جستجو:

کریستال سفید بی رنگی است که عمده مصارف سود پرک در صنایع کاغذ سازی می باشد. در صنایع کاغذ سازی از این سود برای فرایندهای خمیرسازی و سفید کردن، از بین بردن جوهر ها و بازیافت کاغذ و در تصفیه آب استفاده می شود.

 

سدیم هیدروکسید

چگونه از سود پرک در خمیر کاغذ و تولید کاغذ استفاده می شود؟

خمیر کاغذ با استفاده از روش های سولفات و سولفیت با حذف ترکیبات الیاف سلولزی از لینگنین و تجزیه چوب خالص سازی میشود.افزودن سود باعث افزایش pH می شود که این کار باعث تخمیر الیاف کاغذ و سبب صاف و صیقلی شدن الیاف میشود  که در آسیاب شدن الیاف نقش بسزایی دارد، بعضی از الیاف ها دارای رنگ قهوه ای هستند با افزودن سود میتوان رنگ قهوه ای الیاف ها را از بین برد.

 صنایع نساجی:

سدیم هیدروکسید


به منظور فراوری از کتان و رنگرزی الیاف مصنوعی مانند پلی استر ها و نایلون ها استفاده میشود.
الیاف ها در کارخانه های تولید الیاف در معرض عوامل خارجی بسیاری قرار میگیرند  و قبل از اینکه برای رنگرزی فرستاده شوند آلوده می شوند.
همچنین یک سری از الیاف ها مانند پشم ها که از بدن حیوانات گرفته میشود دارای چربی میباشد و اگر این عوامل آلوده و اضافی از الیاف ها حذف نشوند مانع رسیدن رنگ به داخل الیاف می شوند.
برای از بین بردن این چربی ها و آلودگی ها قبل از فرایند رنگرزی از سود سوزآور یا کاستیک سودا استفاده میشود.
سود سوز آور بسیار قلیایی میباشد و با حل شدن در آب محلول قلیایی ایجاد میکند (سدیم هیدروکسید مایع) که به علت قلیاییت بالا و توانایی آن برای حذف چربی ها و آلودگی ها، به آن صابون صنعتی میگویند.
محلول قلیایی قوی خیلی غلیظ در دمای محیط در مدت زمان خیلی کوتاه اثر تخریبی شدیدی بر روی الیاف پشم نشان نمیدهند بلکه فقط فلس های پشم را از آن جدا میکنند .در قدیم از این روش برای جدا کردن فلس ها از پشم استفاده می شده است.
پس از انجام عملیات پاک سازی توسط محلول قلیایی باید الیاف را با اسید استیک خنثی کنیم زیرا قلیا باقی مانده در الیاف منجر به از بین بردن و تخریب الیاف میشود. جالب است بدانید با حذف چربی از پشم ها و استفاده از قلیا ، پشم زبر میشود برای نرم کردن الیاف پشم از مواد نرم کننده کاتیونی استفاده میکنند.

  سود پرک در شوینده ها

سدیم هیدروکسید
از سود پرک در صابون سازی نیز استفاده میشود به این صورت که در اثر واکنش با چربی ، پیه و روغن های گیاهی به صابون تبدیل می شود.
همچنین از سود پرک در تولید سورفکتانت های آنیونی که یک ماده مهم و اساسی در محصولات پاک کننده و شوینده ها  و سفید کننده ها می باشد استفاده می شود.

 در صنایع غذایی:

از سود پرک یا کاستیک سودا جامد در صنایع غذایی استفاده های متعددی میشود که عبارتند از:
از سود پرک بعنوان یک ماده افزودنی برای کنترل pH استفاده میشود ، همچنین برای شیرین کردن زیتون تلخ و یا ایجاد خاصیت تردی در بعضی از محصولات استفاده می شود .
در صنعت کنسرو سازی برای جدا کردن پوست گوجه و سیب زمینی و سایر میوه ها  و همچنین برای جلوگیری از فساد ، رشد باکتری ها و کپک ها در مواد غذایی استفاده میشود.

سود پرک در صنایع آلومینیوم و فولاد:

سنگ معدن بوکسیت، ماده خام و اولیه برای تولید آلومینیوم است که از سود پرک برای حل کردن این سنگ استفاده می شود.

