کود آمونیوم سولفات

بازار جهانی آمونیوم سولفات:

آمونیوم سولفات چیست ؟ در حال حاضر zinc sulfate  به طور گسترده به عنوان کود شیمیایی مورد استفاده قرار کی گیرد. که بیشترین حوزه ی کاربردی آن را نیز تشکیل می دهد. اما این ترکیب کاریری های غیرکودی هم دارد که از آن جمله می توان به موارد استفاده آن به عنوان مکمل غذایی احشام , کاربری های دارویی به دلیل خواص ضد عفونی کنندگی آن , فرایند تولید چرم , استخراج فلزت خاکی کمیاب , فرآورش مواد غذایی, تخمیر , رنگ رزی پارچه و فرایند تصفیه آب, اشاره کرد. در سال 2016 , چیزی در حدود 95% از موارد استفاده آن, در حوزه ی تولید کودهای شیمیایی نیتروژن بوده است و حدود 4.7% از کل بازار جهانی کودهای نیتروژنی را به خود اختصاص داده است. همان طور که اشاره شد مصارف صنعتی آمونیوم سولفات تنها 5% از حوزه های کاربری آن را تشکیل می دهد.

بیشترین میزان مصرف zinc sulfate  نیز در مناطق جنوب شرق آسیا, جنوب آفریقا , اروپای غربی و هم چنین ایالات متحده آمریکا متمرکز است.

در نمودار دایره ای زیر میزان مصرف این ترکیب را در نقاط مختلف جهان مشاهده می کنید.

به طور کلی, بیشترین میزان مصرف این  محصول در مناطق صنعتی جهان متمرکز است. در سال های اخیر میزان مصرف چین از اروپای غربی و ایالات متحده آمریکا پیشی گرفته است. چون zinc sulfate  در اکثر اوقات خود به عنوان یک محصول جانبی سایر فرایندها تولید می شود, از این جهت حجم تولید آن نیز بسیار متاثر از سطح تولید سایر صنایع است تا میزان تقاضایی که در حوزه ی کشاورزی وجود دارد. در طی سال های 2000 تا 2015 بیشترین میزان رشد ظرفیت تولید در چین اتفاق افتاده است که این میزان به طور سالانه حدود 15% بوده است که رغم بسیار بالایی است. پیش بینی می شود طی سال های آینده و تا سال 2 این افزایش ظرفیت همچنان ادامه خواهد داشت اما این میزان تا 5% در سال افت خواهد کرد.

zinc sulfate دارای مقدار زیادی سولفور به شکل سولفات آن است, که جذب آن در گیاهان را بسیار ساده می کند. هم چنین این ترکیب دارای مقدار  PH بسیار اندکی است و به همین جهت استفاده از آن برای خاک های قلیایی بسیار مناسب است. zinc sulfate به عنوان یک کود شیمیایی می تواند در بازار با سایر کودهای شیمیایی مانند اوره, آمونیوم فسفات و آمونیوم نیترات به رقابت بپردازد. سولفور به عنوان یک ماده مغذی ضروری برای رشد گیاهان شناخته می شود و در سنتز بسیاری از ترکیبات شامل آمینو اسیدها, پروتئین ها, آنزیم ها, ویتامین ها و کلروفیل نقش دارد. این کود نقش مستقیمی بر روی طیف گسترده ای از محصولات کشاورزی شامل: کلزا, یونجه, ذرت, سیب زمینی برنج, سبزیجات و گندم دارد.

همچنین یکی دیگر از مزایای استفاده از آمونیوم سولفات به عنوان کود, عدم وجود اثرات سوء زیست محیطی ناشی از استفاده از این کود است. اما وجود همین نگرانی های زیست محیطی نقش بسیار مهمی بر روی میزان تولید آمونیوم سولفات در صنعت ایفا می کند. چرا که در سال های اخیر قوانین دولتی در سراسر دنیا؛ صنایع تولید کننده گاز گلخاته ای SO2 (مانند ذوب آهن ها و پالایشگاه ها) را ملزم به کاهش غلظت SO2 موجود در گاز استک آنها کرده اند. از طرفی یکی از راههای حذف SO2 از گاز خروجی از واحد و تبدیل آن به یک محصول با ارزش افزوده, تبدیل آن به آمونیوم سولفات است. از این جهت یک پتانسیل بسیار بزرگی به منظور تیدیل SO2 تولیدی در نیروگاه های برق به آمونیوم سولفات وجود دارد.

چین حدود 57% از کل آمونیوم سولفات تولیدی خود را صادر می کند و این میزان صادرات طی سال های 2010 تا 2015, 34% رشد داشته است. که رغم قابل توجهی در این حوزه است.

به طور کلی , میزان مصرف آمونیوم سولفات در طی سال های 1987 تا 1999 میانگین سالانه 0.3% کاهش داشته است. این رخ رشد در طی سالهای 2000 تا 2015 به عدد 2.8% رشد در سال رسیده است و در طی پنج ساله آینده نیز پیش بینی می شود که این میزان به طور سالانه .2.4% رشد داشته باشد.

این مقاله در مورد آمونیوم سولفات آهن , آمونیوم سولفات کود شیمیایی , آمونیوم سولفات ازبکستان مشهد و آمونیوم سولفات ارومیه می باشد.

منبع:

Ammonium Sulfate. (n.d.). Retrieved October 8, 2018, from https://ihsmarkit.com/products/ammonium-sulfate-chemical-economics-handbook.html

 

مرکز پژوهش صنایع شیمیایی تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صنایع شیمیایی تهران
ارسال با a WhatsApp