جستجو:

کلرید کلسیم

 

فروش کلرید کلسیم

شرکت مبتکران شیمی از جمله واردکنندگان کلرید کلسیم بوده و فروش کلرید کلسیم را با قیمت و کیفیت مناسب به انجام می رساند. برای اگاهی از قیمت کلرید کلسیم با شماره 021-77641217 تماس بگیرید یا با شماره تلگرام 09198991006 در ارتباط باشید.

 

خواص کلرید کلسیم

نام ماده: کلرید کلسیم – Calcium chloride

فرمول شیمیایی: CaCl2

جرم مولکولی: 98/110 گرم بر مول

چگالی: 2/15 گرم بر میلی لیتر

نقطه ذوب: 772 درجه سانتی گراد 

نقطه جوش: 1935 درجه سانتی گراد 

اسامی دیگر: کلسیم دی کلراید

کلرید کلسیم به شکل پودر، گرانول یا پرک سفید بدون بو است که از واکنش سنگ آهک با هیدروکلرید اسید تشکیل می شود. همچنین محصول جانبی واکنش تولید سدیم کربنات از سنگ آهک و محلول سدیم کلرید می باشد.  

 

کاربرد کلرید کلسیم

کلرید کلسیم معمولا به عنوان نگهدارنده استفاده می شود که کمک می کند مواد غذایی نرم، شکل خود را حفظ کنند و در تولید برخی مواد غذایی خاص نیز استفاده می شود. 

کلسیم کلرید به عنوان عامل سفت کننده در مواد غذایی آماده شده شامل مواد غذایی کنسرو شده، سبزیجات و ... استفاده می شود که در تولید پنیر هم مصرف دارد. کلسیم کلرید در ساخت ترشی و شور هم استفاده می شود و درواقع بدون افزودن سدیم، باعث شوری آن می شود. همچنین در تولید نوشدنی های انرژی زا استفاده می شود. 

استفاده از کلرید کلسیم به عنوان افزودنی غذایی مورد تایید سازمان غذا و دارو (FDA) می باشد. برخلاف کلرید پتاسیم، کلرید کلسیم نمی تواند به عنوان جایگزین نمک خوراکی استفاده شود، چون با مصرف طولانی مدت منجر به درد معده و مسائل گوارشی می شود. 

کلرید کلسیم در ماده مغذی در کشاورزی، خوراک حیوانات، کنترل گرد و غبار، حذف فلوراید، فراوری مواد غذایی، خشک کننده گاز و کنترل ذوب یخ و برف استفاده می شود. 

کلرید کلسیم در تولید بتن و پلاستیک استفاده می شود و سرعت پخت بتن را تسریع می بخشد. همچنین حفاری نفت و گاز در حضور کلرید کلسیم بهتر انجام خواهد شد. کلرید کلسیم می تواند به عنوان افزودنی برای استخرهای شنا، نرم کننده ها و خاموش کننده های شعله استفاده شود. 

تزریق کلرید کلسیم می تواند به عنوان درمان برای بسیاری از شرایط مانند احیا قبلی استفاده شود. کلرید کلسیم می تواند رطوبت را از هوا جذب کند. بنابراین افزودن آن به آب، منجر به مقابله در برابر تبخیر می شود. از همین ویژگی برای پایداری سطح جاده بهره گرفته می شود. 

وقتی کلرید کلسیم تمامی رطوبت ممکن را جذب کرد، حل می شود. به همین دلیل است که مقدار نسبتا کمی از کلرید کلسیم برای کنترل گرد و غبار و برف و یخ لازم است. 

محلول کلرید کلسیم، یک سیال بسیار سنگین است. تا %30 سنگین تر از آب است. این ویژگی به همراه توانایی کلرید کلسیم برای کاهش نقطه انجماد آب، کلرید کلسیم را به گزینه ای مناسب و مقرون بصرفه تبدیل کرده است. 

استفاده کلرید کلسیم در مقادیر معمول در مواد غذایی سمی نیست. با این حال، عمده خطر آن به دلیل ویژگی خشک کننده و واکنش گرمازای آن هنگام حل شدن در آب می باشد. یعنی هنگام تماس کلرید کلسیم با پوست یا چشم مرطوب؛ موجب تحریک شدید و سوزش متوسط می شود.

 

 

 

مراجع 

Seidell, Atherton; Linke, William F. (1919). Solubilities of Inorganic and Organic Compounds (2nd ed.). New York: D. Van Nostrand Company. p. 196

Cork Spot and Bitter Pit of Apples", Richard C. Funt and Michael A. Ellis, Ohioline.osu.edu/factsheet/plpath-fru-01

National Research Council (U.S.). Building Research Institute (1962). Adhesives in Building: Selection and Field Application; Pressure-sensitive Tapes. National Academy of Science-National Research Council.

Koger, Nov 1977, "Calcium Chloride, Practical Necrotizing Agent", Journal of the American Association of Bovine Practitioners (USA), v. 12

 

 

 

 

 

 

 

کلرید کلسیم

 

 

calciumchloride-lewis-structure.png