در صنایع فولاد:

فولاد اصطلاحی است که برای آلیاژ های آهن به کار برده می شود، خواص فولاد بسته به درصد کربن ، درصد عناصر آلیاژی و عملیات حرارتی قابل کنترل، است. حل شدن کاستیک سودا در آب گرماده است و باعث گرم شدن و بالا رفتن دمای آب نزدیک به نقطه جوش ، می شود. در صنعت فولاد کاستیک سودا را همرا با نیترات اسید در آب حل می کنند .سپس قطعات فولاد را وارد این محلول میکنند، فولاد اولیه معمولا قرمز رنگ میباشد و شستن فولاد با نیترات و سود پرک باعث از بین رفتن قرمزی آن میشود.

 کاربرد سود پرک در حفاری:

سود پرک در حفاری نقش مهم و اساسی در تسهیل و صرفه جویی گل حفاری دارد.

گل حفاری چیست؟ گل حفاری در مهندسی ژئوتکنیک ، به مخلوطی از آب و رس اطلاق می شود که برای حمل مواد حفر شده در سیستم های حفاری به سطح زمین فرستاده می شود.
کاربردهای گل حفاری عبارتند از : بالا آوردن تراشه های زمین ، خنک و روان کردن مته

جهت کنترل رفتار ذرات کلوئیدی و هدر رفتن گل حفاری یکسری ترکیبات شیمیایی اضافه میکنند که عبارتند از:

 کاستیک سودا:

ماده ای است که هنگام انحلال سدیم هیدروکسید در آب، pH آب را تا 14 بالا می برد. این ترکیب گران قیمت می باشد و بهتر است در گل های بنتونایتی استفاده شود و برای سایر گل ها از آهک استفاده شود.

 سودا ash:

سودا اش با فرمول شیمیایی Na2Co3 میباشد که میتواند pH محیط را تا 11.5 بالا ببرد. 
از سودا اش میتوان جهت رسوب دادن یونهای کلسیم در گلهای آبی و سولفات باریم در گلهایی با PH پایین استفاده کرد.
                                   

سدیم هیدروکسید

از سودا اش میتوان برای مقابله با آلودگی های سیمان استفاده کرد.
                             

سدیم هیدروکسید

بی کربنات سدیم

بی کربنات سدیم یا جوش شیرین با فرمول شیمیایی NaHCo3 و PH=8.5 جهت رسوب دادن یونهای کلسیم ناشی از آلودگیهای سیمان از آن استفاده می شود که PH گل های آلوده به سیمان اغلب بالاتر از ۱۱ میباشد.
استفاده بیش از حد از بی کربنات سدیم باعث آلودگی بیشتر گل می باشد. 

واکنش سدیم هیدروکسید با آب گرمازا است و موجب آزاد شدن مقدار زیادی انرژی می گردد. (معادله واکنش سدیم هیدروکسید با آب) فرمول واکنش سدیم هیدروکسید با آب به صورت زیر است:

سدیم هیدروکسید

همچنین واکنش سدیم هیدروکسید با آلومینیوم ، گاز هیدروژن تولید می‌کند.

نمک ( کلرید سدیم)

نمک با فرمول شیمیایی NaCl ٬ ماده ای است معدنی که تا مرز اشباع و به دلایل زیر استفاده می شود:
الف) جهت جلوگیری از حل شدن نمک موجود در طبقات زمین در گل حفاری و پیشگیری از ریزش جداره چاه استفاده می شود.
ب) جهت جلوگیری از خمیره شدن و باد کردن لایه های رسی بکار می رود.

باریت (سولفات باریم)

ماده ای است معدنی با فرمول شیمیایی BaSO4٬ که در ایران به وفور یافت شده و وزن مخصوص آن ۴٫۴-۴٫۲ گرم بر سانتیمتر مکعب میباشد.این ماده در اسید حل نمی شود و فقط برای افزایش وزن گل از آن استفاده میشود.

 

قیمت سدیم هیدروکسید:

شما می توانید جهت اطلاع از قیمت این محصول و هم چنین سایر محصولات شیمیایی با مشاوران ما در موسسه ی مبتکران شیمی فعال در زمینه ی تامین مواد شیمیایی در ارتباط باشید.

خرید سدیم هیدروکسید:

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعت بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

فروش سدیم هیدروکسید:

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در در ارتباط باشید.

تلفن: 

021-77657131

021-77641136

021-77649244

021-77641217

واتس اپ و تلگرام:

09198991006

09198991007

09198991008