جستجو:

 

کلرید فریک

 

فروش کلرید فریک

شرکت مبتکران شیمی کلرید فریک را با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت به مشتریان ارائه می کند. جهت آگهی از قیمت کلرید فریک و سفارش محصول با شماره 02177657131 تماس بگیرید و یا به 09198991006 تلگرام بزنید. 

 

خواص کلرید فریک

نام ماده: کلرید فریک ، ferric chloride

فرمول شیمیایی: FeCl3

جرم مولکولی: 162/204 گرم بر مول

چگالی: 2/90 گرم بر میلی لیتر

نقطه جوش: 315 درجه سانتی گراد 

اسامی دیگر: کلرور فریک، کلرید آهن

کلرید فریک یک ترکیب شیمیایی صنعتی است که رنگ آن به زاویه دید و تابش نور بستگی دارد.  عمدتا برای تصفیه آب و پساب استفاده می شود. کلرورفریک یا کلرید آهن یک ترکیب شیمیایی با نقطه ذوب نسبتا پایین است که انحلال آن در آب گرمازا می باشد و میزان حلالیت آن در دمای 25 درجه سانتی گراد، 912 گرم در هر لیتر می باشد. کلرورفریک صنعتی از واکنش کلر خشک با آهن در دمای 700 – 500 درجه سانتی گراد تشکیل می شود. 

 

کاربرد کلرید فریک

کلرید فریک در آزمایشگاه به عنوان اسید لوییس و کاتالیست در واکنش هایی مانند فریدل- کرافت آروماتیک ها و کلرزنی ترکیبات آروماتیک استفاده می شود. 

کلرید فریک ماده اولیه در تولید پیگمنت، رنگ و محصولات آرایشی و بهداشتی می باشد. کلرورفریک همچنین ماده اولیه برای تولید مواد دارویی درمان کم خونی می باشد. 

کلرید فریک برای تصفیه صنعتی و بهداشتی پساب، تصفیه پساب جوهر، مواد غذایی، فلزات و مواد روغنی، برهم زدن کی لیت، آب زدایی از لجن استفاده می شود. 

کلرید فریک به دلیل کارایی بالا در شفاف کردن آب و آب زدایی از لجن، در عملیات تصفیه آب و پساب، کلریدفریک به عنوان کواگولانت یا فلوکولانت برای کنترل بو، حذف فسفات، نرم کردن لجن پساب، کمک فیلتراسیون، از بین بردن رنگ آب، حذف کردن آرسنیک، سم زدایی از کرومات طی نرم کردن پساب صنعتی و حداقل کردن هیدروژن سولفید استفاده می شود. همچنین در تصفیه آب برای حذف مواد جامد معلق و نرم کردن آب پشت فیلتر  استفاده می شود. افزودن کلرورفریک به عنوان فلوکولانت به تانک حاوی آب کدر و قهوه ای رنگ، منجر به جمع شدن ذرات کوچک و ته نشینی ذرات بزرگ و تشکیل رسوب در کف تانک می شود. 

استفاده از کلرید فریک از دهه 1930 در صنایع تصفیه آب در ایالات متحده آمریکا استفاده شده است و از 15 سال گذشته، در تصفیه آب آشامیدنی به منظور از بین بردن کدریت و رنگ آب و حذف مواد آلی و آرسنیک از آب استفاده شده است. واکنش کلرید فریک در آب منجر به شکل گیری رسوبات هیدروژن سولفید، فسفات، آرسنات و هیدروکسید می شود. یکی از امتیازات کلرید فریک به عنوان فلوکولانت، امکان تشکیل رسوب در محدوده pH گسترده می باشد. برخی دیگر از امتیازات کلرورفریک عبارت است از: 

در حذف کدریت با درجه کم یا زیاد موثر است

در مقایسه با کواگولانت های بر پایه سولفات، به مقدار کمتری از آن نیاز است

قیمت ارزانتری دارد. 

فلاک های (ذرات بزرگتر متشکل از ذرات معلق ریز- floc) سنگین تری تشکیل می دهد که منجر به ته نشینی سریع تر می شود.

لجن با غلظت بیشتر و چگال تری تولید می کند.

میزان آهن موجود در لجن به حدی نیست که برای محیط زیست خطرناک باشد 

 

مراجع

Carnduff, John A., 1976. Pretreatment of Metropolitan Toronto Water Supply Utilizing Ferric Chloride, Journal of the Australian Water and Wastewater Association

Dousma, J., and P.L. de Bruyn. 1976. Hydrolysis-Precipitation Studies of Iron Solutions. I. Model for Hydrolysis and Precipitation From Fe(III) Nitrate Solutions. J. Colloid Interface Sci., 56(3):527-539

Gray, K.A. 1988. The Preparation, Characterization, and Use of Inorganic Iron(III) Polymers for Coagulation in Water Treatment. Ph.D. diss., John Hopkins University, Baltimore, Md

Johnson, P.N., and A. Amirtharajah. 1983. Ferric Chloride and Alum as Single and Dual Coagulants. Jour. AWWA, 75(5):232-239

 

 

 

کلرید-فریک

ferric-chloride-lewis-structure.png"