سنجش خلوص آرسنیک تری اکسید

سنجش خلوص آرسنیک تری اکسید

آرسنیک تری اکسید

شکل ظاهری: این ماده به صورت سفید و پودری می باشد

فرمول شیمیایی:As2O3

جرم مولکولی: 198 g/mol

انحلال پذیری: این ماده در 15 پارت از آب جوش حل می گردد

در ادامه با تعدادی از این تست های شناسایی بیشتر آشنا می شویم.

تست های شناسایی ناخالصی های موجود در آرسنیک تری اکسید:

محصول فوق مانند سایر مواد شیمیایی دیگر می تواند حاوی ناخالصی هایی شامل باریم سولفات، کلسیم سولفات، آرسنیک سولفید و مواد غیر فرار باشد. این ناخالصی ها می توانند اثرات نامطلوبی بر روی نتایج به دست آمده داشته باشند و لازم است تا در آزمایشگاه های کنترل کیفیت از نظر میزان خلوص آرسنیک تری اکسید مورد سنجش قرار بگیرد.

مواد غیر فرار:

مقدار 1 گرم از این ماده را در ظرف مخصوص حرارت می دهیم. تمام آرسنیک تری اکسید موجود باید تبخیر گردد و باقی مانده ی قابل اندازه گیری ای از خود، بعد از عملیات تبخیر بر جای نگذارد. به دلیل سمی بودن عنصر آرسنیک لازم است که حرارت دادن آن حتما در زیر هود انجام پذیرد.

کلسیم سولفات، باریم سولفات ، تالک و…:

مقدار 0.5 گرم از محصول را در مخلوط 0.5 میلی لیتر آمونیاک و 5 میلی لیتر آب حل می نماییم. اگر محصول مورد استفاده خالص باشد، نمونه به طور کامل در مخلوط ساخته شده حل می گردد و رنگ محلول نیز شفاف باقی می ماند

آرسنیک سولفید:

5 گرم از آرسنیک تری اکسید را در مخلوط 5 میلی لیتر از محلول سدیم هیدروکسید و 15 میلی لیتر آب حل می کنیم. سپس دو قطره سرب استات به مخلوط ساخته شده می افزاییم. در صورت خالص بودن محصول، هیچگونه تغییر رنگی نباید در محلول مشاهده گردد.

اندازه گیری کمی:

مقدار 1 گرم از این محصول را به همراه پتاسیم بی کربنات در 50 میلی لیتر از آب جوش حل می کنیم. سپس به محلول ساخته شده زمان می دهیم تا خنک شود و به دمای حدود 15 درجه ی سانتی گراد برسد.  سپس حجم کافی ای از آب را به محلول فوق می افزاییم تا حجم محلول مورد نظر به 100 میلی لیتر برسد. مقدار 10 میلی لیتر از محلول فوق را با 50 میلی لیتر آب رقیق می کنیم  و با کمک محلول دسی نرمال ید تیتر می نماییم.

1 میلی لیتر از محلول دسی نرمال ید=  of As2O3, log 694610.000495 gr

توجه: برای سنجش میزان خلوص آرسنوس اسید نیز می توانید از تست های شناسایی بالا کمک بگیرید.

منبع

Merck, Emanuel. Chemical reagents, their purity and tests. Van Nostrand, 1914

تماس با صنایع شیمیایی تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صنایع شیمیایی تهران
ارسال با a WhatsApp