جستجو:

 

مونوسدیم گلوتومات

 

فروش مونوسدیم گلوتامات

شرکت مبتکران شیمی مونوسدیم گلوتامات را با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت به مشتریان ارائه می کند. جهت آگهی از قیمت مونوسدیم گلوتامات و سفارش محصول با شماره 02177657131 تماس بگیرید و یا به 09198991006 تلگرام بزنید. 

 

خواص مونوسدیم گلوتامات

نام ماده: مونوسدیم گلوتامات ، Monosodium glutamate

فرمول شیمیایی:  C5H8NO4Na

جرم مولکولی: 169/111 گرم بر مول

نقطه ذوب: 232 درجه سانتی گراد 

مونوسدیم گلوتامات (MSG)، نمک سدیمِ آمینواسید- اسید گلوتامیک (گلوتامات) معمول می باسد. اسید گلوتامیک به طور طبیعی در بدن انسان و در بسیاری از مواد غذایی مانند قارچ، سس سویا و پنیر پارمیزان و ... وجود دارد. کاملا در آب محلول است و حلالیت آن در آب برابر 740 گرم در هر لیتر آب می باشد.

 

کاربرد مونوسدیم گلوتامات

مونوسدیم گلوتامات به طور طبیعی در بسیاری از مواد غذایی مانند گوجه فرنگی و پنیر وجود دارد. در سال 1908، یک پروفسور ژاپنی توانست از خوراک گوشت، گلوتامات استخراج کند و نتیجه گرفت که گلوتامات دلیل خوشمزگی خوراک بوده است و تولید مونوسدیم گلوتامات را ثبت اختراع کرد که تولید تجاری آن در سال بعد آغاز شد. استفاده از مونوسدیم گلوتامات به عنوان افزودنی ماده غذایی نخستین بار در دهه 1940 در ایالات متحده آمریکا بود. در دهه 1960، شرکت Accent، شرکت پیشرو در تولید طعم دهنده مونوسدیم گلوتامات بسیار توسعه یافت. از سال 1910 تا 1956، فرایند اصلی تولید گلوتامیک اسید و مونوسدیم گلوتامات در ژاپن، استخراج بود که روشی پرهزینه است. در سال 1956، ژاپنی ها در تولید گلوتامیک اسید به روش تخمیر به موفقیت رسیدند و پس از مطالعه درباره گونه های میکروارگانیسم مناسب برای شروع فرایند، تولید اسید گلوتامیک و مونوسدیم گلوتامات به روش تخمیر در مقیاس وسیع آغاز شد. در حال حاضر مونوسدیم گلوتامات با استفاده از فرایند تخمیر طبیعی از سدیم و گلوتامات تولید می شود. البته گاهی نیز از تخمیر ذرت یا نیشکر یا تاپیوکا تولید می شود. 

استفاده از مونوسدیم گلوتامات به عنوان افزودنی در مواد غذایی موردتایید سازمان غذا و دارو (FDA) می باشد. اگرچه شواهد علمی مبنی بر حساسیت زا بودن مونوسدیم گلوتامات وجود ندارد، ولی چون برخی افراد اعلام کرده اند که بعد از مصرف مونوسدیم گلوتامات، دپار برخی علائم مانند تحریک معده شده اند، امکان دارد آلرژی زا باشد. 

مونوسدیم گلوتامات یک افزایش دهنده طعم است که به بسیاری از مواد غذایی مانند غذاهای آسیایی، فست فودها، مواد غذایی فریزشده و کنسروشده و محصولاتی مانند چیپس، سوپ، گوشت، جوجه، چاشنی سالاد و ... افزوده می شود. مونوسدیم گلوتامات برای خوش طعم کردن غذاها استفاده می شود و طعم جدیدی علاوه بر آن چهار طعم دیگر به ماده می دهد که umami گفته می شود که طعم مختص به مونوسدیم گلوتامات می باشد. همچنین مونوسدیم گلوتامات می تواند جایگزین سابر چاشنی های سنگین سدیمی شود. البته مقدار مصرف مونوسدیم گلوتامات یک سوم نمک های سدیم می باشد. 

تقریبا تمام گلوتامات موجود در غذا برای تولید انرژی توسط سلول های روده استفاده می شود. باقیمانده اندک آن نیز برای ساخت پروتئین و گلوتاتیون آنتی اکسیدانی استفاده می شود که هر دو برای عملکرد مناسب روده ضروری است. 

  

 

مراجع 

METCALFE, D. “FOOD ALLERGY.” PRIMARY CARE: CLINICS IN OFFICE RACTICE25.4 (1998): 819-29

SIMON, R. A. “ADDITIVE-INDUCED URTICARIA: EXPERIENCE WITH ONOSODIUM GLUTAMATE (MSG).” JOURNAL OF NUTRITION 130.4S SUPPLEMENTAL (2000): 1063S-066S

YANG, W. H., M. A. DROUIN, M. HERBERT, Y. MAO, AND J. KARSH. “THE MONOSODIUM GLUTAMATE SYMPTOM COMPLEX: ASSESSMENT IN A DOUBLE-BLIND, PLACEBO-CONTROLLED, RANDOMIZED STUDY.” THE JOURNAL OF ALLERGY AND CLINICAL IMMUNOLOGY PART 1 99.6 (1997): 757-62

LORDEN, J. F., AND A. CLAUDE. “BEHAVIORAL AND ENDOCRINOLOGICAL EFFECTS OF SINGLE INJECTIONS OF MONOSODIUM GLUTAMATE IN THE MOUSE.” NEUROBEHAVIORAL TOXICOLOGY AND TERATOLOGY 8.5 (1986): 509-19

 

 

 

image