقطه جوش 1670 و نقطه ذوب 782 درجه سانتی گراد است.

3- مقدار حلالیت آن در آب در حدود 0.745 گرم بر میلی لیتر در دمای 20 درجه سانتی گراد است.

4- چگالی آن 2.15 در دمای 68 درجه فارنهایت می باشد.

5- پودری سفید و بی بو است و نقطه جوش آن حدود 1600 درجه سانتی گراد تعیین شده است.

6- ماده ای جاذب رطوبت است و اگر در معرض تماس با هوا قرار بگیرد رطوبت هوا را جذب می کند.

روش تولید کلرید کلسیم :

این نمک کلسیم به صورت طبیعی در فرم های هیدراته خود در طبیعت به وجود می آید. کلسیم کلرید به طور عمده با واکنش سنگ آهک با فرمول مولکولی  CaCO3و اسید هیدروکلریک با فرمول مولکولی HCl به وجود می آید. نحوه انجام واکنش مذکور را در تصویر زیر ملاحظه می کنید.

کاربرد ها

کلسیم کلرید دارای مصارف مختلفی است و بسیار شبیه به سدیم کلرید عمل می کند. به عنوان افزودنی و نگهدارنده غذا در صنعت غذایی، برای مصارف ضد یخ در جاده ها در زمستان مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین به عنوان مواد شیمیایی استخر ها، در تصفیه آب و مصارف شیرین کردن آب نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

افزودنی غذایی مشهور

این ماده از فاسد شدن غذا جلوگیری می کند و به عنوان یک نگهدارنده در محصولات غذایی بسته بندی شده مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین کمک می کند تا غذای سالم و تازه را برای مدت طولانی نگه دارید. استفاده از آن به عنوان افزودنی و نگهدارنده مواد غذایی یکی از مزایای دیگر است. این کمک می کند تا محتوای کلسیم را در غذا افزایش دهد، در نتیجه به افزایش ارزش غذایی مواد غذایی کمک می کند (کلرید کلسیم خوراکی). برای حفظ استحکام و حفظ مواد غذایی کنسرو شده از نرم و فاسد شدن استفاده از کلرید کلسیم ضروری است. کلرید کلسیم در پنیر نیز وجود دارد و از آن در تولید انواع پنیر استفاده می شود.

عامل خشک کننده قوی

به دلیل تمایل شدید آن به جذب رطوبت هوا، این ترکیب شیمیایی در صورت قرار گرفتن در معرض اکسیژن، محلول مایع را تشکیل می دهد. این توانایی می تواند برای خشک کردن سایر مایعات آلی استفاده شود. از این رو، گاهی اوقات عامل خشك کردن نیز نامیده می شود. به دلیل جذب قوی،یک لایه از این ماده در جاده ها و در معادن به منظور کاهش مشکلات گرد و غبار استفاده می شود (کلرید کلسیم صنعتی).

ضد یخ شیمیایی قوی

این ماده در پایین آوردن نقطه ذوب و نقطه انجماد آب را کمک می کند. جاده پوشیده از یخ در مناطق سرسیر یکی از مشکلات عمده این مناطق است. جهت استفاده از این جاده ها ذوب این یخ ها بسیار مهم است. توانایی این ترکیب شیمیایی در پایین آوردن نقطه انجماد آب است که از تجمع یخ جلوگیری می کند.

عامل موثر گرمازا

کلسیم کلرید گرمازا است. هنگامی که به مایعات اضافه می گردد، مقدار زیادی گرما آزاد می شود و دما می تواند تا 60 درجه سانتی گراد افزایش یابد. این خصوصیت اغلب در شروع فرآیند های گرمایی در اهداف صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. خصوصیات منحصر به فردی نظیر توانایی جذب رطوبت هوا، انحلال فوری و خواص گرمازایی این ماده را بدل به یکی از مواد محبوب و معروف در صنایع شیمیایی کرده است.

داروی کلرید کلسیم

در صورت بروز مواردی همچون احیای قلب , کاهش شدید کلسیم و مسمومیت با منیزیم مورد استفاده قرار می گیرد.

بازار تجارت جهانی

بازار جهانی کلسیم کلرید از مرز 4 میلیون تن در سال 2017 گذشت و با رشدی حدود 4.4درصد از سال 2010 تا 2017 رو به رو شد. یکی از دلایل مهم رشد این بازار را می توان افزایش تقاضا در حوزه محصولات ضد یخ و کنترل گرد و غبار عنوان کرد. با نگاهی به آینده این بازار می توان انتظار داشت که حجم مبادلاتی این کالا نزدیک به 5 میلیون تن در سال 2023 برسد و رشدی 3.4 درصدی را در طول سال های 2018 تا 2023 تجربه کند. ایران نیز تولید کننده کلرید کلسیم در سطح خاور میانه است. در تصویر رشد حجم تولید این ماده را در سال های مختلف مشاهده می کنید.

منابع:

Uses of Calcium Chloride. (2018, June 03). Retrieved November 16, 2018, from https://sciencestruck.com/uses-of-calcium-chloride

Calcium chloride Formula – Calcium chloride  Uses, Properties, Structure and Formula. (n.d.). Retrieved November 16, 2018, from http://www.softschools.com/formulas/chemistry/calcium_chloride_uses_properties_structure_formula/296/

Markets, R. A. (2018, July 25). Global Calcium Chloride Market 2018-2023. Retrieved November 16, 2018, from https://www.prnewswire.com/news-releases/global-calcium-chloride-market-2018-2023-300686413.html

Calcium dichloride. (n.d.). Retrieved November 16, 2018, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Calcium_dichloride#section=Chemical-and-Physical-Properties

 

مرکز پژوهش صنایع شیمیایی تهران
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *