آمینو اسید چیست:

اسیدهای آمینه ترکیبات آلی هستند که حاوی گروه های فعال آمین و کربوکسیل هستند، همراه با یک زنجیره جانبی خاص برای هر آمینه. عناصر کلیدی یک آمینه عبارتند از کربن، هیدروژن، اکسیژن و نیتروژن، اگر چه عناصر دیگر در زنجیره جانبی برخی از آنها یافت می شوند. حدود 500 نوع طبیعی، شناخته شده هستند (اگر چه فقط 20 عدد در کد ژنتیکی ظاهر می شوند) و می توانند به روش های مختلف طبقه بندی شوند. آنها می توانند براساس مکان های هسته ساختاری-عملکردی گروه ها به عنوان الفا، بتا، گاما یا دلتا طبقه بندی شوند؛ مقادیر دیگر مربوط به قطبیت، سطح پی اچ و نوع گروه زنجیره جانبی (آلیفاتیک، اسیلیکریک، آروماتیک، حاوی هیدروکسیل یا گوگرد، و غیره) هستند. در فرم پروتئین ها، بقایای آمینو اسید از دومین جزء بزرگ (آب بزرگترین) عضلات انسانی و دیگر بافت ها است. اسیدهای آمینه فراتر از نقش آنها به عنوان باقی مانده در پروتئین، در تعدادی از فرآیندهای مانند حمل و نقل عصبی و بیوسنتز شرکت می کنند.

انواع اسید های آمینه

در بیوشیمی، نوع های آمینه دارای آمین و گروه های کربوکسیلیک متصل به اولین اتم کربن (الفا) – کربن اهمیت خاصی دارند. آنها به عنوان 2-، الفا و یا اسیدهای شناخته شده (فرمول عمومی در اکثر موارد پابت است، جایی که (R)

یک جایگزین ارگانیک شناخته شده به عنوان یک زنجیره جانبی است)؛ اغلب اصطلاح “اسید آمینه” به طور خاص به این اشاره می شود. آنها شامل 22 آمینو اسیدهای پروتئین زایی (“پروتئین ساخت”) هستند که به زنجیره های پپتیدی (“پلی پپتید”) ترکیب می شوند تا بلوک های ساختمانی مجموعه ای از پروتئین ها را تشکیل دهند. اینها همه ایزومرهای  (ایزومرهای چپ دست) هستند، اگر چه چندین آمینو اسید (راست دست) در باکتریایی، به عنوان یک نورومودولاتور و برخی از آنتی بیوتیک ها وجود دارد).

آمینو اسید های شاخه دار به سه شاخه آمینو اسید والین، لوسین و ایزو لوسین تقسیم می شوند.

عملکرد در بدن انسان

اسیدهای آمینه پروتئین زایی می کنند. اینها مستقیما توسط کدون های سه گانه در کد ژنتیکی کدگذاری می شوند و به عنوان نوع های استاندارد شناخته می شوند. دو مورد دیگر (غیر استاندارد یا غیر کانونی) سلنوسیستئین هستند (در بسیاری از پروکریت ها و همچنین اکثر یوکاریوت ها وجود دارد اما مستقیما توسط دی ان ای ایجاد نمی شوند) و پیرولیزین (فقط در برخی مناطق در محیط باکتریایی یافت می شود). پیرولیزین و سلنوسیستین از طریق کدوندهای مختلف کدگذاری می شوند؛ مثلا سلنوسیستئین توسط کدون توقف و عنصر خاصی این عملیات را انجام میدهد. فرمول متیونین (که اغلب اسید آمینه اولیه پروتئین ها در باکتری ها، میتوکندری ها و کلروپلاست ها است) به طور کلی به عنوان یک نوع متیونین به جای یک اسید آمینه پروتئین زایی جداگانه محسوب می شود. آمینو اسید بیف  نوعی از پروتئینئ مکمل گوشت است. ترکیبات کدون تی آرن ای که در طبیعت یافت نمی شوند نیز می توانند برای “گسترش” کد ژنتیکی و تشکیل پروتئین های جدید شناخته شده به عنوان آلوپروتئین های حاوی آمینو اسید های (Amino acid) غیر پروتئین زایی استفاده شوند.

