جستجو:

کربنات منگنز 

 خواص فیزیکی و شیمیایی کربنات منگنز

نام ماده: کربنات منگنز – Manganese (II) Carbonate

فرمول شیمیایی: MnCO₃

جرم مولکولی: 95/114 گرم بر مول

چگالی: 12/3 گرم بر میلی لیتر

نقطه ذوب: 350 درجه سانتی گراد

منگنز یکی از  عناصری است که در صنایع فولاد و ذوب آهن،باتری سازی ، استفاده می شود کربنات منکنز نیز یکی از ترکیبات منگنز است 

کربنات منگنز پودری صورتی است که از واکنش ترکیبات منگنز محلول مانند کلرید منگنز با سدیم کربنات تشکیل می شود. کربنات منگنز در اثر گرمای 200 درجه سانتی گراد و قبل از رسیدن به نقطه ذوب، به اکسیدمنگنز و دی اکسیدکربن تجزیه می شود. کربنات منگنز در آب، الکل، آمونیاک و اسیدهای آلی نامحلول است ولی در اسیدهای معدنی رقیق محلول است. 

فروش کربنات منگنز 

شرکت مبتکران شیمی کربنات منگنزرا درگالن های 25 کیلویی با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت به مشتریان ارائه می دهد برای آگاهی از قیمت و خرید کربنات منگنز باشماره 021-77657131 تماس بگیرید یا به 09198991006 تلگرام بزنید .

روش تولید کربنات منگنز

این ماده در اثر واکنش سولفات منگنز با کربنات سدیم یا کربنات های هیدروژن آمونیوم  به دست می اید : MnSO4 + 2NH4HCO3 → MnCO3 + (NH4)2SO4 + CO2 + H2O 

کاربرد کربنات منگنز

کربنات منگنز به عنوان افزودنی برای کودهای شیمیایی، رنگ دهنده لعاب در سرامیک ها، پیگمنت و عامل خشک کننده در پوشش ها استفاده می شود. همچنین در تولید نمک های منگ،

مواد دارویی، خوراک حیوانات و سرامیک استفاده می شود. 

کربنات منگنز برای اصلاح سطوح فلزی، برای تهیه سایر نمک های منگنز و در صنایع جوشکاری کاربرد دارد. و همچنین به طور مستقیم برای درمان اختلالات خونی به کار می رود. 

همچنین استفاده از کربنات منگنز به عنوان افزودنی غذایی مورد تایید سازمان غذا و دارو (FDA) می باشد که حداکثر مقدار مجاز آن 25 میلی گرم منگنز به ازای هر کیلوگرم ماده غذایی است.کربنات منگنز به عنوان ماده ذخیره لیتیوم در باطری های لیتیومی- یونی استفاده می شود. این ماده یک منبع اصلی برای اکسید اوره می باشد. 

بازار عرضه جهانی کربنات منگنز در نواحی مانند آسیا، آمریکای لاتین و آفریقا گسترش یافته است. 

افزایش استفاده از کربنات منگنز به عنوان ماده مغذی در بخش کشاورزی منجر به افزایش تقاضا برای این ماده شیمیایی شده است. 

ایمنی استفاده از کربنات منگنز 

کربنات منگنز ماده احتراقی نیست ولی موجب تحریک چشم و پوست می شود و حتی استنشاق بخارات آن نیز موجب حساسیت می شود. بهتر است که کربنات منگنز در محل خشک و خنک و تاریک و دارای تهویه مناسب نگهداری شود و هنگام کار کردن با آن لباس و دستکش مناسب استفاده شود. 

مراجع 

 Chubar, N.; Avramut, C.; Visser, T. Formation of manganese phosphate and manganese carbonate during long-term sorption of Mn2+ by viable Shewanella putrefaciens: effects of contact time and temperature. Environ. Sci. Processes Impacts 2015, 17(4), 780-790.

 Ge, X.; Gu, C. D.; Wang, X. L.; Tu, J. P. Endowing manganese oxide with fast adsorption ability through controlling the manganese carbonate precursor assembled in ionic liquid. J. Colloid Interface Sci. 2015, 438, 149-158.

 

کربنات منگنز

image