جستجو:

 

کلرید پتاسیم چیست؟ پتاسیم کلرید به طور طبیعی به صورت پودر یا کریستال جامد سفید یا بی رنگی وجود دارد که شامل یک کاتیون پتاسیم و آنیون کلرید می باشد. این ماده یک هالید فلزی است که وجود آن برای بدن به عنوان یک منبع الکترولیت، ضروری است. این ماده کاربرد های مختلفی در زندگی انسان دارد که می توان از مهمترین آن ها می توان به مصارف این ماده تحت قالب الکترولیت ها، بافر های PH، تهیه و تولید کود های شیمیایی، استفاده در ساخت مواد منفجره و غیره اشاره کرد. در ادامه به بررسی اجمالی خواص و مشخصات ظاهری، کاریرد ها و تجارت جهانی این ماده با ارزش خواهیم پرداخت.

 

کلرید پتاسیم

 

ساختار شیمیایی

تصور کنید چه اتفاقی می افتد زمانی که اتم پتاسیم(K)، اتم کلر(Cl) را ملاقات می کند. اتم پتاسیم یک الکترون از دست می دهد و تبدیل به اتمی با یک بار مثبت می شود. اتم کلراین که این الکترون را دریافت کرده است به یک اتم با بار منفی تبدیل می گردد. در اینجا ما می توانیم تشکیل نمک KCl را شاهد باشیم. ساختار شیمیایی این نمک به صورت زیر می باشد.

روش تهیه پتاسیم کلرید

این ماده توسط واکنش بین پتاسیم هیدروکسید و هیدروژن کلرید تولید می گردد:

کلرید پتاسیم

خواص فیزیکی و شیمیایی

این ماده در آب انحلال پذیر است. همچنین نقطه جوش و ذوب آن به ترتیب 2732 و 1418 درجه فارنهایت گزارش شده است. وزن مولکولی آن 74.548 گرم بر مول و چگالی آن 1.984 اندازه گیری شده است.

کاربرد پتاسیم کلرید

همانگونه که در قبل ذکر شد، این نمک کاریرد های فراوانی در زندگی انسان ها، حیوانان و گیاهان دارد. از کاربرد در سلول های بدن انسان گرفته تا مشارکت در تهیه و تولید انواع کود های حیوانی، این ماده را بدل به یکی از پر کابرد ترین نمک ها بدل کرده است که در ادامه به بررسی دقیق تر کاربرد های آن خواهیم پرداخت.

کلرید پتاسیم می تواند به عنوان جهت درمان هیپوکالمیا (hypokalemia) مورد استفاده قرار گیرد. برای اینکه سلول های بدن به وظایف خود به درستی عمل کنند، خون به سطحی از پتاسیم نیاز دارد. اشخاصی که از کمبود پتاسیم در خون خود رنج می برند، به بیماری هیپوکالمیا مبتلا هستند. در این موارد قرص های پتاسیم کلراید جهت تنظیم پتاسیم خون این بیماران تجویز می شود.

پتاسیم کلراید همچنین می تواند به عنوان افزودنی در غذا ها مورد استفاده قرار گیرد. در بعضی از غذا ها مانند نوشدنی های ورزشی، سوپ ها و غلات این ماده به جای نمک خوراکی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین این ماده به عنوان طعم دهنده به شیر شکلاتی، پنیر و خامه نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

در حدود 95 الی 96 درصد کود شیمیایی از پتاسیم کلراید تشکیل یافته است. سه نوع گرید اصلی برای کود شیمیایی تعریف شده است. 1- گرید استاندارد   2- گرید درشت   3- گرید دانه ای

این درجه بندی با توجه به اندازه دانه صورت می گیرد. به طوریکه دانه ها با اندازه 0.2 الی 0.8 میلی متر در گرید استاندارد، با اندازه 0.8 الی 2 میلی متر در گرید درشت و با اندازه 1.2 الی 3.5 میلی متر در گرید دانه ای قرار می گیرند. تحقیقات نشان می دهند که در حدود 5 درصد پتاسیم کلرید تولیدی در جهان در اختیار صنایع شیمیایی قرار می گیرند. عمده این ماده جهت تولید پتاسیم هیدورکسید و کلراین مورد استفاده قرار می گیرد.

 

کلرید پتاسیم

 

مرگ با کلرید پتاسیم: برای اعدام محکومین بیش از ۲۴۰ میلی گرم از این ماده به بدن محکوم تزریق می شود. اگر کلرید پتاسیم سریعا در بدن پخش شود شخص را به سرعت می کشد و او درد چندانی حس نخواهد کرد، در غیر این صورت مرگی دردناک در انتظار او خواهد بود.

 

کلرید پتاسیم

 

جهت درمان کمبود شدید پتاسیم می توان از تزریق کلرید پتاسیم به خون استفاده کرد. معمولا غلظت پتاسیم در محلول نباید بیشتر از 40 میلی اکی والان بر لیتر باشد. همچنین سرعت تزریق این ماده نیز حدود 20 میلی اکی والان در ساعت تنظیم می گردد (غلظت و سرعت تزریق نباید از این مقادیر تجاوز کند).

غیر از موارد عنوان شده در بالا، این ماده همچنین در مواردی مانند تولید محصولات ضد یخ و یخ شکن، تامین مصالح صنعت ساخت و ساز، مصارف آزمایشگاهی، محصولات کاغذی، آبکاری فلزات و صنعت رنگ های پوششی نیز کاربرد دارد.

قیمت پتاسیم کلرید:

 شما می توانید جهت اطلاع از قیمت این محصول و هم چنین سایر محصولات شیمیایی با مشاوران ما در موسسه ی مبتکران شیمی فعال در زمینه ی تامین مواد شیمیایی در ارتباط باشید.

خرید پتاسیم کلراید:

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

فروش کلرید پتاسیم:

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در در ارتباط باشید.

شماره تماس: 02177657131

منابع:

Retrieved November 13, 2018, from https://rooziato.com/1396107336/داروهای-تزریقی-کشنده/

Retrieved November 13, 2018, from http://parastari88.blogfa.com/post/22

Retrieved November 13, 2018, from https://study.com/academy/lesson/what-is-potassium-chloride-uses-formula-side-effects.html#lesson

Potassium chloride.Retrieved November 13, 2018, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/potassium_chloride#section=Use-and-Manufacturing