کود سولفات آمونیوم چیست؟

کود سولفات آمونیوم

کود سولفات آمونیوم چیست؟ سولفات آمونیوم یک نمک معدنی با کاربردهای تجاری فراوان است. یکی از کاربردهای مهم این ترکیب به عنوان کود نیتروژنی خاک است. علت این امر به ساختار این ماده برمی گردد. این ترکیب حلالیت بالایی درآب دارد که به جذب بهتر آن در خاک کمک می کند. بنابراین می توان از این ماده برای تغذیه خاک هایی که از کمبود نیتروژن و گوگرد رنج می برند استفاده کرد. در ادامه بیشتر با این کود و نحوه مصرف آن آشنا می شویم.

فرمول مولکولی((NH4)2SO4)
محتوای نیتروژن21%
محتوای گوگرد24%
حلالیت در آب750 گرم بر لیتر
pH محلول5-6
رنگسفید- بژ

تولید کود سولفات آمونیوم

این ترکیب سال هاست که به صورت سنتی و صنعتی تولید می شود. در آغاز طی فرآیند تولید گاز زغال، آمونیاک تولید می شد. از آمونیاک تولید شده برای تولید این ماده استفاده می شد. اما امروزه تولید آن در نتیجه واکنش اسید سولفوریک و آمونیاک گرم می باشد. برای اینکه اندازه کریستال های آن بهتر شود، شرایط واکنش با غربالگری و خشک کردن کنترل می کنند. برای تولید کود آمونیاک سه روش ابتدایی وجود دارد:

 • محصول جانبی واکنش آمونیاک بدون آب و اسید سولفوریک
 • محصول جانبی واکنش تولید کاپرولاکتام (ماده اولیه برای تولید نایلون 6 پلیمر)
 • واکنش گاز خارج شده کُک با اسید سولفوریک

محصولات جانبی صنایع مختلف، بیشتر تقاضای فعلی این کود را برآورده می کنند. به عنوان مثال، فرآیند تولید نایلون یکی از روش هایی است که آمونیوم سولفات را به عنوان محصول جانبی تولید می کند. این ترکیب می تواند به صورت یک کریستال بسیار محلول با خواص و مزایای بسیار تولید شود.

تولید کود سولفات آمونیوم

 

بیشتر بخوانید: کود فسفر چیست و چگونه به خاک اعمال می شود؟

دوره زمانی و نحوه مصرف

بهترین زمان استفاده از این کود در اواخر بهار و اواخر تابستان است. برای خاک هایی استفاده شود که از کمبود نیتروژن رنج می برند و به منیع مناسبی از آن نیاز دارند. طبق تحقیقات انجام شده در دانشگاه A&M تگزاس، علت استفاده از این کود در اواخر بهار، این است که در طول بهار معمولا خاک به اندازه کافی نیتروژن دارد و مقدار آن برای رشد گیاه کافی است. اما در اواخر بهار این مقدار کاهش می یابد و بنابراین استفاده از کود می تواند مفید باشد.

برای مصرف، ابتدا یک کود پاشی کامل انجام دهید. پس از کود پاشی، به خاک آمونیوم سولفات بزنید. نوبت بعدی برای استفاده از این ترکیب 45 تا 60 روز دیگر می تواند باشد. توصیه می شود که این عمل یکبار آخر بهار و یکیبار آخر تابستان انجام گیرد. از استفاده از این کود در پاییز خودداری کنید تا احتمال بیماری و از بین رفتن گیاه کاهش یابد.

مزایای استفاده از کود سولفات آمونیوم

 • افزایش سرعت رشد گیاهان
 • کاهش سطح pH خاک در علفزارهای قلیایی به دلیل وجود گوگرد در ترکیب خود
 • ذخیره سازی و نگهداری آسان
 • کاهش ذرات معلق در هوا در نتیجه استفاده از کود
 • ذوب نشدن در رطوبت بالا برخلاف دیگر کودها مانند آمونیوم نیترات
 • تسهیل جذب مواد مغذی مانند آهن، روی، مس و… به خاک
 • همچنین به علت داشتن گوگرد سنتز پروتئین در گیاه را فراهم می کند.
 • رفع زردی برگ های پیر و جوان
 • میزان جذب رطوبت آن در مقایسه با دیگر کود ها کمتر است.
 • قیمت مناسب

معایب

 • کمبود محتوای نیتروژن (حدود 21%) در مقایسه با سایر کودها
 • عدم کاربرد جهت استفاده در سطح خاک های قلیایی
 • داشتن پتانسیل بالاتر نسبت به نیترات آمونیوم در اسیدی کردن خاک
 • این کود نشان داده است که می تواند باعث رشد جلبک ها شود.

 

بیشتر بخوانید: کود NPK چیست؟همه چیز درباره کود NPK

کاربرد کود سولفات آمونیوم

وجود نیتروژن در این کود به صورت آمونیوم موجب کاربرد آن در زمین های برنج شده است. محلول حاوی این ترکیب اغلب به عنوان اسپری های علف کش برای کنترل علف های هرز استفاده می شود. این روش بخصوص زمانیکه منبع آب مورد استفاده حاوی کلسیم، منیزیوم یا سدیم باشد، بسیار موثر است. همچنین در خاک های قلیایی به منظور تنظیم pH خاک کاربرد دارد. چرا که به دلیل داشتن آمونیوم می تواند در خاک مقداری اسید تشکیل بدهد و در نتیجه خاک از حالت قلیایی خارج می شود. این ماده به ویژه به عنوان ماده کمکی برای علف کش های ۲،۴-D (آمین)، گلیفوزات و گلوفوزینات موثر است.

کابرد کود سولفات آمونیوم

موارد مصرف کود سولفات آمونیوم

از این کود در بسیاری از محصولات کشاورزی مانند بادام، گندم، برنج، پسته، یونجه، انواع مرکبات و بسیاری از ترکیبات دیگر ایتفاده می شود. وجود این کود در محصولات باعث افزایش رشد و کیفیت این مواد می گردد.

خطرات

در صورت خوردن این کود دو تا سه لیوان آب نوشیده، سعی بر استفراغ کنید و به پزشک مراجعه کنید. اگر با چشم تماس پیدا کند می تواند ناراحتی جزئی ایجاد کند. پس از تماس چشم را به مدت 15 دقیقه با آب بشویید. تماس طولانی مدت با پوست می تواند باعث سایش جزئی شود. در صورت تماس با پوست محل را ابتدا با آب و سپس آب و صابون بشویید.

سوالات متداول

1- آیا می توان از کود سولفات آمونیوم برای بوته گوجه فرنگی استفاده کرد؟

بهتر است استفاده نشود چرا که می تواند گیاه را بسوزاند. اما در صورت لزوم مقدار یک قاشق غذاخوری برا هر گیاه استفاده شود. مقدار بیشتر گیاه را از بین می برد.

2- آیا می توان از این کود برای بلوبری استفاده کرد؟

بله. بهترین نوع کود نیتروژن دار برای بلوبری کود آمونیوم دار است که منبع بسیار عالی برای نیتروژن هستند. از استفاده از نیترات نیتروژن برای این گیاه خودداری کنید چرا که نیترات می تواند به شدن به آن آسیب بزند.

3- چه مقدار از سولفات آمونیوم را در آب حل کنیم تا موثر باشد؟

پیشنهاد می شود مقدار 1 تا 3 قاشق غذاخوری به ازای هر گالن آب استفاده شود. شما می توانید آن را بر روی برگ ها اسپری کنید و یا فقط گیاه را با آن آبیاری کنید. لطفاً اطمینان حاصل کنید که بیش از حد از آن استفاده نکنید و آن را در هنگام خنک شدن هوا و در معرض تابش مستقیم آفتاب، اسپری نکنید زیرا این امر باعث می شود گیاهان شما به راحتی بسوزانند و آسیب ببینند.

4- معنای 0-0-21 بر روی بسته بندی کود چیست؟ آیا این بدان معنی است که این مقدار نیتروژن بسیار بالایی دارد؟

کودها معمولاً 3 عدد دارند ، اول یک درصد نیتروژن (N) ، دومی درصد فسفر (P) و سوم پتاسیم (K) است. بنابراین این عدد به معنای وجود 21 درصد نیتروژن و عدم وجود فسفر و پتاسیم در کود می باشد.

5- آیا کود سولفات آمونیوم برای رشد پیاز گل خوب است؟

بله هر کود نیتروژن داری رشد پیاز را بهبود می بخشد. توصیه می شود از 1 قاشق غذاخوری در هر 5 گالن آب استفاده کرده و آن را به صورت هفتگی استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صنایع شیمیایی تهران
ارسال با a WhatsApp