وقتی که از رژیم غذایی به بدن انسان منتقل می شوند، 20 نوع از اسیدهای استاندارد یا برای تولید پروتئین و دیگر مولکول های بیومولکول استفاده می شوند یا به عنوان منبع انرژی به اوره و دی اکسید کربن می شوند. مسیر اکسیداسیون با حذف گروه آمینو با یک ترانس آمیناز شروع می شود؛ سپس گروه آمینو به چرخه اوره می رسد. محصول دیگر ترانس آمیدسازی یک کیت اسید است که وارد چرخه اسید سیتریک می شود. آمینو اسید گلوکوزن را نیز می توان از طریق گلوکونوژنز به گلوکز تبدیل کرد. 20 نوع استاندارد، اسید آمینه های ضروری نامیده می شود، زیرا بدن انسان نمی تواند آنها را از ترکیبات دیگر در سطح مورد نیاز برای رشد طبیعی احیا کند، بنابراین باید از غذا بدست آید. علاوه بر این، سیستئین، هیستیدین، تائورین، تریروزین و آرژینین، آمینو اسید نیمه ضروری در کودکان را در نظر می گیرند (گرچه تائورین به طور فنی از اسید آمینه نیست)، زیرا مسیرهای متابولیکی که این اسیدهای آمینه را تولید می کنند به طور کامل توسعه نمی یابد. مقدار مورد نیاز نیز به سن و سلامت فرد بستگی دارد، بنابراین می توان اظهارات کلی درباره نیازهای رژیم غذایی برخی آمینو اسید ها را سخت کرد. قرار گرفتن در معرض اسید آمینه غیر استانداردبا بیماری های نورولوژیک انسان مرتبط است.

کاربردها

اسیدهای آمینه برای صنایع مختلف استفاده می شود، اما استفاده اصلی آنها به عنوان مواد افزودنی برای تغذیه حیوانات است. این امر ضروری است، زیرا بسیاری از اجزای عمده این غذاها مانند سویا، دارای سطوح پایین یا کمبود آنها هستند: لیزین، متیونین، ترئونین و تریپتوفان در تولید این مواد غذایی مهم هستند. در این صنعت، اسیدهای آمینه نیز برای کشیدن فلزات کاتدی برای بهبود جذب مواد معدنی از مکمل ها استفاده می شود که ممکن است برای بهبود سلامت یا تولید این حیوانات مورد نیاز باشد. اسید های آمینه به عنوان مکمل های رژیمی نیز بصئرت پودر و قرص استفاده می شود.

آمینواسید های طبیعی وضروری شامل گوشت قرمز، ماهی، مرغ، آجیل و… زیرا توسط بدن ساخته نمی شود و باید از طریق غذا جذب شوند.

کاربرد در بدنسازی

همانگونه که گفته شد آمینو اسیدها نقش مهم و اساسی در بدن ایفا می کنند ، بدنسازها و کسانی که تناسب کار می کنند به این مواد اهمیت دوچندانی می دهند . در کل 8 مینو اسید اساسی وجود دارد که مابقی اسیدهای آمینه مورد نیاز بدن از طریق آنها ساخته و تامین می گردد که در ادامه آورده شده اند:

  • هیستیدین (Histidine)
  • لیسین (Lysine)
  • فنیل آنالین (Phenylalanine)
  • متیونین (Methionine)          
  • آمینو اسیدهای زنجیره ای شاخه دار BCAAs (Branched Chain Amino Acid)
  • لوسین (Leucine)
  • ایزولوسین (Isoleucine)
  • والین (Valine)
  • ترونین (Threonine)

از مهمترین آمینو اسیدهای غیر ضروری نیز می توان به گلوتامین ، آرگینین ، کارنیتین و HMB نام برد .

قیمت آمینو اسید:

مرکز پژوهش صنایع شیمیایی تهران فعال در تامین و خرید و فروش مواد شیمیایی و ارائه کننده با بهترین کیفیت و مناسبترین قیمت آمینو اسید به مشتریان خود عرضه میکند.

خرید آمینو اسید:

مرکز پژوهش صنایع شیمیایی تهران مفتخر است که توانسته سهم کوچکی در چرخه تامین کالای مورد نیاز تولید کنندگان عزیز داشته باشد و شما را در زمینه خرید آمینو اسید مورد نظرتان یاری نماید.

فروش آمینو اسید :

مرکز پژوهش صنایع شیمیایی تهران فعال در زمینه فروش آمینو اسید را با بهترین کیفیت و بهترین قیمت به مشتریان ارائه می کند. برای آگاهی از آخرین قیمت آمینو اسید با شماره های زیر تماس حاصل بفرمایید:

 

مرکز پژوهش صنایع شیمیایی تهران
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *