اسید بوریک

اسید بوریک

اسید بوریک با فرمول شیمیایی  H3BO3 یا B(OH)3  و جرم مولی 61.83 gr/mol و pH=5.1 به صورت کریستالهای بی رنگ و یا پودر سفید رنگ موجود می باشد. این ماده معدنی غیر فرار و محلول در آب است. حلالیت بوریک اسید در آب به دما، غلظت و pH بستگی دارد. برای مثال با افزایش دما، حلالیت آن در آب به سرعت افزایش می یابد. از سم اسید بوریک به عنون آفت کشی مناسب در صنایع کشاورزی استفاده می کنند.

تهیه و تولید اسید بوریک

H3BO3 یک اسید ضعیف است که معمولا به کمک یکی از روش های زیر تولید می شود.

1) از واکنش بور با اسیدسولفوریک در محلول آبی می توان H3BO3 به دست آورد.

2) این ماده را همچنین می توان از واکنش بوراکس با اسید های معدنی از جمله هیدروکلریک اسید تهیه کرد.

3) ذوب کردن و سپس دهیدراته کردن متا بوریک در دمای بالا راهی دیگر برای تولید این محصول به حساب می آید.

کاربرد اسید بوریک

 صنایع کشاورزی

بور یک ماده ضروری برای رشد و تقویت گیاهان می باشد که به انتقال آب و مواد مغذی در گیاهان کمک می کند. ترکیبات بور در مقادیر اندک به عنوان ماده مغزی برای بهبود ثمردهی محصولات کشاورزی و در مقادیر زیاد به عنوان علف کش و آفت کش استفاده می شود. بنابراین چنانچه خاک زیرکشت دچار کمبود  بور باشد، این ماده می تواند به صورت ترکیب بوریک اسید به خاک افزوده شود. افزودن Boric acid همچنین رشد باکتری و حشرات را کنترل می کند. کودهای برپایه H3BO3 معمولا حاوی %10 بور هستند. علف کش های برپایه Boric acid معمولا با سدیم کلرید یا سایر مواد شیمیایی ترکیب می شود. 

این اسید نخستین بار در سال 1948 در ایالات متحده آمریکا به عنوان آفت کش شناخته شد. در حال حاضر در اکثر  محصولات آفت کش موجود در بازار از H3BO3  یا یکی از نمک های آن مورد استفاده قرار می گیرد.میزان سمیت این ماده بسیار کم است  ،به طوری که استفاده از افت کش هایی که در ترکیب انها از Boric acid استفاده می شود نسبت به سایر افت کش ها کمترین خطر را خواهد داشت. هرچند این ماده بی ضرر نیست و موجب تحریکات پوستی می گردد.

اسید بوریک-مبتکران شیمی

 محصولات شوینده

از بوریک اسید در مقادیر اندک برای پایداری آنزیم ها در شوینده های مایع به هر دو شکل مایع ظرف شویی و مایع لباس شویی استفاده می شود. Boric acid و بوراکس تا غلظت%2 به شوینده های مایع به منظور پایداری پروتئاز و سایر آنزیم ها افزوده می شوند. Boric acid و دی سدیم تترابورات بدون آب در مواد آرایشی و بهداشتی در آمریکا تا غلظت مجاز %5 و در اروپا تا غلظت %3  نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

از دیگر کاربرد ها اسید بوریک می توان به موارد زیر اشاره نمود:

• طلا سازی

• ضدعفونی کننده ها و رطوبت سازها

• مینا و لعاب 

• تولید الیاف شیشه 

• پودرهای پزشکی

• لوسیون های پوست

• برخی رنگ ها 

• مواد شیمیایی عکاسی 

• پودرهایی برای کشتن قارچ ها 

• برخی محصولات شست و شوی چشم 

MSDS اسید بوریک

H3BO3 قابل اشتعال نیست و در هنگام آتش سوزی هیچ خطر غیر معمولی از خود نشان نمی دهد.این اسید خطرات اندکی برای سلامت انسان دارد. در استفاده ی معمول هیچ خطری برای پوست،چشم و… ایجاد نمی کند. ولی از پوست های آسیب دیده جذب می شود و بهتر است با آب شسته شود تا آلودگی از روی پوست پاک گردد.در صورت استنشاق این ماده ممکن است بینی و گلو به طور خفیفی تحریک شوند. 

خرید اسید بوریک :

در حال حاضر مرکز پژوهش صنایع شیمیایی تهران به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

قیمت اسید بوریک :

شما می توانید جهت اطلاع از قیمت این محصول و هم چنین سایر محصولات شیمیایی با مشاوران ما در مرکز پژوهش صنایع شیمیایی تهران در ارتباط باشید.

مراجع 

 Quarles, W. 2001. “Boric Acid, Borates and Household Pests.”The IPM Practioner. 23(3):1-12. Bio-Integral Research Center, Berkeley, CA.

 Kliegel, W.: Bor in Biologie, Medizin und Pharmazie, Springer Verlag, Berlin, Heidelberg, New York, 1980.

 National Toxicology Program (NTP): Final Report on the reproductive toxicity of Boric Acid (CAS No. 10043-35-3) in CD-1 Swiss Mice, NTP Techn. Rep. No. 90-105, USDHHS, Research Triangle Park, NC 27709, USA, April 13, 1990.

 Bagheri, A.; Paull, J.G.; Rathjen, A.J. Response of Pisum sativum L. germplasm to high concentrations of soil boron,. Euphytica, 75, No. 1 

 

مرکز پژوهش صنایع شیمیایی تهران
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *