جستجو:

هیپوکلریت کلسیم

 

فروش هیپوکلریت کلسیم

شرکت مبتکران شیمی از جمله واردکنندگان هیپوکلریت کلسیم بوده و فروش هیپوکلریت کلسیم را با قیمت و کیفیت مناسب به انجام می رساند. برای اگاهی از قیمت هیپوکلریت کلسیم با شماره 021-77641217 تماس بگیرید یا با شماره تلگرام 09198991006 در ارتباط باشید.

 

خواص هیپوکلریت کلسیم

نام: هیپوکلریت کلسیم ، Calsium hypochlorite

فرمول شیمیایی:   Ca(OCl)2

نقطه ذوب: در 175 درجه سانتی گراد تجزیه می شود

چگالی: 2/35 گرم بر سانتی متر مکعب 

اسامی دیگر: پودر بلیچینگ، هیپوکلراید کلسیم، نمک کلسیم

هیپوکلریت کلسیم یک جامد سفیدرنگ و با بوی کلر می باشد که به صورت گرانول، قرص یا کریستال عرضه می شود. هیپوکلریت کلسیم بسیار در آب محلول است و حلالیت آن در آب در دمای 20 درجه سانتی گراد تقریبا برابر با 214 گرم بر لیتر می باشد. 

 

کاربرد هیپوکلریت کلسیم

قرص های هیپوکلریت کلسیم در اندازه های مختلف تولید می شود، قرص های کوچک هیپوکلریت برای کاربردهای شخصی بوده و شامل مقادیر مشخصی از کلر می باشد که به عنوان ضدعفونی کننده مناسب هستند. قرص های بزرگتر برای استفاده در تجهیزات مناسب هستند و در نرخ قابل پیش بینی حل می شوند، بنابراین افزودن یک مقدار معین به منبع آب را ممکن می سازد. همچنین در شرایط اورژانسی برای ضدعفونی در حجم وسیع می تواند به مخازن بزرگ افزوده شود.  

هیپوکلریت کلسیم معمولا ناپایدار است و با گذشت زمان دچار افت می شود. تمام گریدهای هیپوکلریت کلسیم باید در محیط خشک و خنک و تاریک در مخازن مقاوم به خوردگی نگهداری شود. در شرایط آب و هوایی گرم، مخازن باید مطابق با این شرایط  و سایر استانداردهای مربوطه نگهداری شود، در غیر این صورت ممکن است دچار احتراق شود. برای مثال اگر مخزن، هر روز به مدت 10 دقیقه باز باشد، پس از گذشت 40 روز مقدار 5 درصد از کلر خود را از دست خواهد داد. هیپوکلریت کلسیم یک ماده سمی بوده و موجب تحریک پوست و چشم می شود. اگرچه در شرایط مناسب قابل احتراق نیست ولی از آنجا که یک عامل اکسیدکننده قوی است، شدت آتش را افزایش داده و سوختن مواد قابل احتراق را تسریع می بخشد. 

هیپوکلریت کلسیم یک زیست کش، حشره کش، آقت کش و ضد جلبک است که برای ضدعفونی کردن آب آشامیدنی، استخرها، پساب و ... استفاده می شود و میکروب، میکروارگانسم ها، جلبک و ... را می کشد. هیپوکلریت کلسیم علاوه بر تصفیه و ضدعفونی آب، به عنوان سفیدکننده و بلیچینگ کاغذ و منسوجات استفاده می شود. معمولا یک بسته 1 پوندی از هیپوکلریت کلسیم برای تصفیه 10000 گالن آب آشامیدنی کفایت می کند. 

هیپوکلریت کلسیم یک ماده اکسیدکننده قوی است و واکنش آن با اسیدها و نمک های اسیدی، تولید گاز کلر می کند. با انحلال هیپوکلریت کلسیم در آب، کلر آزاد می شود. به دلیل هیدرولیز، محلول های آبی هیپوکلریت کلسیم دارای خاصیت قلیایی است و مقدار pH برای یک محلول با غلظت g/L 10 در دمای 25 درجه سانتی گراد حدود 5/11 خواهد بود. 

 

مراجع 

Abdel-Rahman Mohamed S. And Duck H. Suh, Bull, R.J. (1984)- Pharmacodynamics And Toxicity Of Chlorine In Drinking Water In The Rat: J. Appl. Toxicol. 4, 82-85

Acute Toxicity Of Hth To Bluegill, Rainbow Trout And The Water Flea, E G & G, Bionomics, Aquatic Toxicology Laboratory, Wareham, Ma. July, 1977

Aschengrau, A., Zierler, S. And Cohen, A. (1993): Quality Of Community Drinking Water And The Occurrence Of Late Adverse Pregnancy Outcomes. Arch Environ Health, 48, 105-113

Bellanca M.A. And Bailey D.S. (1977). Effects Of Chlorinated Effluents On Aquatic Ecosystem In The Lower James River. J. WPCF : 639-645 

 

 

 

 

هیپوکلریت کلسیم